Polecamy

Znamy wyniki pierwszego etapu edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers!

Pierwsza runda IV edycji mobilnego edukacyjnego konkursu inwestycyjnego za nami. Wybór rynku o wysokiej zmienności i skupienie się na jednym instrumencie okazało się kluczem do zwycięstwa w tym etapie.


Czwarta edycja konkursu polega na pozbawionym ryzyka inwestowaniu wirtualnych środków, ale pozwala wygrać realne nagrody, których pula wynosi 14 500 zł. Wydarzenie trwa trzy tygodnie, a rywalizacja składa się z klasyfikacji generalnej oraz tygodniowej.


Chodzi o jak najwyższą stopę zwrotu


Zwycięstwo w konkursie można uzyskać grając o jak najwyższe stopy zwrotu, a dokładnie mówiąc – należy zdobyć jak najwięcej punktów. Za pierwsze miejsce w każdym etapie tygodniowym inwestor (z najwyższą stopą zwrotu) otrzyma 50 pkt. Osoba, która zajmie 50. miejsce otrzyma na swoje konto 1 pkt. Punkty można również zbierać polecając wydarzenie znajomym. Wyniki wcześniejszych edycji konkursu wskazują, że zwyciężają osoby, które zajmą stosunkowo wysokie miejsce w dwóch tygodniach. Można więc wygrać cały konkurs nawet wówczas, gdy w jednym tygodniu wypadnie się poza pierwszą punktowaną pięćdziesiątkę. Oznacza to, że na dołączenie do rywalizacji nigdy nie jest za późno. W każdej kolejnej rundzie konta konkursowe zerują się do kwoty wyjściowej - 10 000 EUR. Zapewnia to szansę na nagrody dla każdego gracza, niezależnie od tego czy weźmie udział w pierwszej, drugiej, czy trzeciej rundzie.


Dołącz do konkursu!


Najlepsze wyniki


Pierwszy tydzień padł łupem tradera, który wybrał rynek funta szterlinga. Saga pod tytułem brexit nabrała w ostatnim czasie przyspieszenia, przez co na GBP panuje od pewnego czasu podwyższona zmienność, czyli idealne środowisko do day tradingu – stylu inwestycyjnego o krótkim horyzoncie czasowym. Wynik na poziomie ponad 140 proc. zagwarantował pewne I miejsce po pierwszym etapie rywalizacji. Lider mógł spać spokojnie, ponieważ wygenerował stosunkowo wysoką przewagę nad wiceliderem, którego wynik to 105 proc. Tylko dwóm graczom udało się przebić pułap 100 proc. Zamykający podium inwestor osiągnął wynik nieco poniżej tego poziomu, a dokładnie 94,7 proc. Punktami nagradzane w konkursie jest 50 pierwszych miejsc. Aby znaleźć się w premiowanej grupie należało mieć co najmniej 30-procentową stopę zwrotu.


Liczy się każda runda


Najlepsza jednorazowa transakcja, która wyniosła prawie 30 tys. złotych należała do tradera, który nie został sklasyfikowany nawet w pierwszej 50-tce. Oznacza to, że duży zysk w pojedynczej transakcji nie jest gwarancją zwycięstwa. Liczy się również umiejętność ochrony tego kapitału poprzez odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Mimo, że w czasie konkursu nie ryzykujemy własnymi pieniędzmi, powinniśmy
szybko ucinać stratne pozycje i pozwolić rosnąć tym, które zarabiają. Lider I etapu udowodnił, że potrafi
trzymać emocje na wodzy oraz zarządzać ryzykiem. Jego najlepszy jednorazowy zysk z transakcji
wyniósł prawie 24 tys. złotych. Był to drugi wynik w tej kategorii.


Najpopularniejsze rynki


Ponownie największa popularnością cieszył się rynek niemieckiego indeksu DAX, a dokładnie instrument CFD oparty o niego (DE30). Rynek ten był dobrym day tradingowym aktywem, poruszał się sukcesywnie przez cały tydzień w trendzie wzrostowym. Zmienność, która jest kluczowa w takich rozgrywkach nie była aż tak wysoka, jak w tygodniu poprzedzającym rywalizację. ATR na interwale H1 z dnia na dzień pokazywał mniejsze wartości. Lepszym rozwiązaniem było skupienie się na rynku funta szterlinga. Rajd na GBP (związany z doniesieniami na temat brexitu), który rozpoczął się 10 października był kontynuowany, a para walutowa GBP/JPY wzrosła o niecałe 590 pipsów, licząc od poniedziałkowego (14.10) dołka do czwartkowego maksimum. To właśnie ten instrument wybrał lider I etapu, wykonując na nim 28 transakcji. O wygranej zadecydowały również pozycje na ropie WTI. Sama para GBP/JPY w rankingu popularności uplasowała się dopiero na 10. miejscu, zdecydowanie wyżej w rankingu był przysłowiowy „kabel”, czyli GBP/USD.

Nadal istnieje duże prawdopodobieństwo podwyższonej zmienności funta szterlinga, gdyż wiele istotnych kwestii dotyczących porozumienia na linii Wielka Brytania – Bruksela rozstrzygać się będzie na dniach, czyli w trakcie trwania konkursu. Dodatkowo powinny zyskiwać takie waluty jak AUD, NZD czy indeksy giełdowe po weekendowych komentarzach premiera Chin Lie He dotyczących postępów w porozumieniu handlowym ze Stanami Zjednoczonymi.


Nie zwlekaj, pobij wyniki z poprzednich edycji. By pobrać aplikację, wystarczy kliknąć tutaj.