Polecamy

PKO Bank Polski dołącza do Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF)

  • PKO Bank Polski dynamizuje prace nad dekarbonizacją portfela kredytowego i zgodnie z metodyką PCAF kontynuuje drogę do neutralności klimatycznej.

  • Korzystanie z norm PCAF umożliwi zgodną z najwyższymi standardami kalkulację emisji w Zakresie 3 tj. śladu węglowego portfela kredytowego banku.
  •  Stosowanie metodyki PCAF wzmocni dążenia PKO Banku Polskiego do stania się liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym.

PKO Bank Polski zgodnie z celami klimatycznymi określonymi w Strategii na lata 2023-2025, kontynuuje drogę do neutralności klimatycznej. Bank ogranicza poziom generowanego śladu węglowego, który jest skutkiem działalności operacyjnej i podejmuje kroki w kierunku dekarbonizacji portfela kredytowego. Metodyka Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF) umożliwi zharmonizowane podejście do oceny i ujawniania emisji gazów cieplarnianych w portfelu kredytowym banku.

- Pomiar śladu węglowego portfela kredytowego jest pierwszym istotnym krokiem dla skutecznego zarządzania ryzykiem środowiskowym, które z czasem, w przypadku braku odpowiednich działań, będzie coraz bardziej wpływało na materializację ryzyka kredytowego. Ważne jest aby na obecnym etapie rozwoju procesów wdrażania zasad środowiskowych sektor bankowy wnosił istotną wartość dodaną przy wykorzystaniu sprawdzonych i spójnych metod pomiaru emisyjności stając się ważnym partnerem dla naszych klientów w przejściu przez pełną wyzwań ścieżkę transformacji energetycznej 

– mówi Paweł Metrycki, dyrektor Pionu Ryzyka Bankowego w PKO Banku Polskim.

- PKO Bank Polski dąży do tego, aby stać się liderem finansowania transformacji ESG. Ważną częścią realizacji naszej strategii są partnerstwa i współpraca z organizacjami promującymi standardy, pozwalające na uspójnienie informacji istotnych dla zarządzania obszarem ESG. Pozyskanie porównywalnych danych o naszym oddziaływaniu na środowisko naturalne umożliwi nam przeprowadzanie analiz, wyznaczanie celów, informowanie o działaniach i ujawnianie postępów. Wszystko to ma to kluczowe znaczenie dla realizacji naszych celów biznesowych, które wiążemy z ambicjami w zakresie środowiska 

- dodaje Małgorzata Darowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju ESG w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski – lider odpowiedzialnej transformacji

PKO Bank Polski szacuje wpływ ESG na ryzyko bankowe ocenia je i kontroluje. Identyfikacja ryzyka umożliwia wspieranie finansowaniem projektów proekologicznych, a także eliminację finansowania tych o negatywnym wpływie na środowiskowo.
Od 2019 roku PKO Bank Polski liczy poziom emisji gazów cieplarnianych z działalności operacyjnej. W strategii na lata 2023-2025 zobowiązał się osiągnąć neutralność klimatyczną w Zakresie 1 i 2 do 2030 roku. Bank eliminuje źródła energii o wysokiej emisyjności, kupuje energię pochodzącą z OZE, podejmuje działania ograniczające zużycie energii.
Zaangażowany w ograniczanie śladu węglowego bank podejmuje także kroki w kierunku dekarbonizacji portfela kredytowego. Już w ramach przyjętych w lipcu 2021 roku celów ESG zobowiązał się, że do 2030 roku istotnie ograniczy ekspozycję na sektor wydobywczy węgla, zwiększając jednocześnie skalę finansowania transformacyjnego o co najmniej 5 proc. rok do roku. Największy udział w tym mają nowo udzielone kredyty na projekty związane z realizacją inwestycji w OZE.

Partnership for Carbon Accounting Financials

Organizacje finansowe z całego świata zrzeszone wokół PCAF mają jednolity globalny standard liczenia i raportowania emisji gazów cieplarnianych zapewniający przejrzystość i rozliczalność . Na jego podstawie mogą ujawniać emisje, których źródłem są klienci korzystający z ich finansowania i kapitału inwestycyjnego. Metodyka PCAF pozwala ocenić wielkość emisji gazów cieplarnianych związanych z kredytami korporacyjnymi, papierami wartościowymi, kredytami hipotecznymi czy samochodowymi. Z metodyki PCAF korzysta wiele wiodących międzynarodowych banków, m.in. Barclays, Morgan Stanley, Citi, Bank of America, Lloyds. PKO Bank Polski jest drugim bankiem z Polski, który przyjął PCAF.
 
Źródło: PKO BP