Polecamy

Wiodące fintechy skorzystają z rozwiązania Mastercard chroniącego system otwartej bankowości

Usługę wdrożą u siebie m.in. Aion i DiPocket


Warszawa, 2 lipca 2020 r. — Mastercard poinformował o trzech przedsiębiorstwach z branży finansowej, które wdrożyły rozwiązanie Mastercard Open Banking Protect. Ma ono chronić organizacje, w których klienci posiadają swoje rachunki, przed niewiarygodnymi lub nieautoryzowanymi zewnętrznymi dostawcami usług (ang. TPP – third party providers).


Firmy Aion, DiPocket oraz Modulr podpisały umowy na korzystanie z rozwiązania Protect, stanowiącego kluczowy element pakietu Mastercard Open Banking Solutions, obejmującego kompleksowe usługi tworzące infrastrukturę otwartej bankowości.


Obowiązująca w Europie dyrektywa PSD2 umożliwia zewnętrznym dostawcom usług dostęp do konta bankowego klienta (za jego zgodą) w celu udostępniania mu nowych produktów i usług. Za środki zgromadzone na kontach bankowych w dalszym ciągu odpowiadają jednak prowadzące je instytucje. Dlatego tak ważne jest, aby mogły one szybko weryfikować wnioski otrzymywane w ramach infrastruktury otwartej bankowości od dostawców zewnętrznych (TPP), z którymi nie zawsze miały wcześniej do czynienia, oraz aby istniały solidne systemy do wczesnego wykrywania sygnałów ostrzegawczych wskazujących na potencjalne oszustwo.


Mastercard Open Banking Protect ma zwiększać możliwości walki z oszustwami w ekosystemie otwartej bankowości i poprawiać bezpieczeństwo instytucji finansowych przy zatwierdzaniu wniosków od dostawców zewnętrznych (TPP). W ramach tego rozwiązania udostępniane są dwie kluczowe usługi:


weryfikacja licencji i certyfikatów — szybko sprawdzany jest status certyfikacji i rejestracji TPP we wszystkich istotnych bazach regulatorów;

monitorowanie oszustw — wykorzystuje dane sieciowe dotyczące określonego TPP i monitoruje ich zachowania, tak aby wykryć ewentualne zmiany w jego typowej działalności. Ma to na celu blokowanie wniosków, które mogą okazać się nadużyciem.

Nowi partnerzy reprezentują różne segmenty rynku finansowego — od banku cyfrowego wykorzystującego sztuczną inteligencję (Aion), przez dostawcę technologii płatności w modelu przedpłaconym (DiPocket), po rozwiązanie z segmentu płatności oferowanych jako usługa, stanowiące alternatywę dla hurtowej i komercyjnej bankowości transakcyjnej dla firm (Modulr).

System otwartej bankowości rozwija się bardzo dynamicznie, lecz instytucje finansowe, zewnętrzni dostawcy usług i użytkownicy w dalszym ciągu obawiają się potencjalnych oszustw i naruszeń bezpieczeństwa. Usługi Mastercard Open Banking Solutions opierają się na naszym bogatym doświadczeniu w dziedzinie obsługi i wspierania globalnych systemów bankowych i płatniczych, dzięki czemu pomagają zapewnić systemowi otwartej bankowości sprawność i bezpieczeństwo. Stworzyliśmy rozwiązanie Protect, aby zaoferować instytucjom finansowym i zewnętrznym dostawcom usług korzystającym z otwartej bankowości rozszerzone zabezpieczenia, w tym weryfikację zewnętrznych dostawców usług i najlepsze na rynku funkcje monitorowania oszustw. Współpraca jest kluczem do stworzenia prężnego rynku otwartej bankowości i z prawdziwą przyjemnością witamy firmy Aion, DiPocket i Modulr wśród partnerów Mastercard na drodze do zbudowania jeszcze bezpieczniejszego dla wszystkich uczestników. To ważny kamień milowy dla szerszego ekosystemu, otwierający drogę do jeszcze większego upowszechnienia się bankowości otwartej w całej Europie” – mówi Jim Wadsworth, wiceprezes ds. otwartej bankowości w Mastercard.


Inwestowanie w zapobieganie oszustwom jest obecnie niezwykle ważne, ponieważ narzędzia tego typu chronią system otwartej bankowości z korzyścią dla naszych klientów. To właśnie robimy za pomocą rozwiązania Open Banking Protect. Dzięki niemu udostępniamy usługę, która jest nie tylko niedroga i przejrzysta, lecz także bezpieczna i dobrze chroniona” – mówi Fedele Di Maggio, dyrektor generalny firmy DiPocket.


Chcemy wyeliminować ukryte problemy z efektywnością, które zwykle są dość kosztowne dla brytyjskich firm. Dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy z Mastercard, ponieważ dzięki niej ulepszymy naszą efektywną, bezpieczną i dostępną usługę płatniczą, a nasi klienci będą mogli czerpać z otwartej bankowości maksimum korzyści” – mówi Cyrus Wadia, dyrektor ds. strategii płatniczej w firmie Modulr.


Z badania przeprowadzonego niedawno przez Mastercard wśród europejskich instytucji finansowych wynika, że w kontekście ekosystemu otwartej bankowości obawiają się one przede wszystkim ryzyka oszustw i strat1. Na tym skomplikowanym rynku funkcjonują liczne organy regulacyjne, w tym 31 organów krajowych, a także 90 kwalifikowanych dostawców usług zaufania, stąd też weryfikacja dostawców zewnętrznych (TPP) pozostaje dużym wyzwaniem dla instytucji finansowych2. ###


Kontakt dla mediów


Anna Marciniak                                   Agencja Solski Communications
Communications Director, Mastercard     Zespół Mastercard
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.      +48 (22) 242 86 29, -26, -35
tel +48 (22) 526 12 60                         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


O Mastercard Open Banking Solutions

Protect jest jednym z czterech rozwiązań w pakiecie Mastercard Open Banking Solutions™, obejmującym kompleksowe rozwiązania tworzące infrastrukturę otwartej bankowości.. W skład pakietu wchodzą cztery rozwiązania zaprojektowane z myślą o wsparciu banków oraz TPP w kształtowaniu ich przyszłości w ramach otwartej bankowości:

- Open Banking Connect — hub łącznościowy, umożliwiający dostawcom zewnętrznym zunifikowany dostęp do API wystawionych przez banki, gwarantujący skalowalność, elastyczność i szybkość wprowadzania nowych produktów na rynek.

- Open Banking Protect — silnik analityczny, weryfikujący status licencji TPP, certyfikatów EIDAS oraz nadający score, odzwierciadlający potencjalne ryzyko nadużyć.

- Open Banking Resolve — platforma do komunikacji między bankami a TPP, ułatwiająca rozstrzyganie sporów.

- Open Banking Consulting Services — profesjonalne doradztwo i praktyczne wsparcie pomagające instytucjom finansowym definiować i realizować ich strategię otwartej bankowości.


O Mastercard
Mastercard jest globalną firmą technologiczną działającą w obszarze płatności. Wprowadzamy innowacje, dzięki którym transakcje są bezpieczniejsze, prostsze i bardziej inteligentne. W efekcie włączamy się w rozwój cyfrowej gospodarki, która wyrównuje szanse i przynosi korzyści wszystkim. Dzięki bezpiecznemu wykorzystaniu danych oraz możliwościom naszej sieci, usługi i rozwiązania Mastercard pomagają konsumentom, instytucjom finansowym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu wykorzystać w pełni swój potencjał. Łącząc siecią Mastercard ponad 210 krajów i terytoriów, realizujemy wizję zrównoważonego świata, który otwiera przed każdym wyjątkowe, bezcenne możliwości. Dowiedz się więcej o tym, jak nasze innowacje wpływają na świat, i włącz się do rozmowy na Twitterze @MastercardPL, na profilu firmy na LinkedIn oraz w Centrum Prasowym Mastercard.


Informacje o Aion Bank
Aion Bank to cyfrowy bank wykorzystujący sztuczną inteligencję, stworzony z myślą o wspieraniu klientów w czerpaniu maksymalnych korzyści z posiadanych środków. Aion łączy to, co najlepsze w bankach tradycyjnych, z nowymi rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na współczesnym rynku. Oferta firmy zmienia kształt relacji między bankiem i jego klientami. Usługi wykraczające poza codzienną bankowość i inwestycje są tu dostępne w zasięgu jednego przycisku bez żadnych dodatkowych opłat. Aion korzysta z najnowocześniejszej technologii, w tym sztucznej inteligencji, oraz z najnowszych analiz rynkowych, aby zapewnić klientom łatwy dostęp do najlepszych okazji, uczciwych i przejrzystych cen, porad finansowych i spersonalizowanych narzędzi i rekomendacji. Wszystko po to, aby ułatwić klientom życie — bez ukrytych prowizji, kosztów, opłat i innych niespodzianek.


Bank Aion jest wspierany przez globalną firmę inwestycyjną Warburg Pincus i zarządzany przez doświadczoną, międzynarodową kadrę menedżerów o dużej wiedzy specjalistycznej w dziedzinie rozwoju instytucji finansowych. Ma pełną licencję bankową i jest objęty nadzorem przez Narodowy Bank Belgii. www.aion.be/en/


Informacje DiPocket
DiPocket to międzynarodowy fintech, działający na rynku polskim i w regionie Europy Środkowej od 2016 roku. Firma została założona przez zespół z dużym doświadczeniem bankowym i jest wydawcą kart Mastercard. DiPocket koncentruje się na rynku B2B2C, oferując gotowe rozwiązania płatności kartą i white label. Od 2017 roku DiPocket jest dostawcą rozwiązań bezgotówkowych dla głównych polskich festiwali muzycznych (w tym Open’er Festival). Więcej informacji o firmie można znaleźć na https://dipocket.org/pl.


Informacje o Modulr
Modulr to rozwiązanie z segmentu płatności oferowanych jako usługa, stanowiące czołową alternatywę dla hurtowej i komercyjnej bankowości transakcyjnej. Rozwiązanie można zintegrować z każdym produktem lub systemem. Nowy typ kont płatniczych Modulr powstał z myślą o firmach, które potrzebują szybszego, łatwiejszego i bardziej niezawodnego sposobu na transfer środków. Przedsiębiorstwa mogą automatyzować przepływy płatnicze, włączać płatności w swoje platformy oraz samodzielnie tworzyć całkiem nowe produkty i usługi płatnicze. Wszystkim można przy tym zarządzać w czasie rzeczywistym przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę z poziomu jednego interfejsu API.


Interfejs API Modulr ułatwia firmom usprawnianie istniejących usług, uruchamianie nowych produktów i wydajniejsze zwiększanie skali. Przedsiębiorstwo Modulr Finance Limited (FRN 900699) jest zarejestrowane przez brytyjski organ nadzoru finansowego Financial Conduct Authority jako agent EMD spółki Modulr FS Limited (FRN 900573). Modulr FS Limited jest autoryzowaną instytucją pieniądza elektronicznego, objętą nadzorem regulacyjnym Financial Conduct Authority.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.modulrfinance.com.

1 Badanie firmy Mastercard poświęcone otwartej bankowości pt. „Delivering on the Promises of Open Banking”, przeprowadzone w 2019 r. przez firmę Ovum wśród ponad 40 instytucji finansowych w całej Europie.
2 Mastercard Open Banking Tracker, I kwartał 2020 r. https://www.vocalink.com/news-insights/stories/q1-2020-open-banking-tracker/