Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Energa-Operator S.A. podpisali dzisiaj umowę pożyczki, dzięki której spółka otrzyma 7,66 mld zł na sfinansowanie rozwoju i dostosowanie sieci elektroenergetycznej. To kolejna umowa realizowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), która przeznaczona jest na inwestycje wspierające transformację energetyczną w Polsce.
Środki będą przeznaczone na wsparcie budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych na obszarze oddziaływania Energa – Operator S.A. Dzięki temu zwiększy się zdolność sieci do integracji odnawialnych źródeł energii oraz poprawy bezpieczeństwa dostaw energii.
Rząd Koalicji 15 października odblokował środki z KPO. Trafiają już one do polskiej gospodarki, do polskich przedsiębiorców, do polskich obywateli. Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało Fundusz Wsparcia Energetyki – to 70 miliardów złotych niskooprocentowanych pożyczek z KPO na inwestycje, przede wszystkim na modernizację sieci elektroenergetycznych. Projektując ambitne inwestycje w technologie jądrowe czy odnawialne musimy mieć na uwadze przesył i dystrybucję wyprodukowanej zeroemisyjnej energii. Jestem przekonana, że właściwie spożytkowane środki z Funduszu Wsparcia Energetyki przyspieszą rozwój nowych źródeł energii oraz obniżą koszty bilansowania energii w sieci, a co za tym idzie, nasze rachunki.
Paulina Hennig-Kloska, minister Klimatu i Środowiska
Bank Gospodarstwa Krajowego, to instytucja z misją na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, dlatego jesteśmy obecni wszędzie tam gdzie realizowane są inwestycje kluczowe dla naszego kraju. Dzisiejsza umowa pożyczki choć zawarta na rozwój i modernizację infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, ma znacznie większy wpływ. To inwestycje, które warunkują m.in. rozbudowę systemu energetyki rozproszonej – OZE i magazyny energii. Warto podkreślić, że preferencyjne finansowanie infrastruktury sieciowej w dużym stopniu pozwoli na stworzenie podstaw do dalszej dekarbonizacji polskiej gospodarki. To działania, które bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo i transformację energetyczną Polski.Mirosław Czekaj, prezes zarządu BGK

Na zdjęciu od lewej: Mirosław Czekaj (prezes zarządu BGK), prof. dr hab. Marta Postuła (pierwsza wiceprezes zarządu BGK), Sławomir Staszak (prezes zarządu Energa S.A.), Ireneusz Fąfara (prezes zarządu PKN Orlen), Robert Świerzyński (prezes zarządu Energa Operator).
Rozpoczynamy bardzo ambitny projekt, który będzie realnym wsparciem polskiego rozwoju gospodarczego i znacząco wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Północna Polska będzie odgrywała coraz większą rolę w transformacji energetycznej. Już dzisiaj koncentrują się tu nasze źródła odnawialne na lądzie. Tutaj powstaną też 4 morskie farmy wiatrowe i magazyny energii zapisane w naszej strategii. System ten będzie wspierany przez dwie powstające elektrownie gazowo-parowe oraz dwie kolejne, które planujemy w Gdańsku i Grudziądzu. Program modernizacji sieci to wyczekiwane przez mieszkańców regionu oraz biznes, zwiększenie dostępu do czystej i atrakcyjnej cenowo energii. Jego wykonawcą będzie Grupa Energa, pełniąca kluczową rolę w procesie strategicznej transformacji polskiej energetyki.
Ireneusz Fąfara, prezes zarządu PKN Orlen
Pomorze staje się ważnym miejscem na energetycznej mapie Polski, to atrakcyjna lokalizacja, coraz częściej dostrzegana przez poważnych inwestorów. Już ponad 50 proc. produkowanej przez nas energii pochodzi z odnawialnych źródeł, a rozwój portfela OZE jest dla nas priorytetem. Aby ten energetyczny krwiobieg funkcjonował, potrzebna jest też sprawnie działająca, inteligenta sieć dystrybucyjna. Przygotowujemy się więc do modernizacji i rozbudowy sieci o bezprecedensowej skali, a środki, które udało się pozyskać z Krajowego Planu Odbudowy, zapewniają prawie 20 proc. finansowania całego, 10-letniego planu rozwojowego.
Sławomir Staszak, Prezes Zarządu Energi SA.
BGK jest bankiem rozwoju powołanym przede wszystkim do finansowania strategicznych projektów, kluczowych dla rozwoju i bezpieczeństwa kraju. Przed stu laty finansowaliśmy budowę Gdyni. Dziś pożyczka ze środków KPO umożliwi integrację infrastruktury energetycznej między innymi z morskimi farmami wiatrowymi, w których finansowanie również są zaangażowane instrumenty finansowe pozostające w dyspozycji naszego banku. Dzisiejsza umowa jest kolejnym przykładem, że przełomowe inwestycje wymagają zaangażowania niebagatelnych środków, a BGK potrafi je skutecznie dostarczyć. prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK
Energa Operator od lat jest najbardziej „zielonym” operatorem systemu dystrybucyjnego. Dzisiaj około 60 proc. energii elektrycznej, wykorzystywanej na terenie naszego działania, pochodzi z odnawialnych źródeł energii – jesteśmy więc jednym z europejskich liderów transformacji energetycznej wśród dystrybutorów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, finansowanym m.in. z Krajowego Programu Odbudowy, zapewnimy inwestorom, firmom i mieszkańcom większy komfort, niezawodność dostaw energii i rozwój centrów logistycznych, centrów przetwarzania danych, instalacji niezbędnych dla kolei dużych prędkości oraz rozwój stacji ładowania pojazdów elektrycznych dużych mocy.
Robert Świerzyński, Prezes Zarządu Energi Operatora
Więcej informacji o pożyczce na stronie internetowej BGK.