Polecamy

Pekao - oferta EKO kredytów dla klientów indywidualnych

Bank Pekao wprowadza do oferty 2 rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych z przeznaczeniem na zakup paneli i ogniw fotowoltaicznych: Pożyczkę Ekspresową oraz EKO Kredyt Mieszkaniowy.


Od 2022 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania prosumentów. W miejsce obecnego systemu upustów wprowadzony zostanie system zakupu i sprzedaży energii. W efekcie niemożliwe będzie magazynowanie energii latem celem wykorzystania zimą. Od 2022 roku nadwyżki energii dystrybutorzy energii będą skupować energię po cenie hurtowej a w przypadku energii pochodzącej ze słońca będzie można ją odkupić po cenie detalicznej.

Pożyczka Ekspresowa może zostać przeznaczona na zakup instalacji odnawialnych źródeł energii, kotłów centralnego ogrzewania, okien i drzwi, pomp ciepła. Ponadto pożyczka obejmuje zakup samochodów osobowych z napędem elektrycznym / hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym i rowerów elektrycznych.

EKO Pożyczka Ekspresowa przyznawana jest w kwocie od 5 do 70 TPLN i zwolniona jest z prowizji za udzielenie. Okres spłaty obejmuje maksymalnie 120 miesięcy.

EKO Kredyt Mieszaniowy przyznawany jest na instalację paneli fotowoltaiczych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Warunkiem uzyskania kredytu jest wyposażenie nieruchomości / budowa uwzględniająca powyższe instalacje. W tym wariancie klient może liczyć na preferencyjną marżę wynoszącą 2,04% oraz brak opłaty przygotowawczej.

Obie oferty obowiązują do końca br.

– EKO kredyty to rozwiązania przyjazne środowisku oraz ze względu na atrakcyjną cenę przyjazne klientom, którzy chcą  zdążyć z zamontowaniem przydomowej instalacji fotowoltaicznej przed wejściem w życie nowych przepisów, aby korzystniej rozliczać się z dostawcą energii elektrycznej. Chcemy ułatwić im finansowanie takich inwestycji, ale również innych energooszczędnych rozwiązań czy też zakupu rowerów elektrycznych i samochodów z napędem hybrydowym – wyjaśnia Piotr Gołąb, Dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego w Banku Pekao S.A.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) pożyczki w ramach oferty „Eko-Kredyty” wynosi 7,44% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów)  14 404 zł, pożyczka zaciągnięta na 46 miesięcy, oprocentowanie zmienne 7,20% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 2121,73 zł (w tym: odsetki 2121,73 zł), całkowita kwota do zapłaty 16 525,73 zł, płatna w 45 ratach miesięcznych po 359,26 zł, 46. rata wyrównująca 359,03 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 14 404 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 29.06.2021 r.  
Warunki dotyczą Pożyczki Ekspresowej w kwocie od 5 do 70 tys. zł. Do 31.12.2021 r. należy złożyć wniosek o udzielenie pożyczki w oddziale banku lub placówce oznaczonej „Bank Pekao S.A. Partner” albo wysłać formularz kontaktu za pośrednictwem strony internetowej banku i przeznaczyć min. 75% kwoty pożyczki na cele związane z zakupem lub instalacją odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, paneli/ogniw fotowoltaicznych), kotłów centralnego ogrzewania (z wykluczeniem kotłów węglowych oraz na ekogroszek), okien, drzwi i materiałów do ocieplenia domu, pomp ciepła, samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym, rowerów elektrycznych. Pożyczka nie może być przeznaczona na spłatę innych zobowiązań kredytowych zaciągniętych w Banku Pekao S.A
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) mieszkaniowego kredytu hipotecznego/ budowlano-hipotecznego w ramach oferty „Eko-Kredyty” wypłaconego jednorazowo wynosi 3,75% i wyliczona została przy założeniach: całkowita kwota kredytu 274 814 zł (bez kredytowanych kosztów), kredyt zaciągnięty na 24 lata, 288 miesięcznych rat do spłaty, wniesiony wkład własny klienta: 27% całkowitego kosztu kredytowanej inwestycji, zmienne oprocentowanie kredytu 2,04% w stosunku rocznym, równa rata kapitałowo-odsetkowa do czasu uprawomocnienia wpisu hipoteki w wysokości 1408,40 zł, a po uprawomocnieniu wpisu hipoteki wysokość raty kapitałowo-odsetkowej ulega obniżeniu i wynosi 1268,09 zł (przy założeniu, że wpis uprawomocni się po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy), całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta wynosi 374 682,35 zł, całkowity koszt kredytu 99 868,35 zł przy uwzględnieniu kosztów, w tym odsetki 85 836,34 zł oraz koszty z tytułu: ubezpieczenia spłaty kredytu 5401,74 zł (za 4 lata), ubezpieczenia nieruchomości (innego prawa) od ognia i innych zdarzeń losowych za 12 miesięcy wg oferty dostępnej w banku 280,22 zł, opłaty miesięcznej za otwarcie i prowadzenie Konta Przekorzystnego 6 zł, opłaty miesięcznej za kartę debetową MasterCard Debit FX wydaną do rachunku 3 zł, opłaty za wydanie karty kredytowej Elastyczna 15 zł z miesięczną opłatą za obsługę karty 2,99 zł, opłaty za kontrolę nieruchomości (innego prawa) 137 zł, podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki 19 zł, opłaty za przygotowanie i zawarcie umowy 0 zł. Po uprawomocnieniu się wpisu hipoteki zmienne oprocentowanie kredytu zostanie obniżone o 1 punkt procentowy. Kalkulacja dokonana na dzień 16 lipca 2021 r., na reprezentatywnym przykładzie.
Obowiązkowym zabezpieczeniem mieszkaniowego kredytu hipotecznego/ budowlano-hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości (lub innym prawie) oraz przelew praw z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości (innego prawa), stanowiącej zabezpieczenie kredytu, w całym okresie kredytowania. Spłata kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową wiąże się z ryzykiem zmiany stopy procentowej, co w przypadku wzrostu stopy procentowej spowoduje wzrost wysokości raty i całkowitej kwoty do zapłaty. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu w/w kredytów po dokonaniu analizy kredytowej i oceny zdolności kredytowej. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Kredytodawcą jest Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna.

 

Michał Nowik, Finansovo.pl