Polecamy

Konto dla najmłodszych w Santander Bank Polska

Odkładanie oszczędności do skarbonki to jedna z najczęstszych metod nauki dzieci zarządzania finansami – wynika z badań SW Research przygotowanych na zlecenie Santander Bank Polska[1]. Namawia do tego swoje pociechy aż 6 na 10 rodziców dzieci w wieku 5-14 lat. I choć to dobry sposób, to większą świadomość i poczucie odpowiedzialności może przynieść maluchowi posiadanie własnego konta w banku. Dlatego od 4 października rodzice mogą otworzyć Konto Jakie Chcę
z oprocentowaniem 2,5% do 3 tys. zł
obejmującym dzieci poniżej 13 r.ż. Rachunek będzie służył do odkładania oszczędności.

- Jak wskazują psychologowie, około 11 r.ż. większość dzieci ma już spójny i realny obraz funkcjonowania pieniądza w społeczeństwie[2]. Z kolei rodzicom często wydaje się, że ich pociechy są jeszcze za małe, by włączać je w rodzinne finanse. W Santander Bank Polska aktywnie angażujemy się w edukację ekonomiczną dzieci, np. poprzez projekt Finansiaki i widzimy, że na naukę zarządzania pieniędzmi nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego chcemy dać rodzicom kolejne narzędzie – konto wspomagające oszczędzanie, które z powodzeniem może zastąpić archaiczną już skarbonkę - mówi Przemysław Dukiel z pionu bankowości detalicznej w Santander Bank Polska.

Po urodzinach czy komunii najlepiej iść do banku

Konto oszczędnościowe w banku może być dobrą alternatywą odkładania pieniędzy do skarbonki, do której swoje dzieci w wieku 5-14 lat namawia 6 na 10 rodziców. Jako metody edukacyjne dorośli stosują też rozmowy o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów, wspólne robienie zakupów – porównywanie cen, analizowanie etykiet, a także dopłacanie do oszczędności by pociecha mogła kupić sobie wymarzoną rzecz – wskazują badania SW Research dla Santander Bank Polska. Niemal 60% rodziców dzieci w wieku 5-14 lat regularnie wypłaca kieszonkowe – codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

Zamiast wydawać od razu otrzymane od rodziców pieniądze, można namówić malucha do oszczędzania w nowy sposób – na rachunku w banku. Od 4 października klienci Santander Bank Polska mogą otworzyć swoim dzieciom poniżej 13 roku życia Konto Jakie Chcę z oprocentowaniem 2,5% środków do 3 tys. zł. Takie oprocentowanie obowiązuje do ukończenia 13 lat przez dziecko, natomiast niezależnie od wieku pociechy wszystkie środki powyżej 3 tys. mają 0%. To konto osobiste przeznaczone do oszczędzania np. drobnych pieniędzy z komunii, prezentów urodzinowych, podarunków od babci, czy kieszonkowego. Opłata za jego prowadzenie wynosi 0 zł. Młodzi nie będą mogli korzystać z karty debetowej czy też aplikacji mobilnej. Konto można otworzyć w placówce Santander Bank Polska.

Finanse to świetna zabawa!

Santander Bank Polska wspiera edukację finansową także przez projekt Finansiaki. Jego głównym elementem jest portal internetowy, na którym dostępnych jest kilkadziesiąt kolorowych i bardzo przystępnych materiałów do nauki zarządzania pieniędzmi. Można je filtrować w zależności od tego, czy chce korzystać z nich rodzic, nauczyciel czy dziecko oraz w zależności od jego wieku. Są to m.in. gotowe do użycia np. scenariusze lekcji dla pedagogów, które wystarczy wydrukować i przy ich pomocy prowadzić zajęcia. A co ważne materiały zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Można je znaleźć tu: https://finansiaki.pl/

 

Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu oraz regulamin promocji dostępne są na stronie santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora). Stan na 10.06.2019.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku.

Konto Jakie Chcę, Konto systematyczne, Konto24 walutowe to rachunki płatnicze.

Santander internet/mobile (bankowość internetowa/mobilna) jest usługą bankowości elektronicznej.

 

[1] https://www.money.pl/gielda/santander-bp-zaledwie-47-rodzicow-rozmawia-z-dziecmi-o-finansach-6363226046551681a.html

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0167487088900141