Polecamy

Mocny biznesowo kwartał Citi Handlowy; wynik finansowy pod wpływem jednorazowego odpisu

Widoczny od wielu miesięcy wzrost aktywności klientów na rynkach finansowych oraz wysokie obroty walutowe pozytywnie przełożyły się na wyniki kwartalne Citi Handlowy. Wyłączając wpływ jednorazowego odpisu księgowego, wyniki czwartego kwartału są najwyższe w całym 2020 roku.

Przychody klientowskie w bankowości instytucjonalnej wzrosły o 18-proc. (r/r). Wolumeny walutowe przedsiębiorstw zwiększyły się o 30 proc. (r/r). Bank brał udział we wszystkich najważniejszych transakcjach na rynkach finansowych ostatnich miesięcy. Dom Maklerski Citi Handlowy wraz z Citigroup Global Markets Europe pełnił funkcję odpowiednio lokalnego menedżera oraz globalnego koordynatora największego w historii debiutu w sektorze technologii w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki - wartego 3.2 mld euro IPO polskiej spółki InPost, na giełdzie w Amsterdamie. Wcześniej, bank brał udział w rekordowej na polskim rynku ofercie publicznej Allegro, a jako dealer na rynku kapitałowym zaaranżował 3 mld zł finansowania dla VW FS Polska oraz 1 mld zł dla spółki Toyota Bank i Toyota Leasing. Rosnąca liczba transakcji klientów wpłynęła na wzrost wyniku prowizyjnego o 16 proc. (r/r) w kwartale.
 
 „W zeszłym roku musieliśmy zdefiniować na nowo priorytety, postawiliśmy przede wszystkim na bezpieczeństwo i wsparcie klientów. Zaoferowaliśmy odroczenie spłat kredytów, dzięki uruchomionej przez nas platformie 1400 naszych klientów otrzymało ponad 450 milionów złotych rządowej pomocy, zrewolucjonizowaliśmy cyfrowo nasze usługi. Oferując to, w czym jesteśmy najlepsi – doradztwo w transakcjach na rynkach finansowych i kapitałowych oraz efektywne zarządzanie majątkiem – wzbudziliśmy zaufanie klientów, którzy wybierali nasz bank jako partnera w swoich planach rozwoju,” powiedział prezes Sławomir S. Sikora. „Patrząc na prognozy na rok 2021, mówiące o powrocie do wzrostu gospodarki polskiej i gospodarki światowej, uważam, że przed nami czas wspierania przedsiębiorstw w zakresie pomysłów inwestycyjnych i przebudowy gospodarki. Będziemy więc spełniać tą rolę, którą z sukcesem realizowaliśmy w ostatniej dekadzie.”
 
Wyniki finansowe Citi Handlowy w czwartym kwartale były pod wpływem księgowego odpisu, który miał charakter jednorazowy i nie wpływa na pozycję płynnościową oraz współczynniki wypłacalności banku. W związku z odpisem, bank zaraportował ujemny wynik w wysokości 58 mln złoty. Po wyłączeniu tego zdarzenia zysk wyniósł 157 mln zł i był to najlepszy poziom w całym 2020 roku.
 
Będąc częścią jednej z największych na świecie grup finansowych, Citi Handlowy wspierał inwestycje zagranicznych klientów w Polsce. Liczba obsługiwanych przez bank klientów globalnych wzrosła 5 proc. w czwartym kwartale w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. W zeszłym roku bank wspierał m.in. jednego z największych na świecie producentów części do samochodów elektrycznych z Korei Południowej w inwestycji o wartości 2 mld złotych.  
 
W bankowości detalicznej, dzięki uruchomieniu rewolucyjnej usługi CitiKantor, czerpiącej z doświadczeń i silnej pozycji banku w wymianie walut dla klientów instytucjonalnych, wolumeny walutowe podwoiły się w stosunku do poprzedniego kwartału i wzrosły o 43 proc r./r. Liczba nowych klientów bankowości prywatnej zwiększyła się o 7 proc. (r/r) a saldo produktów inwestycyjnych klientów bankowości prywatnej - o jedną czwartą.
 
Wprowadzona na początku czwartego kwartału oferta bezpłatnie prowadzonego Citi Konta została uznana przez portal Money.pl oraz Bankier.pl za najlepszą ofertę konta osobistego na rynku, a kredyt hipoteczny Citi Handlowy zajął 1 miejsce ex aequo w podsumowaniu 2020 roku przez Bankier.pl.
 
Dane finansowe za 4Q (r./r.):
  •  Depozyty +9%
     
  •  kredyty -8%

  •  Całkowite przychody 518 mln złotych (-5,5%)

  •  wynik odsetkowy -25%, prowizyjny +16%

  •  Zysk netto (wyłączając odpis pomniejszający wartość firmy) wyniósł 157 mln złotych (-10%);

  •  Zysk netto (wyłączając odpis pomniejszający wartość firmy) wyniósł 157 mln złotych (-10%);

  •  Wskaźnik kredyty/depozyty 51%