Polecamy

Kolejne banki uruchamiają Bezpieczny kredyt 2 proc.

Obok PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao S.A. od dzisiaj Bezpieczny kredyt 2 porc. w swojej ofercie mają również Alior Bank S.A., VeloBank S.A. i SGB-Bank SA. To kolejne banki, które dołączają do Programu Pierwsze mieszkanie. 

Prace dot. Programu Pierwsze Mieszkanie prowadzone z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Związku Banków Polskich, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz 21 banków kredytujących trwały od marca. Wspólnie wypracowaliśmy wzory dokumentów oraz ujednolicone praktyki obsługi programu.
Banki kredytujące to te, które będą udzielać Bezpiecznych kredytów 2 proc. oraz prowadzić Konta Mieszkaniowe dla klientów. Są odpowiedzialne za cały proces - od przyjmowania wniosków przez udzielenie finansowania po rozliczenie spłaty zobowiązania.
Proces podpisywania umów z kolejnymi bankami jest w trakcie realizacji.
Pełna lista banków jest na bieżąco aktualizowana na stronie BGK.

O Programie

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z Bezpiecznego kredytu 2 proc. (dopłaty do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu) oraz Konta Mieszkaniowego, czyli narzędzia, które ma pomóc w oszczędzaniu na zakup mieszkania.
Oba instrumenty skierowane są do osób, które nie ukończyły 45 lat, a które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.
Szczegóły dostępne są na stronie BGK oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak to działa?

Wszystkie działania związane zarówno z Bezpiecznym kredytem 2 proc. jak i Kontem Mieszkaniowym klient zrealizuje w banku kredytującym. Przez ostatnie kilka tygodni BGK przeszkolił ponad 2 tys. pracowników banków, którzy będą odpowiadali za wdrożenie produktów w ich instytucjach. To nie koniec szkoleń, zaplanowane są kolejne ich terminy.
BGK jako operator Programu będzie odpowiedzialny m.in za wypłatę środków w Bezpiecznym kredycie 2 proc. są to dopłaty do kredytu, a w Koncie Mieszkaniowym za premie mieszkaniowe.
 
Źródło: BGK