Polecamy

Laur Dostępności dla likwidujących bariery. Nabór zgłoszeń do 30 czerwca!

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przedłużają nabór zgłoszeń do I edycji Konkursu Architektonicznego Laur Dostępności 2023. W konkursie nagrodzone zostaną obiekty, które dzięki wprowadzonym modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. 

Laur Dostępności to konkurs skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego, instytucji publicznych oraz wszystkich podmiotów, które od października 2019 roku skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus. Celem inwestycji było zwiększenie dostępności istniejących budynków.
 
“Okazuje się, że dostępność można rozumieć bardzo różnie. Jedni traktują ją jak konieczność, bo tak trzeba, inni widzą w niej szansę na nową jakość życia dla wszystkich.” - mówi Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, organizatora konkursu.
 
Na jakość życia osób z niepełnosprawnością, seniorów, kobiet w ciąży czy rodziców z dziećmi znacząco wpływa wybudowanie windy w bloku, który jej wcześniej nie posiadał, bezpiecznego podjazdu, poręczy, zlikwidowanie wysokich krawężników lub poszerzenie wejścia do budynku. To tylko pozornie niewielkie zmiany, które w praktyce nie tylko podnoszą komfort, ale są szansą na włączenie się w życie społeczne, dają poczucie sprawczości i samodzielności.
Konkurs Laur Dostępności ma na celu wyróżnienie tych najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.
Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach – Obiekt mieszkalny oraz Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych.
 
W każdej z kategorii Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców.
 
Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Wielkiej Gali Integracji 18 listopada 2023 r. organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. 
Nabór zgłoszeń do konkursu trwa do 30 czerwca 2023 r.
Regulamin Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: na stronie internetowej.
 
Źródło: BGK