Polecamy

Nest Bank rozpoczyna digitalizację kredytów firmowych

Nest Bank planuje wprowadzić do swojej oferty kredyty firmowe w 100% online. Już w połowie 2021 roku przedsiębiorcy będą mogli uzyskać w Nest Banku decyzję kredytową i podpisać umowę online bez wychodzenia z domu nawet w 10 minut. Będzie to prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów kredytowych w Polsce. W pierwszym etapie bank udostępnił wniosek, który umożliwia obecnym i nowym klientom uzyskanie ostatecznej decyzji kredytowej online. 

Nest Bank koncentruje się na obsłudze mikro i małych firm, dla których projektuje nowoczesne usługi finansowe – Polska bankowość jest jednym ze światowych liderów we wprowadzaniu rozwiązań cyfrowych dla klientów indywidualnych. Jednak bankowość dla firm zatrzymała się w latach 90. Aby otrzymać ofertę kredytową klienci muszą dostarczyć do banku nawet kilkadziesiąt dokumentów. W wielu przypadkach „zdalne wnioskowanie o kredyt” oznacza rozmowę telefoniczną i wymianę maili z doradcą. A przecież oczekiwania klientów znacznie się zmieniły. Obecnie już prawie połowa mikroprzedsiębiorców deklaruje, że woli składać wniosek online i chciałaby w ten sam sposób podpisać umowę kredytową*. Zainteresowanie usługami online z pewnością będzie rosło, dlatego zareagowaliśmy na potrzeby przedsiębiorców i rozpoczęliśmy digitalizację kredytów firmowych  mówi Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Banku odpowiedzialna za Pion Rozwoju Produktów i Sprzedaży.

Wniosek w pełni online – zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów

E1.1 LP.png
Pierwszym krokiem na drodze Nest Banku do digitalizacji kredytów dla firm jest dostępny już teraz wniosek online. Pozwala on na uzyskanie oferty i wstępnej decyzji kredytowej po wypełnieniu zaledwie 10 pól, które klient uzupełnia w 3 prostych krokach. Na bazie deklarowanych przychodów klient otrzymuje indywidualną ofertę finansowania. Otrzymaną ofertę może dopasować do swoich potrzeb za pomocą dostępnego we wniosku kalkulatora – rozwiązanie dostępne do tej pory jedynie dla klientów indywidualnych. Dopiero po akceptacji warunków kredytu klient potwierdza zadeklarowane przychody. Wtedy otrzymuje finalną decyzję kredytową. W placówce banku klient tylko podpisuje umowę. Ponadto na prośbę klienta doradca Nest Banku może dojechać do niego i dostarczyć mu umowę do podpisania. Co ważne z wniosku może skorzystać zarówno obecny, jak i nowy klient firmowy. Firma może dzięki temu uzyskać ostateczną decyzję kredytową nawet w 10 minut całkowicie online – bez kontaktu telefonicznego czy mailowego z doradcą.
Wniosek dostępny jest tutaj: wniosek kredytowy online
E6.4 Wybór oferty.png
E 8.4 Nestomat (dane dodatkowe).png
 

Nowy proces kredytowy Nest Banku powstaje w ścisłej współpracy z klientami. Z naszych rozmów z mikroprzedsiębiorcami wynika, że są oni zmęczeni wymogami dokumentacyjnymi, jakie stawiają przed nimi banki. By dowiedzieć się czy mają zdolność kredytową i jaka będzie oferta cenowa muszą przejść trwające czasem nawet 2 tygodnie badanie zdolności kredytowej, które wymaga dostarczeniu kilku typów dokumentów finansowych i zaświadczeń. Być może ostatecznie cena będzie za wysoka i cały trud włożony w uzyskanie decyzji kredytowej przez klienta pójdzie na marne. Taki stan rzeczy bardzo utrudnia porównywanie bankowych ofert dlatego postanowiliśmy odwrócić ten proces. 

Agnieszka Porębska-Kość, Członek Zarządu Nest Banku odpowiedzialna za Pion Rozwoju Produktów i Sprzedaży.

 

Dzięki zastosowaniu big data odwróciliśmy filozofię wnioskowania o kredyt firmowy. Zdecydowaliśmy się pójść drogą zarezerwowaną do tej pory tylko dla fintechów. Stawiamy na zaufanie do klientów. Dopiero, gdy klient zaakceptuje ofertę prosimy o przedstawienie dokumentów potwierdzających przychody. Jeżeli deklaracja i rzeczywistość będą spójne, to utrzymujemy warunki kredytu.

Karolina Mitraszewska, Członek Zarządu Nest Banku odpowiedzialna za Pion Operacji, Logistyki, Transformacji i IT.

Pełna digitalizacja już na wiosnę

Proces digitalizacji kredytów firmowych Nest Banku będzie sukcesywnie realizowany w 2021 roku. Już na wiosnę 2021 oferta produktów dostępnych na wniosku online rozszerzy się o BIZnest Limit w Koncie. Łatwiej będzie również przekazać do banku wyciąg z konta. Natomiast najpóźniej do końca czerwca pojawi się już możliwość podpisania umowy kredytowej przez internet - Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów na polskim rynku bankowym. Proces został zaprojektowany w duchu otwartej bankowości i będzie umożliwiał w pełni automatyczne pobieranie danych historii rachunku i potwierdzenie tożsamości klienta. Wykorzystamy do tego usługę AIS. Dzięki temu, klient potwierdzi tożsamość, przekaże niezbędne informacje i podpisze umowę kredytową logując się na swoje konto – Karolina Mitraszewska, Członek Zarządu Nest Banku odpowiedzialna za Pion Operacji, Logistyki, Transformacji i IT. 

* Badanie opinii przeprowadzone w dniach 16.09-28.09.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na zlecenie Nest Banku. W ramach badania przeprowadzono 1001 ankiet z osobami samozatrudnionymi oraz właścicielami mikroprzedsiębiorstw.