Polecamy

BNP Paribas - podpisanie porozumienia z KUKE. Będą nowe rozwiązania dla eksporterów

W czwartek 28 października Bank BNP Paribas i KUKE podpisały porozumienie intencyjne. Obie instytucje będą współpracować w zakresie rozwiązań wspierających polskich eksporterów oraz podejmą wspólnie działania edukacyjne i promocyjne.

KUKE będzie zabezpieczać finansowanie udzielane eksporterom przez Bank BNP Paribas poprzez gwarancje i ubezpieczenia zabezpieczające finansowanie inwestycji krajowych generujących eksport, finansowanie obrotowe dla eksporterów oraz finansowanie zagranicznych inwestycji bezpośrednich dokonywanych przez polskich przedsiębiorców.

- BNP Paribas jest największym bankiem w Europie oraz jedną z największych światowych grup finansowych. Dzięki temu skutecznie wspieramy międzynarodowy handel i ekspansję zagraniczną polskich firm. Globalna sieć 350 ekspertów finansowania handlu, rozlokowanych w ponad 60 krajach, pomaga nam inspirować klientów do podejmowania wyzwań za granicą, edukować oraz finansować polski eksport i inwestycje zagraniczne. Współpraca z KUKE zapewni nam efekt synergii – wykorzystując doświadczenia obu stron, będziemy proponować Klientom rozwiązania jeszcze lepiej dopasowane do ich potrzeb. Rozwiązania KUKE pozwalają zgodnie z regulacjami ostrożnościowymi przypisać nawet zerową wagę ryzyka w części zabezpieczonej, dzięki czemu powiększa się potencjał banku w udzielaniu finansowania bieżącego, inwestycyjnego, akwizycji czy transakcji handlowych – mówi Agnieszka Wolska, wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialna za Obszar Bankowości MŚP i Bankowości Korporacyjnej.

Współpraca obu instytucji obejmie wdrożenie instrumentów KUKE do oferty banku, wspólne promowanie nowego systemu wsparcia eksportu, edukację polskich przedsiębiorców oraz prowadzenie działań informacyjnych i marketingowych dotyczących wspólnie zrealizowanych transakcji.

- Wspólnie z Bankiem BNP Paribas chcemy wyposażyć tysiące polskich firm w nowoczesne narzędzia, które pozwolą im jeszcze skuteczniej konkurować na zagranicznych rynkach i lepiej odnaleźć się w postcovidowej rzeczywistości. Wprowadzone w tym roku do oferty KUKE instrumenty przynoszą korzyści zarówno eksporterom jak i finansującym ich bankom. Te ostatnie, używając naszych regwarancji, które zabezpieczają do 80 proc. przyjętego zobowiązania, mogą zwiększyć poziom finansowania klientów. W efekcie eksporterzy będą w stanie np. więcej zainwestować w rozwój potencjału produkcyjnego i zintensyfikować zewnętrzną ekspansję. Razem z sektorem bankowym istotnie możemy wesprzeć rozwój eksportu i całej gospodarki – mówi Janusz Władyczak, Prezes Zarządu KUKE.

Porozumienie Banku BNP Paribas i KUKE nie jest pierwszym obszarem współpracy obu instytucji. Od wiosny 2018 r. organizują one wspólnie z Dun & Bradstreet oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) Program Handlu Zagranicznego (PHZ). To cykl konferencji na temat współpracy polskich przedsiębiorców z partnerami zagranicznymi z różnych krajów. Celem spotkań (obecnie online) jest wspieranie rodzimych przedsiębiorców w ekspansji poprzez dostarczanie im rzetelnej wiedzy o rynkach, na których chcą się rozwijać. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje dziennik Rzeczpospolita.

Źródło: BNP Paribas