Polecamy

EFL umacnia swoją pozycję na rynku medycznym

Lekarze, zgodnie ze specjalizacją, muszą w swoich gabinetach
posiadać aparaty do badań EKG i USG, fotele i łóżka dla pacjentów. Niezbędne wyposażenie nowoczesnej placówki coraz częściej jest leasingowane. Przedstawiciele EFL potwierdzają, że w I półroczu 2019 roku oferta finansowania urządzeń medycznych cieszyła się dużym zainteresowaniem – wartość leasingu i pożyczek udzielonych przez firmę wyniosła ponad 25 mln zł i wzrosła o ponad 37 proc. r./r.

Część przedstawicieli sektora medycznego skorzystała z finansowania w EFL
w postaci pożyczki (14 mln zł, + 54 proc. r./r.), część z leasingu (11 mln zł, +21 proc. r./r.). Dzięki dobremu wynikowi udział leasingodawcy w rynku zwiększył się z 3,1 proc. (I połowa 2018 roku) do 5,1 proc.

Dużo słabiej niż EFL w pierwszej części roku poradził sobie cały rynek leasingu. Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, łączna wartość sprzętu medycznego sfinansowanego przez firmy leasingowe od stycznia do czerwca br. wyniosła prawie 463 mln zł, co oznacza ponad 21 proc. spadek w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r.

Doskonała dynamika (+37 proc.) i niemal dwa razy większy udział EFL w rynku to m.in. zasługa dobrej oferty produktowej. – Nasza firma konsekwentnie dostosowuje produkty oraz procedurę finansowania do zmieniających się oczekiwań klientów. Między innymi dlatego uruchomiliśmy Leasing Swobodny, który polega na możliwości zmiany wysokości miesięcznych zobowiązań wynikających z pierwotnego harmonogramu spłat. W ciągu roku można dokonać nawet 6 zmian, podwyższając lub obniżając wysokość miesięcznego czynszu. Co ważne, w celu dokonania zmian nie trzeba udać się na spotkanie z doradcą EFL, wystarczy za pomocą komputera wprowadzić odpowiednie zmiany na Portalu Klienta EFL. W przypadku lekarzy, którzy są jednocześnie ekspertami medycznymi, menadżerami gabinetu oraz księgowymi, jest to bardzo przydatna opcja – mówi Adam Linkiewicz, menadżer ds. rozwoju rynków w EFL.

Co istotne, leasing sprzętu medycznego można otrzymać nawet przy zerowym wkładzie własnym, a standardowa umowa trwa do 7 lat. Przy finansowaniu do 800 tys. zł decyzję można otrzymać od ręki.

Przedstawiciel EFL zwraca uwagę no to, że choć z leasingu coraz częściej korzystają publiczne zakłady opieki zdrowotnej, to zdecydowana większość klientów firmy to podmioty prywatne. – Najczęściej współpracujemy z niepublicznymi placówkami opieki zdrowotnej i lekarzami, głównie ze stomatologami, ginekologami, okulistami czy kardiologami. Wyposażenie ich gabinetów wiąże się bowiem z najwyższymi kosztami. Na przykład zakup profesjonalnego unitu dentystycznego, czyli fotela ze sprzętem, oznacza wydatki w granicach 40-120 tysięcy złotych. Z kolei przygotowanie pracowni i zakup sprzętu do rezonansu magnetycznego to koszt nawet na poziomie kilku milionów złotych. A tylko inwestując w nowoczesne i zaawansowane urządzenia, można zwiększać swoją konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku usług medycznych. To skłania szpitale, prywatne kliniki i gabinety lekarskie do sięgania po pożyczki oraz leasing – mówi Adam Linkiewicz z EFL.

Z wewnętrznych danych EFL wynika, że najczęściej finansowane aktywa dla branży medycznej to unity stomatologiczne, aparaty USG, aparaty RTG, aparaty laserowe, sprzęt laboratoryjny, sprzęt do rezonansu magnetycznego. Wartość leasingowanych urządzeń zaczyna się od kilku tysięcy złotych, najdroższe sprzęty sięgają kwot 2–3 mln zł.

Zachęcamy do lektury raportu specjalnego EFL: Czy coraz częściej korzystamy z prywatnej opieki medycznej?  https://media.efl.pl/reports/19795