Polecamy

Nest Bank otrzymał zgodę KNF na działalność jako TPP

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na działanie Nest Banku jako zewnętrznego dostawcy usług (ang. TPP - third party provider). Tym samym bank już wkrótce będzie mógł wykorzystywać całe spektrum możliwości, jakie oferuje unijna dyrektywa PSD2.

Dzięki zgodzie na działanie jako zewnętrzny dostawca (TPP) Nest Bank będzie mógł korzystać z danych klientów udostępnianych przez inne banki za pośrednictwem interfejsu API. Oczywiście na dostęp do tych danych muszą wyrazić zgodę klienci banków. Do otwarcia interfejsów zobligowane są wszystkie banki w Polsce - na mocy dyrektywy PSD2.
- Status zewnętrznego dostawcy usług pozwala Nest Bankowi w pełni korzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą otwarta bankowość. A będzie ich bardzo wiele - mówi Małgorzata Adamczyk, Dyrektor Zarządzający Obszarem Rozwoju i Sprzedaży w Kanałach Cyfrowych - Za sprawą usług AIS (Account Information Services) nasi klienci zyskają chociażby możliwość agregowania swoich danych finansowych z różnych kont bankowych w jednym miejscu. Ponadto za pośrednictwem usługi PIS (Payment Initiation Services) klienci będą mogli zlecać przelewy z innych kont bankowychdodaje Małgorzata Adamczyk.
 Już teraz klienci Nest Banku mogą korzystać z Agregatora Finansów, który umożliwia zebranie danych z rachunków prowadzonych w innych bankach. Obecnie jest to rozwiązanie manualne – wymaga importu pliku. - Już wkrótce, dzięki przepisom PSD II i licencji TPP, Nest Bank będzie mógł je zautomatyzować. Będzie to wymagało przygotowania technologicznego – w szczególności udostępnienia przez wszystkie banki działającego API, które umożliwi agregację danych w jednym miejscumówi Małgorzata Adamczyk.
 
Małgorzata Adamczyk, Dyrektor Zarządzający Obszarem Rozwoju i Sprzedaży w Kanałach Cyfrowych

Małgorzata Adamczyk, Dyrektor Zarządzający Obszarem Rozwoju i Sprzedaży w Kanałach Cyfrowych