Polecamy

Alior - Wnioski o nowe świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i do programu Rodzina 500+ już dostępne w Alior Online

Klienci Alior Banku wraz z początkiem lutego br. mogą składać wnioski o nowe świadczenie, wspierające rodziców małych dzieci - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jest to kolejny wniosek, obok Programu Rodzina 500+, dostępny w Alior Online. Oba świadczenia obsługiwane są przez ZUS i można je składać wyłącznie online.

Świadczenia dla rodzin

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko od 12 do 35 miesiąca życia. Łączna kwota może wynieść maksymalnie 12 tys. zł. Rodzice mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przez maksymalnie 2 lata, czy w wysokości 1000 zł miesięcznie przez maksymalnie rok. Przy przyznawaniu świadczenia nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Z kolei program Rodzina 500+, który działa od 2016 r., to comiesięczne świadczenie wspierające rodziców wychowujących dzieci. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy można składać do ZUS od 1 lutego 2022 roku. Zgodnie z przepisami, rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o wypłatę pieniędzy. Jeżeli dokonają tego w tym okresie, otrzymają wsparcie z wyrównaniem.

Dzięki bankowości internetowej rodzice mogą w szybki i wygodny, a przede wszystkim bezpieczny sposób zawnioskować o świadczenia w ramach programów Rodzina 500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Z pierwszego korzysta już 6,5 mln beneficjentów, a drugie jest dodatkowym wsparciem obowiązującym od tego roku – mówi Joanna Olszewska, Dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w Alior Banku. – Widzimy, że nasi klienci coraz chętniej realizują wiele urzędowych spraw za pośrednictwem Alior Online. Doceniają przede wszystkim to, że cały proces przebiega sprawnie i jest bardzo intuicyjny – dodaje.

Jak złożyć wnioski w Alior Online?

Aby zawnioskować o świadczenie, wystarczy zalogować się do serwisu Alior Online. Następnie należy sprawdzić, czy wśród danych osobowych wnioskodawcy dostępny jest aktualny adres e-mail. W kolejnym kroku w menu górnym należy wybrać zakładkę „Usługi” i wybrać „Wniosek Rodzina 500+” albo „Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Po jego złożeniu, na wskazany przez klienta adres e-mail, zostanie przesłane urzędowe potwierdzenie odbioru.

Szczegółowe informacje na temat możliwości skorzystania z programów dostępne są na stronach internetowych Alior Banku: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+