Polecamy

Bank Pekao S.A. i KUKE wspierają budowę tłoczni gazu w Estonii przez polską firmę

KUKE S.A. wraz z Bankiem Pekao S.A. udostępniły nowe rozwiązanie finansowe wspierające polskich eksporterów. Składa się na nie gwarancja kontraktowa zwrotu zaliczki oraz prefinansowanie kontraktu eksportowego połączone z gwarancją spłaty kredytu.

Jako pierwsza z tego rozwiązania skorzystała krakowska spółka Control Process, która dzięki temu będzie mogła zrealizować dwa kontrakty na budowę tłoczni gazu w Estonii. Kontrakty są realizowane w ramach projektu budowy Balticconnectora, czyli połączenia gazowego z Finlandii do Estonii.

„Dzięki rozwiązaniu finansowemu Banku Pekao S.A. i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE jesteśmy w stanie zrealizować w sumie dwa kontakty o łącznej wartości aż 60 mln euro” – mówi Wojciech Wiatr prezes zarządu Control Process.

Jest to już kolejny instrument finansowy przygotowany wspólnie przez KUKE i Bank Pekao S.A. realnie wspierający polskich eksporterów. Może on być z powodzeniem zastosowany przez polskie firmy z różnych branż, które realizują kontrakty na zagranicznych rynkach.

„Polscy przedsiębiorcy potrzebują realnego wsparcia działalności eksportowej. Często mają
one doskonałych specjalistów, dysponują unikalną wiedzą i rozwiązaniami, a mimo to trudno im przebić się na innych rynkach. Istotną przeszkodą bywa kwestia finansowania projektu – bez czego nie ma możliwości realizowania przetargu. Wraz z Bankiem Pekao S.A. stworzyliśmy instrument, który ułatwia polskim firmom zdobywanie nowych kontraktów. Zastosowanie gwarancji spłaty kredytu i regwarancji KUKE zmniejsza ryzyko ponoszone przez bank, dzięki czemu przedsiębiorca może otrzymać kompleksowe finansowanie projektu w jednym miejscu. Wystarczy przejść standardową weryfikację i ocenę ryzyka. Produkt jest dostępny dla wszystkich firm, nawet tych niedużych, które chcą realizować kontrakty zagraniczne. Z pewnością dobrze sprawdzi się w sektorze budowlanym, który często musi zapewnić we własnym zakresie finansowanie projektu. W sytuacji gdy na 
krajowym rynku budowlanym pojawiają się napięcia, eksport tego typu usług może być
dobrym rozwiązaniem dla wielu podmiotów z tego sektora” – mówi Janusz Władyczak,
prezes zarządu KUKE SA.

Zgodnie z zapowiedzią, wraz z KUKE wdrożyliśmy kolejne nowe narzędzie wpierające polskich eksporterów. Zaproponowana struktura finansowania umożliwiła uzyskanie decyzji na nowe zaangażowanie kredytowe, co nie było możliwe w ostatnich latach. Do produktu gwarancji eksportowej dodany jest kredyt na prefinansowanie eksportu, co umożliwia klientowi zamknięcie finansowania projektu. Z wypracowanego przy tej transakcji schematu mogą skorzystać inne firmy, działającej również w innych branżach. Tym samym tworzymy z KUKE silne zaplecze dla polskich przedsiębiorców, chcących rozwijać się praktycznie na dowolnym rynku” – powiedział Piotr Stolarczyk, dyrektor zarządzający Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu w Banku Pekao.

Więcej informacji na www.kuke.com.pl