Planując wakacje czy zagraniczny wyjazd służbowy należy pamiętać także o wymianie walut. Aby proces był korzystny finansowo i w pełni bezpieczny, warto poznać kilka kluczowych zasad, które pomogą uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz ryzyka związanego z nieautoryzowanymi transakcjami.
Najważniejszym aspektem bezpiecznej wymiany walut jest korzystanie z zaufanych i legalnie działających podmiotów – banków, licencjonowanych kantorów stacjonarnych oraz platform online, które zapewniają bezpieczeństwo transakcji. Gwarantują one, że środki są chronione, a wymiana przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Warto poznać podstawowe pojęcia związane z wymianą walut, jak np. spread, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. To koszt ponoszony przy każdej transakcji walutowej. Im mniejszy spread, tym korzystniejsza wymiana. Trzeba mieć na uwadze, że kantory stacjonarne często oferują mniej atrakcyjne kursy niż te internetowe, dlatego przed dokonaniem wymiany dobrze jest porównać dostępne oferty. Nawet niewielka różnica w kursie może oznaczać spore oszczędności.
Przed przystąpieniem do wymiany, warto również upewnić się, czy nie zostaną naliczone dodatkowe koszty. Niektóre kantory stosują dodatkowe opłaty lub prowizje, które znacząco wpływają na ostateczny koszt transakcji.
Oprócz atrakcyjnego kursu i bezpieczeństwa transakcji, warto zwrócić uwagę na aspekty, takie jak szybkość przeprowadzanych operacji oraz wygoda obsługi. Korzystanie z kantorów, które oferują transakcje online, to nie tylko cenne udogodnienie, ale też oszczędność czasu.
Kantor Walutowy Alior Banku umożliwia bezpłatne prowadzenie rachunków w 21 walutach. Klienci Kantoru mają do dyspozycji kartę wielowalutową, którą raz w miesiącu mogą wypłacić gotówkę bez kosztów (za kolejne wypłaty pobierane są opłaty w wysokości 9 zł).
Usługa pozwala na natychmiastową wymianę walut przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, zapewniając pełną elastyczność. Środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a Kantor jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji.
Województwo małopolskie jest najbardziej ekoinnowacyjnym regionem w Polsce. Obok województw pomorskiego i mazowieckiego znalazło się najwyżej w opublikowanym właśnie raporcie Banku Millennium. Po raz pierwszy autorzy uwzględnili w nim nowy obszar, jakim jest gospodarka o obiegu zamkniętym.
Raport Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów ocenia 16 polskich województw pod kątem potencjału ekoinnowacyjności i wspiera dyskusję na temat zielonej transformacji polskiej gospodarki. To autorski projekt Banku Millennium, który powstaje we współpracy z partnerami merytorycznymi.
- Raport, który oddajemy w Państwa ręce, jest wynikiem wielomiesięcznych prac ekonomistów naszego banku, ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, przedstawicieli środowiska akademickiego i administracji państwowej. Serdecznie dziękuję naszym partnerom - Urzędowi Patentowemu RP, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie za aktywny udział w naszym wspólnym projekcie oraz popularyzowaniu go - podkreślił Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.
Bank Millennium zaprezentował najnowszą odsłonę raportu w czwartek, 18 października 2024 r. w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Liderem ekoinnowacyjności zostało województwo małopolskie, a na podium znalazły się jeszcze województwo pomorskie i województwo mazowieckie. Autorzy zaktualizowali metodologię, dodając do raportu obszar gospodarki o obiegu zamkniętym. W związku z tym ubiegłoroczne wyniki prezentowane w raporcie przeliczone zostały według nowej metodologii.
- Wprowadzone w tym roku modyfikacje w konstrukcji indeksu wpłynęły na nieznaczną zmianę pozycji części regionów, choć grupa liderów pozostaje niezmieniona. Analiza Eko-indeksu Millennium nie powinna jednak koncentrować się na pozycji poszczególnych regionów. Dużą wartością naszej publikacji jest bowiem, w mojej ocenie, identyfikacja mocnych i słabych stron regionów, która może być inspiracją i motywacją do koncentracji zasobów na obszarach, które wymagają szczególnej uwagi - stwierdził Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium i autor raportu Eko-Indeks Millennium.
Michał Gołacki z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, komentując wyniki tegorocznej edycji Eko-indesku, przyznał, że na poziomie ogólnopolskim pozycja poszczególnych województw względem siebie nie zmieniła się znacząco. - Jest to jednak pozorne wrażenie. Analizując poszczególne zmienne widzimy bowiem jakie, nieraz dynamiczne, procesy zachodzą w naszej gospodarce na poziomie województw. Przykładem jest chociażby zmienna o nazwie Przedsiębiorstwa innowacyjne, które wprowadziły innowacje w postaci nowych lub ulepszonych produktów, czy opracowywana między innymi przez Urząd Patentowy zmienna Udzielone patenty na eko-innowacje. Właśnie w pokazywaniu ukrytych trendów i procesów kryje się największa siła i potencjał Eko-indeksu Millennium - podsumował.
W tegorocznej odsłonie raportu autorzy zmodyfikowali definicje niektórych zmiennych, m.in. wzięli pod uwagę emisję gazów cieplarnianych, a nie wyłącznie emisję CO2 w zakładach szczególnie uciążliwych, czy uaktualnili definicję patentów na ekoinnowacje. Po raz pierwszy uwzględnili także nowy obszar (subindeks), jakim jest gospodarka o obiegu zamkniętym.
- W ciągu ostatnich 50 lat nastąpił trzykrotny wzrost zużycia zasobów i nadal rośnie w tempie 2,3% rocznie. Kraje o wysokich dochodach zużywają sześć razy więcej materiałów na mieszkańca, niż kraje o niskich dochodach i są odpowiedzialne za dziesięciokrotnie większy wpływ na klimat w przeliczeniu na mieszkańca. W Polsce wskaźnik materiałochłonności gospodarki jest wciąż jednym z najwyższych w Europie. Z tego powodu efektywna i ekoinnowacyjna gospodarka zasobami jest ważnym elementem polityki gospodarczej, co ma swoje odzwierciedlenie m.in. w module zazielenienia przedsiębiorstw w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), dotyczącym transformacji przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego też w opracowanym w tym roku wskaźniku Eko-indeksu Millenium nie mogło zabraknąć takiego ujęcia - wyjaśniła dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Polska w kwestii zielonej transformacji gospodarki ma wiele do zrobienia. Niska pozycja naszego kraju pod względem innowacji (23. miejsce w Unii Europejskiej w Europejskim Rankingu Innowacyjności w 2024 r.), jak i innowacji przynoszących korzyści środowisku naturalnemu (przedostatnie, 26. miejsce w UE w rankingu ekoinnowacyjności w 2022 r.) sprawia, że Komisja Europejska zalicza Polskę do grupy państw nadrabiających zaległości w zakresie ekoinnowacji.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium na potrzeby Eko-indeksu wynika, że Polacy są gotowi na zieloną transformację. 63% badanych Polaków jest zdania, że bez innowacji wspierających ochronę środowiska nie da się odwrócić zmian klimatu. Aż 76% wskazuje, że w tej kwestii należy przyspieszyć i Polsce potrzeba więcej takich innowacji.
- Ekoinnowacje mogą stać się dla Polski drogą do "ucieczki do przodu", umożliwiając tworzenie nowych modeli biznesowych i przezwyciężanie barier inwestycyjnych. Oferują one szansę na poprawę efektywności energetycznej, obniżenie kosztów oraz wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Polska musi wykorzystać ten potencjał, aby nie tylko sprostać aktualnym wyzwaniom, ale również wyprzedzić inne gospodarki, budując zrównoważoną i nowoczesną przyszłość gospodarczą - zauważył dr hab. Mariusz-Jan Radło, prof. SGH, kierownik Katedry Globalnych Współzależności Gospodarczych SGH w Warszawie.
Raport Eko-indeks Millennium - Potencjał ekoinnowacyjności to autorski projekt Banku Millennium, który oparty jest na danych Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Patentowego RP oraz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Opiera się na analizie 21 zmiennych z 5 obszarów (subindeksów): nakłady na eko-innowacje, efekty eko-innowacji, aktywność społeczno-ekonomiczna w obszarze eko-innowacji, efektywność wykorzystania zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym. Ostatni z subindeksów pojawił się w opracowaniu po raz pierwszy.
Badanie "Postawy ekologiczne Polaków" zrealizowała w sierpniu 2024 roku agencja badawcza SW Research na zlecenie Banku Millennium na reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą CAWI.
Santander Bank Polska udostępnił potwierdzanie tożsamości przy zakładaniu konta online za pomocą aplikacji mObywatel.
Od teraz przy składaniu wniosku o konto online, na stronie banku albo w aplikacji mobilnej (przed zalogowaniem), można potwierdzić tożsamość również za pomocą aplikacji mObywatel.
- W Santander Bank Polska dbamy, aby zgodnie z naszą strategią TX, udostępniać naszym klientom nowe możliwości w kanałach zdalnych. Systematycznie udostępniamy kolejne produkty online i upraszczamy procesy, aby codzienne bankowanie było łatwe i wygodne. Nowa metoda potwierdzania tożsamości wpisuje się w te założenia. Dzięki niej otwierający konto zrobią to szybko, bez konieczności załączania zdjęć dowodu, czy umawiania się z kurierem, w celu potwierdzenia tożsamości - mówi Przemysław Dukiel, dyrektor obszaru codzienne bankowanie w Santander Bank Polska.
Aby skorzystać z możliwości potwierdzenia tożsamości przez mObywatela należy:
W telefonie podczas wypełniania wniosku, wybrać „idź do mObywatel” (trzeba mieć zainstalowaną tę aplikację), natomiast w komputerze podczas wypełniania wniosku zeskanować QR kod, za pomocą aplikacji mObywatel.
W obu przypadkach trzeba potwierdzić dane i wyrazić zgodę na przekazanie ich do banku, a następnie wrócić i kontynuować wypełnianie wniosku.
Dla tych, którzy nie korzystają z aplikacji mObywatel, dostępne są dwie metody: na selfie lub weryfikację tożsamości przez kuriera.
Nota prawna
Wyjaśnienia pojęć i definicji usług reprezentatywnych są na santander.pl/PAD. Aplikacja Santander mobile to usługa bankowości elektronicznej. Konto to rachunek płatniczy. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Stan na 1.10.2024 r.
PKO Bank Polski został wyłącznym organizatorem, agentem, kredytodawcą i bankiem hedgingowym przy transakcji finansowania akwizycji Grupy CGH, wiodącego dostawcy rozwiązań inżynieryjnych dla magazynowania energii i procesów przemysłowych w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), przez H.I.G. Capital, wiodący globalny fundusz private equity. Finansowanie umożliwi dalszy rozwój Grupy na światowych rynkach.
- Dziękujemy za zaufanie H.I.G. Cieszymy się, że mogliśmy przeprowadzić skomplikowaną transakcję wykupu lewarowanego - od negocjacji wstępnych warunków finansowania aż do uruchomienia kredytu. Potwierdziliśmy tym samym nasze kompetencje w zakresie tego typu transakcji. Jako sprawdzony partner finansowy wspieramy biznes w realizacji wzrostu i inwestycji na dużą skalę
- mówi Adam Kosmala, Dyrektor Biura Finansowania Strukturalnego w PKO Banku Polskim.
Produkty CGH znajdują zastosowanie w przyjaznym dla środowiska magazynowaniu łatwopalnych i niebezpiecznych płynów, takich jak paliwa i biopaliwa, woda czy LPG, a także jako zbiorniki dla szerokiej gamy środków chemicznych stosowanych w procesach przemysłowych. Główna siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy, biura sprzedaży i dystrybucji znajdują się w Danii i Belgii, natomiast dodatkowy zakład produkcyjny w Republice Południowej Afryki.
H.I.G. Capital jest wiodącym globalnym funduszem private equity, który zarządza aktywami o wartości 65 mld USD. Od czasu powstania w 1993 r. firma zainwestowała i zarządzała ponad 400 spółkami na całym świecie. Aktualny portfel zarządzany przez H.I.G. obejmuje ponad 100 spółek o łącznej wartości sprzedaży przekraczającej 53 mld dolarów.
Family Office Banku Pekao S.A. wychodzi z nowymi propozycjami dla firm rodzinnych. Do szerokiej oferty związanej z planowaniem bezpiecznych transferów międzypokoleniowych, zarządzania majątkiem rodzinnym i firmowym, jak również powoływania fundacji rodzinnych dołączył dostęp do prestiżowych usług: kompleksowych pakietów zdrowotnych, edukacji za granicą i podróży z największym biurem turystyki luksusowej w Polsce.
W minionym roku Bank Pekao S.A. w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby klientów prowadzących firmy rodzinne stworzył pierwsze bankowe Family Office. Tuż po wejściu w życie ustawy o fundacji rodzinnej priorytetem było zorganizowanie współpracy między klientem, a wybranymi przez bank podmiotami zewnętrznymi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego – kluczowych z punktu widzenia sukcesji – a także filantropii. Teraz, po ponad 200 rozpoczętych procesach sukcesyjnych, w ofercie Family Office Pekao pojawiają się kolejne usługi.
- Wprowadzając na rynek pierwsze bankowe Family Office, zapowiedzieliśmy, że będziemy tę usługę rozbudowywać tak, aby dopasować ją do potrzeb naszych klientów. Family Office daje już możliwość poprowadzenia wielu spraw dotyczących sukcesji i zarządzania majątkiem rodzinnym oraz firmowym w jednym miejscu. Teraz, oprócz czuwania nad warstwą biznesową, możemy zaproponować też dostęp do specjalnie przygotowanych pakietów ochrony zdrowia, wyjątkowych podróży i edukacji na najwyższym, europejskim poziomie – mówi Michał Walęczak, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.
Jak wynika z raportu banku o sukcesji w polskich firmach ok. 60 proc. nestorów ma świadomość, jakim problemem dla dalszego funkcjonowania firmy mogą okazać się niewystarczające kompetencje sukcesorów. Stąd, po ponad roku współpracy z firmami rodzinnymi, bank poszerza ofertę Family Office m.in. o dostęp do ekspertów specjalizujących się w kompleksowym wsparciu osób, które chcą kształcić się za granicą. Partnerzy banku pomogą w wyborze kierunku studiów, przygotowaniu aplikacji, czy dostosowaniu umiejętności językowych kandydata do wymogów danej szkoły.
Dla klientów zainteresowanych dostosowaniem pakietów medycznych do swoich potrzeb – Family Office nawiązało współpracę z międzynarodową firmą świadczącą usługi medyczne i diagnostyczne. Klienci mogą otrzymać dostęp m.in. do wsparcia opiekuna biznesowego i doradcy pacjenta oraz do specjalnej oferty cenowej za ubezpieczenia i usługi medyczne. Szczegóły ofert, w tym dostęp do wybranych specjalistów i klinik na terenie całego kraju, będą dobierane indywidulanie do potrzeb klientów i ich rodzin.
Pekao, podchodząc kompleksowo do współpracy z klientami w ramach Biura Family Office, umożliwia swoim klientom bezpośredni kontakt z największym biurem podróży luksusowych, które jest znane z organizacji podróży rodzinnych i biznesowych do najdalszych, ale i nieoczywistych zakątków świata. Dzięki tej współpracy, klienci zyskają dostęp m.in. do specjalnej infolinii, osobistego doradcy podróży 24/7, statusu VIP w hotelach oraz spersonalizowanej i bezpłatnej asysty na każdym kroku podróży.
Najnowsze informacje z zakresu finansów osobistych, finansów firmowych, dostępnych promocji, aktualnych dotacji, możliwości lokowania środków, podatków, ubezpieczeń, publikowanych raportów.
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.