Polecamy

PKO Bank Polski wspiera branżę recyklingu

  • PKO Bank Polski wraz z innymi instytucjami udzielił kredytu na sfinansowanie akwizycji firm z branży recyklingu na niemieckim rynku: spółka DSD Duales System Holding GmbH & Co. KG została przejęta przez Circular Resources Sàrl oraz fundusz inwestycyjny CirCap.

  • Dzięki transakcji możliwe będzie stworzenie pełnego obiegu plastiku w gospodarce, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii recyklingu chemicznego.

  • Udzielone finansowanie to przykład współpracy banku w Polsce z oddziałem PKO Banku Polskiego w Niemczech, który obsługuje przedsiębiorstwa i korporacje na niemieckim rynku.

PKO Bank Polski wraz z innymi instytucjami udzielił kredytu na sfinansowanie przejęcia spółki DSD Duales System Holding GmbH & Co. KG wraz z całą grupą, w tym Der Grüne Punkt, przez Circular Resources Sàrl oraz fundusz inwestycyjny CirCap. Dzięki tej transakcji możliwe będzie stworzenie pełnego obiegu plastiku w gospodarce, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii recyklingu chemicznego. Udzielone finansowanie to przykład współpracy z oddziałem PKO Banku Polskiego w Niemczech, który obsługuje przedsiębiorstwa i korporacje na niemieckim rynku.

Łączna kwota finansowania wyniosła 131 mln EUR, w tym udział PKO Banku Polskiego to 43,5 mln EUR.
 

- Dziękujemy za zaufanie naszym klientom z rynku niemieckiego - spółce Circular Resources oraz funduszowi inwestycyjnemu CirCap. Jestem przekonana, że transakcja przyczyni się do dalszego rozwoju branży recyklingu w Niemczech. Udzielone finansowanie jest przykładem współpracy banku w Polsce z oddziałem PKO Banku Polskiego w Niemczech, który obsługuje duże przedsiębiorstwa na niemieckim rynku i jest konkurencyjny dla lokalnych banków - mówi Beata Mitukiewicz, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Niemczech.

Akwizycja spółki DSD pozwoli Circular Resources na stworzenie wspólnie pełnego obiegu plastiku w gospodarce, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii recyklingu chemicznego w połączeniu z wysoce rozpoznawalną marką i silną pozycją rynkową Der Grüne Punkt w Niemczech. Der Grüne Punkt to lider w sektorze recyklingu, operator systemu zbierania, sortowania i recyklingu mechanicznego odpadów takich jak szkło, papier i plastik, na rynku niemieckim. Obsługuje ponad 55 tys. klientów, głównie średnie i małe przedsiębiorstwa.
 
Spółka Circular Resources ma dwa zakłady recyklingu chemicznego w Hiszpanii. Jest jednym z pierwszych podmiotów na świecie, który opatentował i wprowadził na rynek rozwiązania w zakresie chemicznego recyklingu, pozwalające na produkcję recyklatów dla opakowań w branży spożywczej. Z kolei CirCap to fundusz private equity, skupiający się na inwestycjach w spółki o zrównoważonym modelu biznesowym, z potencjałem do ekspansji międzynarodowej, działających w krajach niemieckojęzycznych i w Polsce.
 
Pozostałe banki, które wzięły udział w konsorcjum, to: Citibank Europe Plc, Germany Branch i Bank Pekao.
W ofercie PKO Bank Polski Niederlassung Deutschland znajduje się pełna paleta usług i produktów dla klientów korporacyjnych. Obejmuje ona m.in.: bankowość transakcyjną (w tym międzynarodowy cash pooling), bankowość elektroniczną, produkty skarbowe, trade finance czy kredyty korporacyjne. PKO Bank Polski prowadzi oddział zagraniczny w Niemczech, który działa w oparciu o ten sam system informatyczny, co bank w Polsce. Dzięki temu bank udostępnia swoim klientom ten sam serwis transakcyjny oraz aplikację mobilną. To umożliwia zarządzanie finansami międzynarodowej grupy poprzez jedno narzędzie. Przelewy między rachunkami prowadzonymi przez PKO Bank Polski w tych dwóch krajach są realizowane natychmiastowo – gdyż są przelewami wewnętrznymi. Klienci mogą też zlecać ekspresowe przelewy zagraniczne SWIFT GPI z informacją o zaksięgowaniu środków u kontrahenta. Grupom kapitałowym działającym w Niemczech i Polsce bank udostępnia cash pooling. Usługa umożliwia m.in. uzupełnianie niedoboru środków jednej spółki z nadwyżek drugiej spółki z grupy (także w różnych walutach).
 
Źródło: PKO BP