Polecamy

Leasing konsumencki

Finansovo.pl - leasing konsumenckiCzym jest leasing konsumencki?

Leasing, kojarzony do tej pory z usługą dla firm (leasing operacyjny, leasing finansowy) dostępny jest także dla osób indywidualnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Leasing konsumencki który jest bardzo popularny na zachodzie, od kilku lat jest również dostępny dla polskich klientów. W Polsce przedmiotem leasingu konsumenckiego są głównie samochody osobowe.

Leasing konsumencki nazywany również leasingiem osobistym jest rozwiązaniem dla osób którzy poszukują samochodu a nie posiadają wystarczających własnych środków, które pozwoliłyby na zakup pojazdu. Jest alternatywą dla kredytu (gotówkowego lub stricte na zakup pojazdu) którego przyznanie wiąże się z koniecznością przedstawienia większej ilości dokumentów i jest bardzo czasochłonne.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż rata leasingowa jest zazwyczaj niższa aniżeli w przypadku kredytu gotówkowego. Przedmiot leasingu (pojazd) jest bowiem własnością leasingodawcy który przekazuje go w użytkowanie leasingobiorcy. Z tego powodu, przedmiot leasingu zaliczany jest do środków trwałych leasingodawcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych od posiadanego przedmiotu. Ulgi podatkowe (koszt uzyskania przychodu, amortyzowanie pojazdu, odliczenie podatku VAT) dotyczą więc leasingodawcy a nie użytkującego samochód. Leasing konsumencki, w przeciwieństwie do kredytu bankowego nie podlega ewidencji w BIK.

Dużym udogodnieniem w przypadku leasingu konsumenckiego jest fakt, iż podpisując umowę leasingu klient otrzymuje pojazd ubezpieczony i gotowy do użytkowania. Szeregiem formalności (rejestracja, ubezpieczenia, obsługa serwisowa, wymiana opon etc.) zajmuje się firma leasingowa. Warto jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku leasingu konsumenckiego konieczny jest pełen pakiet ubezpieczeń. Nie samo OC, ale także AC, NNW a często także ubezpieczenie GAP. Plusem jest jednak fakt, iż w przypadku pełnego ubezpieczenia możemy liczyć na stosowne upusty. 

Leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu po spłacie określonych w umowie rat leasingowych a także zapłacie opłaty końcowej zwanej wykupem. Jest ona zależna od parametrów oferty leasingodawcy, często przyjmuje ona wartość 1% ceny początkowej pojazdu.

Finansovo.pl