Polecamy

ING Księgowość i Kaczmarski Inkasso udostępniają windykację online

ING Usługi Dla Biznesu - operator usługi ING Księgowość - oraz Kaczmarski Inkasso łączą platformę do faktur i księgowości z usługami windykacyjnym. W pandemii zatory płatnicze przybrały na sile, a przedsiębiorcy nie radzą sobie z samodzielnym odzyskiwaniem należności. Od maja mogą korzystać z szybkiej i wygodnej windykacji polubownej, zlecanej dwoma kliknięciami prosto z aplikacji ING Księgowość.

Wyniki badania „Jak MŚP korzysta z windykacji” przeprowadzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso w grudniu 2020 r. wskazują, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą czekać średnio miesiąc zanim zaczną tracić płynność finansową. Ale aż 17 proc. z nich traci grunt pod nogami już po upływie 10 dni. W takiej sytuacji konieczne jest odmrożenie pieniędzy z faktur, których kontrahenci nie zapłacili za kupione towary czy zrealizowane usługi. Pomaga w tym windykacja polubowna, którą dla klientów ING Księgowość uruchomiło Kaczmarski Inkasso.

- Z ING Księgowość korzysta już ponad 100 tys. firm. W aplikacji klienci znajdą wszystkie niezbędne funkcje do prowadzenia i zarządzania sprawami firmy. Udostępniamy klientom takie moduły jak Fakturowanie, Magazyn, Samodzielna księgowość, Kadry i płace oraz usługi Biura rachunkowego. Oferta Kaczmarski Inkasso świetnie wpasowuje się do zestawu możliwości, które klient znajdzie w ING Księgowość. Liczymy, że nowe rozwiązanie ułatwi codzienne prowadzenie biznesu i zarządzanie finansami wielu przedsiębiorcom - podsumowuje Arkadiusz Kuczera, wiceprezes zarządu ING Usługi dla Biznesu.

Dzięki integracji systemów ING Księgowość i Kaczmarski Inkasso przedsiębiorcy szybko i prosto przekazują faktury do windykacji. Następnie na bieżąco kontrolują, na jakim etapie znajdują się prowadzone działania. Opłata prowizyjna jest naliczana tylko w przypadku, kiedy pieniądze trafią do klienta. Co więcej, dochodzenie należności może być dla wierzyciela bezpłatne. Wystarczy, że skorzysta z obciążenia dłużnika kosztami windykacji. Pozwala na to Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. W tym przypadku Kaczmarski Inkasso wyegzekwuje ten koszt od kontrahenta.

Im szybciej, tym lepiej

- Przedsiębiorcy z sektora MŚP coraz lepiej rozumieją, jak ważne jest szybkie dochodzenie należności za pracę, którą wykonali. Upominanie się o uczciwie zarobione pieniądze to nie ujma na honorze. Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie. Profesjonalni negocjatorzy mają dobrą orientację w poszczególnych branżach gospodarki i operują technikami, dzięki którym nie tylko potrafią szybko odzyskać należności, ale tak poprowadzić rozmowy, że nie zaburzy to kontaktów pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes zarządu Kaczmarski Inkasso.

Mocną stroną Kaczmarski Inkasso jest ścisła współpraca z Krajowym Rejestrem Długów Biurem Informacji Gospodarczej, gdzie może upubliczniać dane dłużników, a także publikacja długu na giełdzie wierzytelności oraz pozycjonowanie oferty jego sprzedaży w wyszukiwarce Google.

Nie płacą na wszelki wypadek

Najnowsze badanie Krajowego Rejestru Długów „Rok biznesu w pandemii” z marca 2021 r. pokazuje, że blisko 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP zauważyło, iż w czasie epidemii COVID-19 wzrosła liczba nieetycznych zachowań ze strony partnerów. Ich najczęstsze grzechy to nieterminowe wywiązywanie się z umów i zobowiązań oraz próby usprawiedliwiania swoich zaniedbań i błędów koronawirusem. 

Prowadzi to do powstania błędnego koła - przedsiębiorstwa wstrzymują płatności wobec kontrahentów, gromadząc je na „czarną godzinę”. Obawiają się bowiem, że jeśli partnerzy im nie zapłacą, nie będą mieli z czego uregulować podatków w urzędzie skarbowym, składek ZUS czy rat leasingowych.

- Ponad połowa przedsiębiorców biorących udział w naszym badaniu „Jak MŚP korzysta z windykacji” przekazuje faktury profesjonalistom dopiero w momencie, kiedy samodzielne próby dochodzenia należności nie przynoszą efektu. Nie warto jednak czekać, bo im później faktury trafią do windykacji, tym większe szanse na sprawne odzyskanie pieniędzy – podsumowuje Jakub Kostecki.

---------------------------------------------------

Kaczmarski Inkasso to ekspert z zakresu kompleksowego zarządzania wierzytelnościami. Od 1992 roku obsługuje na masową skalę zarówno klientów strategicznych: banki, firmy pożyczkowe, leasingowe, telekomy, ubezpieczycieli, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa ze wszystkich branż. Zapewnia kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony transakcji handlowych, gwarantując wysoki standard zarządzania wierzytelnościami. Działania prowadzone są zgodnie z Zasadami Dobrych Praktyk opracowanymi przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych, którego firma jest członkiem.

ING Księgowość powstała w 2013 roku w odpowiedzi na potrzeby klientów ING, którzy sygnalizowali chęć korzystania z usług księgowych oraz kadrowo-płacowych. Rynek docenił zalety połączenia usług banku oraz biura rachunkowego: sprawny monitoring należności, proste regulowanie zobowiązań, szybszy dostęp do kredytu, bezpieczeństwo danych oraz informacji. W kolejnych latach ING Księgowość została wzbogacona o rozwiązania do fakturowania, magazynu oraz samodzielnej księgowości. Usługi biura rachunkowego zostały rozszerzone także na jednoosobowe działalności gospodarcze.

Krajowy Rejestr Długów