Polecamy

BNP - Bank BNP Paribas rusza z nową inicjatywą dla młodych firm technologicznych. Od teraz mogą skorzystać z rozwiązań do tej pory dla nich niedostępnych, przeznaczonych wcześniej jedynie dla korporacji

Bank BNP Paribas szerzej otwiera się na współpracę z firmami innowacyjnymi, także tymi dopiero rozpoczynającymi podbój rynku. Od teraz chce nie tylko wdrażać rozwiązania technologiczne pochodzące od młodych podmiotów z branży tech, ale też stać się bankiem pierwszego wyboru dla firm zmieniających świat, na różnym etapie rozwoju. Oferuje im portfolio produktów, do tej pory dostępnych jedynie dla Klientów korporacyjnych, ułatwiając zarządzanie płynnością, rozwój oferty i ekspansję.

Nowością na rynku jest finansowanie dla scale-upów kredytem w kwocie od 500 tys. zł do 2 mln zł. Dodatkowo na firmy czeka pełna gama instrumentów finansowych, takich jak zarządzanie ryzykiem kursowym, automatyczna identyfikacja płatności czy rachunki escrow, cyfrowe kanały obsługi Klienta oraz wsparcie merytoryczne ekspertów z Biura Otwartych Innowacji.

To odpowiedź na wyzwania najczęściej hamujące rozwój scale-upów, takie jak luki płynnościowe, brak środków na realizację nowych kontraktów czy trudności w szybkim skalowaniu biznesu. Każda firma ma swoje unikalne potrzeby, dlatego ofertę dopasowujemy do indywidualnych potrzeb każdego podmiotu. – mówi Magdalena Matuszewska, Dyrektor ds. Rozwoju Oferty Produktowej Biura Otwartych Innowacji Banku BNP Paribas.

Rok doświadczenia, rosnąca sprzedaż i… społeczna odpowiedzialność

Kto może liczyć na współpracę z Bankiem BNP Paribas? Innowacyjne spółki kapitałowe, które mają inwestora, funkcjonują na rynku minimum rok i swoją historią sprzedaży udowodniły, że na ich produkty lub usługi jest popyt. Bardzo ważne jest także, aby firma była zarejestrowana w Polsce. Całą listę kryteriów można znaleźć pod linkiem https://www.bnpparibas.pl/innowacje/bankujemy

Co istotne, będąc częścią międzynarodowej Grupy BNP Paribas, obecnej w 68 krajach na świecie, chcemy pracować nad rozwojem najlepszych polskich firm technologicznych, wykorzystując ten ogromny potencjał, w taki sposób w jaki żaden bank w Polsce jeszcze tego nie robił. I co najważniejsze, do współpracy zapraszamy nie tylko te firmy, które są na początku swoje drogi i dynamicznie rosną, ale i większe, ustabilizowane podmioty  – dodaje Magdalena Matuszewska.

Bank jest otwarty na współpracę z przedstawicielami różnych branż i sektorów gospodarki, pod warunkiem, że nie stoi to w sprzeczności z przyjętymi zasadami społecznej odpowiedzialności. Bank BNP Paribas monitoruje poziom ryzyka środowiskowego, społecznego oraz związanego z ładem korporacyjnym (ESG - environmental, social and governance) u wszystkich swoich Klientów. Dodatkowo, jako część Grupy BNP Paribas, zwraca szczególną uwagę na finansowanie sektorów uznanych za wrażliwe pod kątem ryzyka ESG (np. sektory energetyki węglowej, wydobywczy, czy paliwowy, w zakresie niekonwencjonalnych zasobów ropy naftowej i gazu).

Ryzyko pod kontrolą

Przygotowując ofertę dla młodych firm, działających często w nowych branżach, Bank BNP Paribas wypracował dopasowane do tej specyfiki kryteria oceny ryzyka kredytowego.

Młode firmy innowacyjne często postrzegane są przez banki, jako ryzykowni Klienci. Takie uogólnienia działają niestety na szkodę zarówno scale-upów, jak i samych banków. Bank BNP Paribas jako pierwszy w Polsce przygotował ofertę kredytową dla tej grupy przedsiębiorstw, która jednocześnie umożliwi finansowanie tych najbardziej innowacyjnych, jak i pozwoli na utrzymanie ryzyka na bezpiecznym poziomie.

Za współpracę z młodymi, innowacyjnymi firmami odpowiadają wspólnie Biuro Otwartych Innowacji, Obszar Bankowości SME i Korporacyjnej i Obszar Ryzyka Banku BNP Paribas.

Źródło: BNP Paribas