Polecamy

PKO Bank Polski współfinansuje branżę spożywczą

  • PKO Bank Polski jest w konsorcjum, które udzieli Zakładowi Przemysłu Mięsnego „Biernacki” wsparcia w zakresie finansowania bieżącej działalności operacyjnej i długofalowych inwestycji rozwojowych.

  • Wartość podpisanej umowy wynosi łącznie ponad 540 mln zł, w tym udział PKO Banku Polskiego to 50 proc.

  • PKO Bank Polski wspiera swoich klientów w realizacji projektów inwestycyjnych.

PKO Bank Polski udzieli Zakładowi Przemysłu Mięsnego „Biernacki” wsparcia w zakresie finansowania bieżącej działalności operacyjnej i długofalowych inwestycji rozwojowych. Wartość umowy obejmującej kredyt obrotowy, inwestycyjny i faktoring, wynosi łącznie ponad 540 mln zł, a udział PKO Banku Polskiego to połowa tej kwoty. PKO Bank Polski wspiera swoich klientów w realizacji projektów inwestycyjnych.

- Przetwórstwo mięsa jest najważniejszym segmentem branży spożywczej w Polsce. Cieszymy się, że możemy wspierać naszego wieloletniego klienta - Zakład Przemysłu Mięsnego „Biernacki” - w realizacji planów rozwoju oraz zdobywaniu nowych obszarów rynku zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jako największy polski bank dla korporacji i biznesu angażujemy dla naszych klientów najlepszych specjalistów w zakresie finansowania inwestycji, handlu i kapitału obrotowego – mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi w PKO Banku Polskim.

Zaczynaliśmy naszą działalność w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Startowaliśmy jako lokalna firma rodzinna, która opierała się na dostawach z najbliższej okolicy. Obecnie mamy ugruntowaną pozycję zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Oferujemy szeroki asortyment produktów mięsnych najwyższej jakości. Nasza strategia umożliwiła nam dynamiczny rozwój biznesu na dużą skalę. Podpisana z PKO Bankiem Polskim i mBankiem umowa zapewni nam wsparcie w realizacji zaplanowanych działań  – mówi Tomasz Kubik, Prezes Zarządu ZPM „Biernacki”.

W 2022 r. udział mięsa i wyrobów z mięsa (97 mld zł) w produkcji sprzedanej przetwórstwa spożywczego wyniósł 31 proc. (GUS). Dla porównania, drugi, pod tym względem, sektor przetwórstwa mleka odpowiadał za niespełna 17 proc. wartości rynku. W Polsce produkuje się ponad 5 mln ton mięsa rocznie, co daje nam 4. miejsce w UE z 12-proc. udziałem w rynku (KE). Z danych KE wynika, że produkcja mięsa w Polsce w latach 2012-2022 wzrastała w średniorocznym tempie 3,1 proc.
Eksport stanowi ważny kanał sprzedaży branży mięsnej. W 2022 r. udział sprzedaży eksportowej w przychodach firm sektora wyniósł 27 proc. (GUS). Co więcej, sprzedaż mięsa i wyrobów z mięsa odpowiadała za blisko 30 proc. wpływów z eksportu krajowej branży spożywczej (GUS). Polska należy do jednych z większych eksporterów (5. miejsce) mięsa i podrobów jadalnych w UE, z 9,5-proc. udziałem w unijnym handlu (Eurostat). Wartość polskiego eksportu mięsa i podrobów w latach 2012-2022 zwiększała się średniorocznie o blisko 11 proc. (GUS).
 
Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera swoich klientów w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych poprzez doradztwo zarówno w doborze formy finansowania, jak i elastycznych warunków finansowania dopasowanych do prowadzonej działalności. W ramach oferty produktowej Grupy klienci korporacyjni mogą korzystać również z produktów i usług leasingowych oraz faktoringowych.
 
Źródło: PKO BP