Polecamy

ING - ING Bank Śląski i Qair podpisują umowę finansowania portfela 82 MW projektów OZE

ING Bank Śląski oraz Qair podpisały umowę kredytową o łącznej wartości 242 mln zł na finansowanie budowy dziesięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW i dwóch farm wiatrowych o mocy 10 MW. Projekty uzyskały wsparcie w ramach aukcji OZE w latach 2020-2021 i osiągną fazę operacyjną w 2023 roku, po czym nastąpi 17-letni okres spłaty kredytu. ING Bank Śląski jest jedyną stroną finansującą w transakcji.

To nasza kolejna transakcja z Qair Polska, wspierająca pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Jako bank jesteśmy świadomi, że od naszych dzisiejszych decyzji i działań zależy nasza przyszłość, dlatego chcemy partnerować i wspierać naszych klientów w transformacji energetycznej oraz spełnianiu nowych wymogów. Chcemy w ten sposób pomóc spółkom, które inwestują w OZE, bo to sektor rozwijający się na polskim rynku bardzo mocno ze względu na nasze zobowiązania do zmiany miksu energetycznego – podkreśla Michał H. Mrożek, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Cieszymy się, że ING Bank Śląski dołącza do grona banków wspierających nas po stronie project finance. Z ING współpracujemy już od strony bankowości korporacyjnej, a od niedawna bank finansuje także naszą działalność operacyjną. To już trzecia tego typu transakcja Qair w Polsce – tylko w ostatnich dwóch latach pozyskaliśmy ponad 1.3 mld zł na rozwój działalności od różnych instytucji finansowych. Plany pozostają ambitne – chcemy utrzymać wysokie tempo wzrostu, już przymierzamy się do realizacji kolejnych dużych projektów. Tylko do końca 2023 roku nasz portfel operacyjny przekroczy 400 MW i to na pewno nie koniec. W krótkim czasie zbudowaliśmy silny zespół, który nie boi się wyzwań – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

W grudniu 2021 roku ING Bank Śląski i Qair Polska podpisały umowę kredytową o wartości 50 mln zl na finansowanie działalności operacyjnej. Środki z kredytu zostaną wykorzystane w projektach OZE znajdujących się na wsześniejszym etapie rozwoju.

 O Qair Polska:

Qair Polska jest niezależnym producentem energii ze źródeł odnawialnych i częścią międzynarodowej grupy Qair aktywnej na polskim rynku od 2015 roku. Qair Polska zatrudnia obecnie blisko 60 specjalistów, posiada portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych obejmujący: 227.2 MW projektów w pełni operacyjnych, 175.6 MW w fazie realizacji oraz ponad 2.5 GW na wcześniejszym etapie rozwoju. Qair Polska stawia na własne projekty, współpracę z zewnętrznymi firmami, a także nabywa projekty na różnym etapie rozwoju.

Źródło: ING Bank Śląski