Polecamy

PKO BP - Ekonomiści PKO Banku Polskiego najlepsi w 2021 roku

  • Zespół ekonomistów PKO Banku Polskiego zajął pierwsze miejsce w konkursie prognoz „Parkietu” za 2021 rok. 

  • To drugie z rzędu zwycięstwo w jednym z najważniejszych rankingów prognostycznych w Polsce organizowanym nieprzerwanie od 2005 roku.
  • Kluczem do zwycięstwa była systematyczność oraz bazowanie na szerokim wachlarzu danych w czasach wysokiej niepewności i dużej dynamiki procesów gospodarczych.
  • Szef zespołu Piotr Bujak zdobył tytuł „Ekonomisty Roku”.

Ekonomiści  PKO Banku Polskiego zwyciężyli w konkursie prognoz „Parkietu”. Zespół kierowany przez Piotra Bujaka – podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu - zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Fundamentem sukcesu okazały się trafne założenia dotyczące siły rynku pracy oraz sprawnego odrobienia pandemicznych strat w gospodarce.

Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki, Kamil Pastor i Michał Rot. To skład zespołu ekonomistów, który poradził sobie najlepiej w Polsce z przewidywaniem wartości wskaźników gospodarczych w warunkach podwyższonej zmienności i niepewności charakteryzującej 2021 rok.
 

- Utrzymanie się na szczycie bywa o wiele trudniejsze niż jego zdobycie. Dlatego ponowne zwycięstwo w podsumowującym rok konkursie prognostycznym „Parkietu” jest dla nas bardzo cenne. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że zmieniona w tej edycji metodologia rankingu, zniwelowała znaczenie przypadku i zwiększyła wagę najważniejszych rynkowych wskaźników gospodarczych. Było to szczególnie istotne w kontekście pandemicznej zmienności i wagi wydarzeń gospodarczych w 2021 roku. Nasz sukces nie byłby możliwy bez regularnej współpracy ekonomistów z różnymi jednostkami banku. Wszystkim którzy pomogli nam w jego osiągnięciu bardzo dziękuję.

- podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który na dorocznej gali „Parkietu" odbierze tytuł Ekonomisty Roku.

Konkurs krótkoterminowych prognoz „Parkiet" organizuje już od 2005 r. W 2021 roku wzięły w nim udział 24 zespoły analityczne. Na co dzień raporty analityczne ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na profilu @PKO_Research  na Twitterze.
 
Źródło: PKO Bank Polski