Polecamy

Ekonomiści PKO Banku Polskiego najlepsi według „Parkietu”. Piotr Bujak „Ekonomistą Roku”

  • Kierowany przez Piotra Bujaka zespół ekonomistów PKO Banku Polskiego zajął 1. miejsce w konkursie krótkoterminowych prognoz makroekonomicznych i rynkowych „Parkietu” za 2023 rok.

  • W rankingu wskaźników makro był drugi i czwarty pod względem celności prognoz rynkowych. Ponadto zespół był w pierwszej piątce najlepszych prognostów dziewięciu zmiennych uwzględnionych w konkursie.

  • Piotr Bujak, główny ekonomista banku, zdobył tytuł „Ekonomisty Roku”.

  • To już trzecie zwycięstwo ekonomistów PKO Banku Polskiego w konkursie prognostycznym „Parkietu” – najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie prognoz ekonomicznych w Polsce.

Zespół ekonomistów PKO Banku Polskiego w składzie Piotr Bujak, Urszula Kryńska, Kamil Pastor, Marta Petka-Zagajewska, Agnieszka Pierzak i Anna Wojtyniak zwyciężył w konkursie prognostycznym Gazety Giełdy „Parkiet”. Zespół zdobył 1. miejsce w głównym rankingu, uwzględniającym prognozy wskaźników makroekonomicznych i rynkowych. Był wiceliderem rankingu prognoz makroekonomicznych, a w rankingu dla prognoz rynkowych był na 4. pozycji. To już trzecie zwycięstwo zespołu w konkursie „Parkietu” w ciągu ostatnich czterech lat. Tym samym ekonomiści PKO Banku Polskiego zdominowali scenę prognostyczną w wymagającym okresie lat 2020-2023.

Kierowany przez Piotra Bujaka zespół ekonomistów w składzie Urszula Kryńska, Kamil Pastor, Marta Petka-Zagajewska, Agnieszka Pierzak i Anna Wojtyniak dokonał najtrafniejszych prognoz w tej edycji konkursu. W otoczeniu dynamicznych i momentami zaskakujących zmian w krajowej gospodarce oraz na globalnych rynkach, nie było to łatwe zadanie. Zwycięstwo to efekt systematycznej i rzetelnej pracy całego zespołu, który w swoich analizach bierze pod uwagę nie tylko standardowe dane publikowane przez GUS i NBP, ale także wewnętrzne dane bankowe i statystyki z niestandardowych źródeł zewnętrznych. Ponadto regularna wymiana informacji z klientami korporacyjnymi i instytucjonalnymi umożliwia poznanie ich perspektywy na puls gospodarki i rynków. W następstwie wygranej Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego podczas tegorocznej gali „Byki i Niedźwiedzie” odbierze nagrodę w kategorii „Ekonomista Roku”.
 

- Miniony rok był pełen anomalii. Obfitował w wydarzenia, które komplikowały nie tylko rozpisywanie długoterminowych scenariuszy, ale i prognozowanie krótkoterminowych wskaźników. Jesteśmy więc bardzo zadowoleni, że udało nam się zwyciężyć w tej edycji konkursu. Każdego dnia robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczać naszym klientom (także wewnętrznym) najbardziej obiektywny i trafny obraz bieżących i przyszłych zjawisk zachodzących w gospodarce. W tym konkursie to nasze trzecie zwycięstwo w ciągu ostatnich czterech lat. Wygląda na to, że udało nam się stworzyć mechanizm pozwalający na powtarzalne tworzenie dobrej jakości prognoz. Jestem zadowolony, że mogę pracować z zespołem profesjonalnych i zaangażowanych ekonomistów. Sukcesu nie odnieślibyśmy jednak bez współpracy z innymi jednostkami banku, które nie tylko zapewniają nam dostęp do niestandardowych danych, ale też dają nam niemal codziennie okazję do kontaktu z naszymi klientami, a wiedza o gospodarce od nich jest bardzo cenna. Wszystkim, którzy przyczynili się do tej wygranej, ogromnie dziękuję 

- mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Analizy ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na profilu @PKO_Research w serwisie X.
Ranking ekonomistów Gazety Giełdy „Parkiet” powstaje na podstawie oceny celności comiesięcznych prognoz dla kilkunastu kluczowych wskaźników makroekonomicznych (m.in.: PKB, inflacji, produkcji, sprzedaży detalicznej, czy stopy bezrobocia) oraz pięciu wskaźników rynkowych (w tym kursu złotego, rentowności obligacji skarbowych oraz stopy referencyjnej NBP). W rywalizacji udział bierze ponad 20 zespołów i indywidualnych analityków z banków, domów maklerskich i TFI.
 
Źródło: PKO BP