Polecamy

Pekao - Pekao IB wspólnie z Green Giraffe doradcą finansowym przy budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pekao Investment Banking oraz Green Giraffe zostali wybrani jako doradcy finansowi przy projekcie Baltic Power, czyli budowie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Doradcy pracują nad strukturą wielomiliardowego finansowania dłużnego na realizację inwestycji, w ramach której do 2026 roku zostaną zbudowane na morzu turbiny wiatrowe o łącznej mocy do 1,2 GW.

Projekt Baltic Power to joint-venture PKN Orlen oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power. Finansowanie przygotowywane przez Pekao IB wspólnie z Green Giraffe  zorganizowane zostanie w formule project finance. Do finansowania zostaną zaproszone lokalne i globalne instytucje finansowe, które zaoferują najbardziej atrakcyjne warunki finansowe. Pozyskanie finansowania rozplanowano na dwa lata, aby w 2023 pozyskać środki na rozpoczęcie budowy farmy, której oddanie do użytku planowane jest trzy lata później.

Inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby. Na terenie liczącym ponad 130 km2 powstanie infrastruktura składająca się z ok. 100 turbin wiatrowych. W zależności od wybranej ostatecznie technologii każda z nich będzie liczyła ok. 270 metrów całkowitej wysokości. Elektrownia docelowo zasili w czystą energię elektryczną nawet milion gospodarstw domowych w Polsce.

– Bardzo nas cieszy, że Grupa Banku Pekao bierze udział w tak wielkim przedsięwzięciu, w budowaniu znaczącego źródła czystej odnawialnej energii. Wpisuje się to w naszą strategię wspierania energetycznej transformacji oraz w agendę polityki energetycznej Polski zakładającą dużą rolę morskich farm wiatrowych w polskim systemie energetycznym – komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Cieszymy się, że możemy wesprzeć Grupę Orlen i Northland Power w tym przełomowym projekcie. Green Giraffe współpracuje z polskimi deweloperami morskiej energetyki wiatrowej od 2016 roku, stale wspierając transformację energetyczną w Polsce. Cieszymy się, że możemy wnieść do projektu Baltic Power nasze ponaddziesięcioletnie doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania dla morskich projektów wiatrowych – mówi Udo Schneider, dyrektor w Green Giraffe.

PKN Orlen jest wiodącym graczem na rynku paliw i energii oraz największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, działającą w Polsce, Czechach, Niemczech, Litwie, Słowacji i Kanadzie. W ciągu najbliższej dekady Grupa Orlen skoncentruje się na bezemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Zgodnie z przyjętą strategią koncern planuje przeznaczyć do końca dekady 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na morską energetykę wiatrową.

Northland Power jest globalnym producentem energii elektrycznej, zaangażowanym we wspieranie czystej transformacji energetycznej poprzez produkcję energii elektrycznej z czystych źródeł odnawialnych. Założony w 1987 roku Northland posiada bogate doświadczenie w rozwoju, budowie, zarządzaniu i eksploatacji aktywów w zakresie czystej i ekologicznej infrastruktury energetycznej oraz jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto Northland posiada i zarządza zdywersyfikowanym miksem wytwórczym obejmującym odnawialne źródła energii na lądzie oraz wydajną energię z gazu ziemnego, a także dostarcza energię za pośrednictwem sieci energetycznej. Northland, z siedzibą w Toronto w Kanadzie i biurami w ośmiu krajach, jest właścicielem lub udziałowcem elektrowni o mocy 3,2 GW oraz jest zaangażowany w projekty o potencjalnej mocy 4-5 GW.

Źródło: Pekao