Trwające szczepienia dają nadzieję, że tegoroczne wakacje będą już normalne. Nie brakuje ofert wycieczek zagranicznych na okres od kwietnia do października. Największym powodzeniem cieszą się wakacje w Grecji, Turcji i Bułgarii. 6-dniowe wyjazd można kupić już od niespełna 400 zł.

Jakie będą wakacje 2021


Eksperci prognozują, że tegoroczne wakacje będą już podobne do tych, które znamy z poprzednich lat, choć nie obejdzie się bez reżimu sanitarnego, zachowywania dystansu czy nawet konieczności przedstawienia tzw. paszportu medycznego, czyli zaświadczenia o zaszczepieniu. Dlatego eksperci rankomat.pl przeanalizowali oferty największych polskich biur podroży - Itaki, Tui oraz Ranibow. Sprawdzili ceny i popularność poszczególnych kierunków oraz przyjrzeli się ofertom linii lotniczych na wiosnę i lato 2021.

Europa na topie
W trendach i najbardziej popularnych kierunkach pojawiają się głównie Turcja, Grecja oraz Bułgaria. Powodzeniem cieszą się także wakacje w Egipcie oraz Hiszpanii. Potwierdzają to również eksperci z branży turystycznej - Marta Knasiecka, autorka bloga Specjalistka od wakacji, na swoim instagramie przedstawiła wyniki rozmów z agentami, z których wynika że w 2021 roku królować będą wyjazdy do Turcji. Na podium znalazły się też Grecja i Bułgaria. Niepewna sytuacja na świecie sprawia, że klienci biur podróży rzadziej decydują się na wyjazdy daleko poza Europę.

Najtaniej w Bułgarii i Grecji
Dzięki promocjom typu first minute i trudnej sytuacji w branży, wycieczki można znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach. 6-dniowy pobyt w jednym z kurortów na greckim Półwyspie Chalcydyckim to koszt 389 zł za osobę. W cenie znajduje się pobyt w dwuosobowym pokoju oraz śniadania. W takiej samej cenie można zakupić 8-dniowe wakacje w Bułgarii, w Primorsku nad Morzem Czarnym z zakwaterowaniem w pokoju dwuosobowym oraz ze śniadaniami.

Do tanich kierunków można zaliczyć także Chorwację. 6 dni na Półwyspie Istria w apartamencie dwuosobowym oferowanych jest już od 478 zł za osobę. Nieco drożej jest w na Riwierze Czarnogórskiej. W Budvie za 6 noclegów w dwuosobowym pokoju ze śniadaniami trzeba zapłacić 489 zł od osoby. Listę tanich kierunków zamyka Słowenia. 6-dniowy wyjazd do Portorož (pokój dwuosobowy ze śniadaniami) to koszt 619 zł.

Tanie loty na wakacje i nie tylko
Pandemia sprawiła, że wiele połączeń lotniczych zostało wstrzymanych. Branża próbuje się nieco odkuć, oferując szereg tanich połączeń w granicach Europy. Turyści z Polski w okresie od czerwca do września mogą znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Eksperci rankomat.pl przyjrzeli się najkorzystniejszym cenowo połączeniom, analizując oferty w wyszukiwarkach lotów takich jak esky.pl czy tanie-loty.com.pl.

Najtaniej można kupić bilety lotnicze na Ukrainę - przykładowo połączenie z krakowskich Balic do Charkowa kosztuje zaledwie 45 zł. Do tanich kierunków można zaliczyć również Skandynawię - loty do Oslo i Sztokholmu z Gdańska można znaleźć poniżej 100 zł. Za 110 zł można polecieć z Warszawy do Barcelony oraz Wiednia.

Ubezpieczenie na niepewne czasy
Wyjazd czy bilet zakupiony z dużym wyprzedzeniem warto ubezpieczyć od kosztów rezygnacji. Zachorowanie na Covid-19 może spowodować, że podróż będzie niemożliwa. W razie rezygnacji biuro podróży lub linia lotnicza ma prawo do zwrotu tylko części kosztów, potrącając stosowny, ustalony w umowie procent za odwołanie wyjazdu. Przykładowo, rezygnując z wycieczki na dzień przed podróżą organizator ma prawo zwrócić tylko 5% całej kwoty. Przed taką stratą można się zabezpieczyć, wykupując stosowne polisę - od kosztów rezygnacji.

Ochroną można objąć bilety, noclegi na wyjazdy i wydarzenia, jak również całe wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie tego typu musi być zakupione odpowiednio wcześniej - najlepiej od razu po dokonaniu pierwszej wpłaty za bilet czy wyjazd - mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl - Cena polisy ustalana jest w oparciu o koszt podróży. Przykładowo, wycieczkę o wartości 1000 zł można ubezpieczyć już od 28 zł - dodaje.


 
W razie choroby czy innego losowego zdarzenia, jak np. kradzież samochodu, wyznaczenie terminu rozpoczęcia pracy, egzaminu czy rozprawy sądowej ubezpieczyciel zwróci koszty rezygnacji potrącone sobie przez organizatora wyjazdu.