Polecamy

Marcin Nedwidek zostanie prezesem połączonych spółek UNIQA i AXA

  • Grupa UNIQA sfinalizowała zakup spółek AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji

  • Funkcję prezesa po połączeniu prawnym spółek AXA i UNIQA w Polsce ma objąć Marcin Nedwidek, po otrzymaniu wymaganej zgody Komisji Nadzoru Finansowego

Grupa UNIQA wczoraj sfinalizowała transakcję zakupu spółek AXA w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Udało się to po 8 miesiącach od ogłoszenia planowanej transakcji. Oznacza to, że w Polsce Grupa UNIQA stała się nowym właścicielem pięciu spółek*. Są to AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, AXA Polska, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

Po transakcji Grupa UNIQA stała się 5. co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Polsce. Wiadomo już, kto pokieruje nową organizacją, po prawnym połączeniu spółek AXA i UNIQA. Zostanie nim Marcin Nedwidek, obecnie członek zarządu AXA odpowiedzialny za obszar klienta indywidualnego. Powołanie nowego prezesa wymaga wcześniejszej zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Obecny prezes UNIQA Polska, Jarosław Matusiewicz, również pozostanie w firmie i obejmie ważną rolę w zarządzie połączonych spółek.

- Dbając o 5 milionów klientów oraz generując przypis składki wart niemal 4 mld zł, wchodzimy razem do ścisłej czołówki polskiego rynku ubezpieczeń. Liczę, że razem z zespołem połączonych firm uda nam się z sukcesem przeprowadzić proces integracji oraz umocnić długoterminową pozycję Grupy UNIQA w Polsce – mówi Marcin Nedwidek.

UNIQA w Polsce wchodzi także w całkiem nowy obszar inwestycyjno-emerytalny. AXA oferuje fundusze inwestycyjne i paletę produktów emerytalnych - IKZE, IKE i jest 6. na rynku pod względem wartości aktywów PPK. Zarządza także 6. pod względem wartości aktywów otwartym funduszem emerytalnym. Na koniec 2019 roku AXA PTE i AXA TFI zarządzały łącznie aktywami w wysokości 15 mld zł.

 

* Transakcja nie dotyczy innych firm działających w Polsce pod marką AXA - AXA Partners, AXA Assistance ani AXA XL.

 

Czytaj także: UNIQA sfinalizowała przejęcie AXA w Europie Środkowej i Wschodniej