Polecamy

Potwierdzanie tożsamości mDowodem w Alior Banku

Sejm uchwalił ustawę o systemie mObywatel, która umożliwia posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji na równi z dokumentami tradycyjnymi.

Od 1 września br. podczas wizyt w oddziałach Alior Banku, klienci nie muszą okazywać tradycyjnego dowodu osobistego w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Wystarczy, że na smartfonie posiadają aplikację mObywatel 2.0, w której dostępny jest mDowód. Decyzją sejmu, klienci bankowi mogą korzystać z mDowodu na takich samych prawach jak z tradycyjnego dowodu osobistego czy paszportu.

Proces potwierdzania tożsamości w oddziale banku przy użyciu mDowodu wygląda następująco: klient w pierwszej kolejności loguje się na swoim smartfonie do aplikacji, a następnie skanuje udostępniony kod QR. Po zeskanowaniu kodu, doradca otrzyma potwierdzenie danych klienta w systemie bankowym, co umożliwi kontynuację obsługi. Na podstawie mDowodu klienci mogą także wnioskować o produkty kredytowe tj.: Pożyczka Gotówkowa, Karta Kredytowa czy Limit Odnawialny w Rachunku.

Warto podkreślić, że mDowód nie stanowi cyfrowej wersji tradycyjnego dowodu osobistego, lecz równorzędnego dokumentu tożsamości. Oba dokumenty różnią się numerem, serią, datą wydania oraz ważnością. Co więcej, mDowód posiada ważność jedynie na terenie Polski.