Polecamy

PKO Bank Polski podwójnie nagrodzony w konkursie BohaterOn 2020

Złoty BohaterOn Publiczności oraz Srebrny w kategorii Firma to nagrody dla PKO Banku Polskiego tegorocznej edycji konkursu. Bank wyróżniono za całokształt działań prospołecznych, edukację historyczną oraz akcję PKO Bohaterom prowadzoną przez pracowników na rzecz Powstańców Warszawskich.

BohaterOn to nagroda im. Powstańców Warszawskich przyznawana osobom, organizacją i firmom, których działania w szczególny sposób popularyzują wiedzę o historii Polski XX wieku i angażują się w edukację historyczną. PKO Bank Polski otrzymał dwie statuetki w kategorii Firma - srebrną za całokształt działań prospołecznych mających na celu ocalanie polskiej historii i tradycji dla kolejnych pokoleń oraz akcję PKO Bohaterom realizowaną przez pracowników banku a także złotą – nagrodę publiczności, przyznawaną w powszechnym głosowaniu internautów.

- To wyjątkowa nagroda i jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. Cieszymy się, że nasze działania zostały zauważone i docenione nie tylko przez kapitułę, ale i społeczeństwo – internautów w powszechnym głosowaniu. Dziękuję bankowym wolontariuszom, którzy zainicjowali i z dużym zaangażowaniem, kolejny rok, realizują akcję na rzecz Powstańców Warszawskich projekt PKO Bohaterom.

– mówiła podczas uroczystej gali Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski buduje swój kapitał w oparciu o wartości i tradycje narodowe. Prowadzi, inicjuje i wspiera działania, których celem jest upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, edukacja patriotyczna, promocja postaw obywatelskich, a także popularyzacja polskiej tradycji i kultury zarówno w kraju, jak i zagranicą. Współpracuje z instytucjami pamięci historycznej (np. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), angażuje się w wiele wydarzeń, np. Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni i projektów, jak widowisko pod hasłem „1920. Wdzięczni bohaterom” z okazji stulecie Bitwy Warszawskiej. Popularyzuje także działania sportowe, których ideą jest utrwalanie pamięci historycznej, m.in. PKO Półmaraton Solidarności na Lubelszczyźnie, Biegi „Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy Biegi historyczne z cyklu „Warszawska Triada Biegowa”: Bieg 3-Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w życie społeczne to nie tylko instytucjonalne wparcie, ale także aktywność jego pracowników, którzy od lat prowadzą akcję pod hasłem PKO Bohaterom i pomagają Powstańcom Warszawskim znajdującym się dziś w trudnej sytuacji zdrowotnej czy bytowej. Dzięki temu kolejne osoby zyskują nowe lub wyremontowane i dostosowane do swoich potrzeb lokum, a dziesiątki kombatantów otrzymuje wsparcie materialne.

Odpowiedzialność i wsparcie społeczne PKO Banku Polskiego, jego Fundacji oraz pracowników było i jest szczególnie istotne w czasie pandemii Covid-19. W tym trudnym czasie, bank przekazywał darowizny finansowe i rzeczowe placówkom medycznym, DPS-om i domom dziecka oraz służbom sanitarnym w całej Polsce, a wolontariusze organizowali wsparcie dla potrzebujących, szyli maseczki i przygotowywali przyłbice ochronne. Przyszedł także z pomocą polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie, wspierając organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konwój humanitarny na Ukrainę.

Nagroda BohaterON im. „Powstańców Warszawskich” została ustanowiono w 2019 r. dla uczczenia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i uhonorowania bohaterów Pokolenia Kolumbów.