Polecamy

Z IKE i IKZE zadbaj o swoją emeryturę i środowisko

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłej emerytury jest założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W ramach tegorocznej kampanii promującej odpowiedzialne inwestowanie, Alior Bank deklaruje posadzenie jednego drzewa za każdy otwarty produkt emerytalny dostępny w ofercie.

IKE oraz IKZE stanowią narzędzia długoterminowego oszczędzania w ramach III filaru emerytalnego. Można je otwierać w m. in. bankach, domach maklerskich lub towarzystwach funduszy inwestycyjnych już po ukończeniu 16 roku życia. Produkty te, znajdujące się w ofercie Alior Banku, są oparte o fundusze inwestycyjne czy rachunek maklerski, zatem klient powinien być świadomy i akceptować ryzyko inwestycyjne, jakie ze sobą niosą. IKE i IKZE są całkowicie dobrowolne, dlatego warto rozważyć również korzyści, jakie oferują.

W Alior Banku oprócz benefitów związanych z możliwością gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę, klient ma także możliwość wsparcia działań proekologicznych. Alior Bank za każde otwarte IKE lub IKZE zobowiązuje się do posadzenia drzewa.

- Nasza kampania dotycząca Indywidualnego Konta Emerytalnego i Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego daje możliwość gromadzenia kapitału na emeryturę, jednocześnie dbając o kondycję polskich lasów. Dzięki współpracy Alior Banku z portalem posadzimy.pl, za każdy nabyty produkt emerytalny, zasadzimy jedno drzewo. Wsparcie ekologii to tylko jedna z szeregu zalet inwestycji w IKE i IKZE Alior Banku. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą oraz skorzystania z wiedzy naszych ekspertów finansowych, którzy pomogą wybrać odpowiednią ścieżkę inwestowania - mówi Jacek Janiuk, Dyrektor Biura Maklerskiego, Dyrektor Departamentu Private Banking w Alior Banku.

Oszczędzanie na IKE i IKZE przynosi także korzyści podatkowe. Aby tak było, środki (do wysokości limitów rocznych) należy wpłacać na konto IKE przez co najmniej pięć lat lub zgromadzić ponad połowę ostatecznej wartości na koncie najpóźniej pięć lat przed wypłatą. Ulga przysługuje osobom, które dokonają wypłaty po ukończeniu 60 roku życia lub 55 roku życia, jeśli nabyły prawa emerytalne.

Wpłaty na IKZE (w ramach corocznie ogłaszanych limitów) można odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, a w przypadku wypłaty po 65 roku życia, klient zapłaci zryczałtowany podatek w wysokości 10 proc. wypłacanych środków. Wcześniejsza wypłata środków z IKZE oznacza konieczność zamknięcia konta i doliczenia kwoty wypłaty do przychodów w PIT.

Po uzyskaniu prawa do ulgi podatkowej, klient sam decyduje o swoich emerytalnych oszczędnościach- ma możliwość wypłaty pieniędzy z IKE i IKZE jednorazowo lub w ratach.

Jedna osoba może posiadać tylko po jednym koncie IKE i IKZE, nie jest możliwe ich współdzielenie, na przykład z małżonkiem. Kapitał zgromadzony na kontach podlega dziedziczeniu i nie jest obciążony podatkiem od spadków i darowizn. Właściciel konta może w momencie jego otwierania wskazać osoby (jedną lub więcej), które będą uprawnione do otrzymania środków w przypadku jego śmierci, a także określić ich procentowy udział.

Kapitał zgromadzony w IKE lub IKZE jest prywatną własnością oszczędzającego, dzięki czemu klient nie polega jedynie na emeryturze otrzymywanej z ZUS.

- Prognozy dla dzisiejszych 20- i 30-latków wskazują, że ich emerytury mogą wynosić zaledwie 25 proc. ostatniej pensji, a według najnowszych danych ZUS może być to tylko 18,7 proc. wartości ostatniego wynagrodzenia. Mając na uwadze te przewidywania, warto już dziś pomyśleć nad skorzystaniem z dostępnych rozwiązań i stworzyć sobie zaplecze finansowe, które pomoże utrzymać odpowiedni standard życia na emeryturze. Odkładając co miesiąc nawet drobne sumy przez kilkadziesiąt lat, jesteśmy w stanie zbudować pokaźny kapitał, który będzie cennym uzupełnieniem świadczeń emerytalnych z ZUS i znacząco podniesie poczucie bezpieczeństwa finansowego - mówi Dorota Białołęcka, Menedżer Zespołu Funduszy Inwestycyjnych w Alior Banku.

Na emeryturze chcielibyśmy zapewnić sobie godny poziom życia w przyszłości. Komfort ten poprawiają również czyste powietrze i dostępność lasów. Kampania Alior Banku odbywa się przy współpracy z portalem posadzimy.pl, który do tej pory umożliwił posadzenie 315 tys. drzew w Polsce. Zgodnie z zasadami portalu, akcja sadzenia drzew zostanie przeprowadzona wiosną i jesienią, kiedy młode drzewa mają największe szanse na wzrost. Wybór gatunków będzie zależał od potrzeb konkretnych nadleśnictw.

Aby wziąć udział w kampanii, należy otworzyć Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego za pośrednictwem Alior Banku. Nie istnieje minimalna kwota, którą trzeba wpłacić na otwarte konto. Aby założyć IKE lub IKZE z rachunkiem maklerskim, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i przejść przez proces zakładania konta. Otwarcie konta w ramach Alior TFI jest możliwe tylko w oddziałach Alior Banku, a wizytę można umówić za pośrednictwem platformy Booksy.

Akcja trwa do 31 grudnia 2023 roku. Więcej szczegółów na temat kampanii znajduje się na stronie internetowej banku.