Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił Grupie Molo należącej do rodziny Słominskich długoterminowego kredytu inwestycyjnego do kwoty 60 mln USD. Finansowanie to będzie przeznaczone na budowę kompleksu hotelowego z 251 pokojami i apartamentami na Providenciales, głównej wyspie archipelagu Turks & Caicos na Karaibach. Budynki powstaną z wyprodukowanych wcześniej w Polsce modułów wraz z wyposażeniem.
Polski bank rozwoju podpisał umowę kredytu ze spółką Molo Hotels (Turks & Caicos) Limited. Inwestorem w niej jest rodzinach Słominskich, zajmująca się produkcją modułów hotelowych oraz będąca właścicielem hoteli m.in. w Wielkiej Brytanii oraz na Arubie. BGK już od 2016 r. wspiera inwestycje zagraniczne rodziny Słominskich, a dzięki przyznanemu wówczas finansowaniu udało się wybudować hotele modułowe w Edynburgu i Luton. Projekty te zakończyły się dużym komercyjnym sukcesem, a kredyty zostały już w całości spłacone.
Tym razem finansowanie obejmie budowę dwóch modułowych hoteli na wyspach Turks & Caicos w Ameryce Środkowej. Moduły wraz z pełnym wyposażeniem będą wyprodukowane w zakładach w Gdyni, Chojnicach i Rytlu.
Butikowy hotel działający pod marką Indigo, znajdujący się ok. 200 metrów od plaży, będzie posiadał 59 pokoi w standardzie 4*. Z kolei hotel działający pod marką Kimpton będzie się składał z dwóch budynków, w których znajdą się 192 apartamenty w standardzie 5*. Obiekt będzie zlokalizowany bezpośrednio przy plaży Grace Bay, uchodzącej za jedną z najpiękniejszych w całym rejonie Karaibów, wielokrotnie nagradzaną w prestiżowych rankingach. Zarówno Indigo, jak i Kimpton, to marki należące do międzynarodowej grupy IHG będącej jednym z największych światowych franczyzodawców, w Polsce znanej głównie z marki Intercontinental.
Hotele będą oferowały liczne udogodnienia, takie jak baseny, restauracje, siłownie czy studio SPA. Zakończenie budowy hotelu Indigo planowane jest do końca 2025 r., natomiast Kimpton w pierwszym półroczu 2027 r. Projekt jest pierwszym etapem większej inwestycji, która docelowo obejmie budowę łącznie trzech hoteli oferujących łącznie 307 pokoi hotelowych.
Finansowanie udzielone zostało w formie długoterminowego kredytu inwestycyjnego do kwoty 60 mln USD.
Wsparcie międzynarodowego rozwoju polskich firm jest jednym z głównych zadań BGK jako banku rozwoju. Finansowanie dla Grupy Molo jest tego świetnym przykładem. Posłuży ono nie tylko wsparciu internacjonalizacji polskiego kapitału, ale również pośredniemu wsparciu polskiego eksportu – kompleksowe wyposażenie hoteli będzie składało się z ponad 75% elementów produkowanych w Polsce, na co składa się kwota blisko 60 mln USD. Cieszymy się, że możemy wesprzeć polskich inwestorów tj. rodzinę Słominskich w realizacji tak ambitnego projektu w miejscu uchodzącym za jedno z najpiękniejszych na Karaibach. Ten projekt jest wyjątkowy nie tylko pod względem lokalizacji, skali, ale też samych aspektów prawno-finansowych. Dokumenty finansowania objęły pięć różnych jurysdykcji, a wypracowana przez BGK i Molo struktura finansowania obejmuje m.in. zabezpieczenia i mechanizmy związane z ryzykiem huraganów.
Jarosław Trwoga, menedżer ds. transakcji zagranicznych z Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w BGK
Jestem niezwykle szczęśliwy, że po dwóch latach wspólnych intensywnych prac udało nam się podpisać umowę z BGK, który od ponad 8 lat jest naszym strategicznym partnerem finansującym rozwój zagraniczny Grupy Molo. Projekt na Turks and Caicos jest naszą największą dotychczasową inwestycją i stanowi kolejny krok w rozwoju Grupy. Plaża Grace Bay, przy której staną hotele, od wielu lat uznawana jest przez National Geographic za najpiękniejszą plażę świata, a cały kompleks zaprojektowany przez czołowych brytyjskich architektów będzie spektakularny. Jednocześnie praktycznie w całości zostanie wyprodukowany w Polsce dzięki zastosowaniu technologii modułowej, którą moja Rodzina z powodzeniem rozwija od prawie 15 lat. Klatki stalowe spawamy w Gdyni, a całość wykończenia i wyposażenia realizujemy w naszych zakładach w Chojnicach i Rytlu. Następnie moduły wysyłane są statkami bezpośrednio z Trójmiasta na Turks and Caicos, gdzie nasi ludzie łączą je w gotowe budynki. Łącznie wykonamy ponad 550 modułów, z których powstanie całość hotelu od największych apartamentów po klatki schodowe.
Łukasz Słominski, CEO Grupy Molo
Turks & Caicos to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, ulokowane we wschodniej części archipelagu Bahamów. Populacja wysp wynosi ok. 50 tys. osób. Wyspy zlokalizowane są ok. 900 km na południowy wschód od wybrzeży Florydy i 160 km od Dominikany. Wyspa posiada również bezpośrednie połączenia lotnicze z USA, Kanady oraz Wielkiej Brytanii. Przelot z amerykańskich miast położonych w północno-wschodniej części USA trwa niecałe 4h. Wyspy cieszą się największą popularnością wśród obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy stanowią ponad 90% odwiedzających.
W skład archipelagu wchodzi 100 wysp, z których jedynie 9 jest zamieszkanych. Wyspa Providenciales jest najpopularniejszą i najbardziej zaludnioną wyspą T&C. Jej powierzchnia wynosi 98 km2, w 2022 r. zamieszkiwało ją 47,7 tys. osób. Wyspy uchodzą za luksusową lokalizację wypoczynkową.