Aromma.pl - Świece sojowe tworzone z pasją

Grupa BNP Paribas zajmie się pozyskaniem finansowania dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej

BNP Paribas France w konsorcjum z KPMG Advisory będą wspierać Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w pozyskaniu finansowania dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Współfinansowanie inwestycji zadeklarował również polski rząd, który do 2030 r. ma przeznaczyć na ten cel ponad 60 mld zł.

Energetyka jądrowa ma dla Polski strategiczne znaczenie jako zeroemisyjna, sprawdzona i bezpieczna technologia, która wspiera proces transformacji naszej branży energetycznej i jej odejście od paliw kopalnych. Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, w tym szczególnie energetyki jądrowej, jest również fundamentem dla dalszych istotnych zmian w polskiej gospodarce, która by być bardziej konkurencyjną, musi konsekwentnie ograniczać swoją emisyjność. To nie przypadek, że właśnie BNP Paribas S.A., nasz strategiczny inwestor, wiodący bank w Unii Europejskiej, znający praktykę finansowaniu atomu we Francji, został zaangażowany w roli Doradcy Finansowego dla tej epokowej inwestycji i będzie integrował od strony finansowej całość tego przedsięwzięcia. Doświadczenie oraz ogromna wiedza ekspercka Grupy BNP Paribas na temat tworzenia zintegrowanych rozwiązań finansowych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju pozwolą nam znacząco przyczynić się do sukcesu Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w realizacji jej zadań zapewniających bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Przemek Gdański, prezes zarządu Banku BNP Paribas.

Konsorcjum BNP Paribas i KPMG Advisory wesprze PEJ w procesie organizacji, strukturyzacji i zabezpieczenia finansowania dla planowanej elektrowni jądrowej. Według obecnych szacunków, ok. 70% finansowania pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych. Konsorcjum dopuszcza współpracę zarówno z podmiotami polskimi, jak i zagranicznymi. Jednym z kluczowych zadań  będzie także zapewnienie zgodności projektu i jego poszczególnych elementów z wymogami instytucji finansowych. Efektem współpracy będzie też dalsze zacieśnienie bezpośredniej współpracy polskiego inwestora z największymi instytucjami finansowymi na świecie w celu odpowiedniego zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa.

Rolą tych podmiotów jest zapewnienie naszemu projektowi struktury finansowania optymalizującej udział finansowania kapitałowego i dłużnego. Jest to jedno z najważniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony z należytą starannością przez kilka miesięcy. Jesteśmy przekonani, że wybrane konsorcjum zapewni wysoką jakość współpracy i wesprze Spółkę w skutecznym pozyskaniu środków na rynkach finansowych - podkreśla Leszek Juchniewicz, Prezes Zarządu PEJ.

Proces wyboru spółek, które będą wspierać PEJ w pozyskiwaniu finansowania trwał kilka miesięcy. Uczestniczyły w nim renomowane międzynarodowe podmioty specjalizujące się w pozyskiwaniu finansowania dla strategicznych projektów energetycznych, również w sektorze energetyki jądrowej. 

Jak podkreśla PEJ, oba podmioty wchodzące w skład konsorcjum wykazały się dużym zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem na każdym etapie procesu zakupowego, mają ugruntowaną pozycję na rynku i bogate doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania dla projektów infrastrukturalnych.

Cieszymy się, że BNP Paribas został wybrany na doradcę PEJ w zakresie finansowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.  Wniesiemy swoje bogate doświadczenie w sektorze jądrowym i wiodącą pozycję na kluczowych rynkach finansowania, aby wesprzeć PEJ w jego kluczowym zadaniu, jakim jest wspieranie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce - mówi Severine Mateo, Dyrektor Grupy BNP Paribas ds. transformacji niskoemisyjnej.

Źródło: BNP Paribas

Nowa gwarancja EFI dla BNP Paribas Bank Polska zapewni ponad 160 milionów euro finansowania dla MŚP i wspólnot mieszkaniowych w Polsce

 

  • EFI i BNP Paribas Bank Polska podpisują gwarancję InvestEU o wartości do 105 mln euro.

  • W oparciu o gwarancję, BNP Paribas Bank Polska udzieli nowego finansowania na kwotę powyżej 160 mln euro.

  • Wsparcie jest przeznaczone dla innowacyjnych MŚP, wspólnot mieszkaniowych oraz na zrównoważone inwestycje.

  • Transakcja jest największą gwarancją udzieloną przez EFI w Polsce.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i BNP Paribas Bank Polska podpisały umowę gwarancji portfelowej o wartości do 105 mln euro w celu zwiększenia finansowania dla działalności typu startup i scaleup, małych i średnich przedsiębiorstw, małych spółek o średniej kapitalizacji oraz wspólnot mieszkaniowych w Polsce. W ramach gwarancji BNP Paribas Bank Polska zaoferuje ponad 160 mln euro nowego finansowania dłużnego na wsparcie zrównoważonych projektów inwestycyjnych, wspólnot mieszkaniowych i innowacyjnych firm. Transakcja zawarta w ramach programu InvestEU pozwoli zwiększyć finansowanie dla podmiotów, które do tej pory nie znalazły wystarczającego wsparcia na polskim rynku.

„Gwarancja dla BNP Paribas Bank Polska wpisuje się w misję Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i całej Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jaką jest finansowanie zielonej transformacji, innowacji oraz MŚP. Poprzez wsparcie finansowe dopasowane do potrzeb naszych partnerów wspieramy zrównoważony rozwój gospodarczy i przyczyniamy się do realizacji strategicznych celów Europy” – powiedziała wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska. „Ta starannie opracowana umowa wzbogaca rosnącą listę transakcji realizowanych w ramach InvestEU w Polsce i potwierdza dynamiczną ekspansję działalności EFI w kraju. Szczególnie ważny jest nacisk na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych, która stanowi istotny element zielonej transformacji”.

Zgodnie z warunkami umowy 40 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie wspólnot mieszkaniowych w Polsce w modernizacji budynków mieszkalnych i poprawie ich efektywności energetycznej, a także instalacji odnawialnych źródeł energii i ciepła takich jak panele słoneczne i pompy ciepła. Kolejne 40 mln euro gwarancji zostanie przeznaczone na wsparcie mikro i małych przedsiębiorstw inwestujących w zrównoważone projekty takie jak efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii. Firmy te będą mogły finansować swoje projekty inwestycyjne poprzez kredyty i leasing. Pozostałe 25 mln euro pozwoli BNP Paribas Bank Polska zaoferować nowe kredyty innowacyjnym przedsiębiorstwom typu startup i scaleup.

„Nasza wieloletnia współpraca z Grupą EBI, w tym niniejsza umowa z EFI w ramach InvestEU, to kolejne działania, które podkreślają nasze zaangażowanie na rzecz poprawy wydajności energetycznej, zmniejszania śladu węglowego i rozwijania oferty zrównoważonych produktów finansowych. Dzięki tej współpracy nasi Klienci zyskają jeszcze większe wsparcie w zakresie zielonej transformacji i innowacyjnego rozwoju ich firm, co pozostaje jednym z naszych kluczowych priorytetów strategicznych.” – powiedział Przemek Gdański, Prezes BNP Paribas Bank Polska.

Umowa jest największą gwarancją udzieloną w Polsce przez EFI od czasu rozpoczęcia działalności funduszu w kraju w 1994 r. Jest to również pierwsza nieograniczona gwarancja EFI udzielona bankowi komercyjnemu w Polsce przy wsparciu InvestEU, unijnego programu finansowania zrównoważonych inwestycji prywatnych i publicznych.

„EFI i BNP Paribas Bank Polska łączą siły, aby zapewnić ponad 160 mln euro nowego finansowania dla ekologicznych i innowacyjnych MŚP, wspólnot mieszkaniowych oraz na zrównoważone inwestycje w Polsce. To największa w historii gwarancja portfelowa EFI w Polsce. Liczę na więcej takich transakcji ponieważ przynoszą one korzyści dla lokalnej gospodarki i zielonej transformacji w całej Europie” – powiedziała Dyrektor Generalna EFI Marjut Falkstedt.

Nieograniczona gwarancja portfelowa zmniejsza ryzyko kredytowe i umożliwia pośrednikowi finansowemu – bankowi lub firmie leasingowej – oferowanie większego finansowania dłużnego na konkurencyjnych warunkach przy niższym wymaganym kapitale regulacyjnym. Zwiększa to dostęp firm do finansowania i pomaga stymulować gospodarkę.

W transakcji pośredniczył Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK), agencja powiązana z polskim rządem.

„Cieszymy się, że kolejny polski bank dołączył do rodziny pośredników finansowych InvestEU. Obszar, w którym będą współpracować EFI i Bank BNP, jest szczególnie ważny dla rozwoju polskiego rynku w zakresie dostępu mniejszych przedsiębiorców do finansowania innowacji i cyfryzacji oraz dla właścicieli nieruchomości (wspólnot mieszkaniowych) w zakresie poprawy efektywności energetycznej. KPK wsparł Bank BNP w przygotowaniu wniosku, a teraz będzie wspierał promocję oferty na polskim rynku” – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK.

„Rozwój innowacyjności małej i średniej przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej obecnego rządu. Dzisiejsza bardzo dobra wiadomość dla polskich firm, potwierdza to zaangażowanie na rzecz wzrostu i konkurencyjności MŚP. Dla rozwoju dostępu przedsiębiorców do kredytu istotna jest rola państwa stwarzającego nie tylko przyjazne warunki dla zakładania biznesu, ale i jego bezpiecznej cyfryzacji. Nie mniej ważne jest stymulowanie rynku mieszkaniowego w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej. Wsparcie z InvestEU i współpraca z kluczowymi unijnymi instytucjami finansowymi wzmacnia polski potencjał w tym zakresie” – podkreślił Krzysztof Paszyk, minister Rozwoju i Technologii.

 

Informacje ogólne

EFI wchodzi w skład Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie, zapewniając im lepszy dostęp do finansowania oferowanego przez całą gamę wybranych pośredników finansowych takich jak banki, fundusze gwarancyjne, firmy leasingowe, dostawcy usług mikrokredytowych oraz fundusze private equity. EFI opracowuje i oferuje instrumenty finansowania kapitałowego i dłużnego, które sprzyjają realizacji celów UE i wspierają przedsiębiorczość, wzrost, innowacyjność, działalność badawczo-rozwojową, zieloną i cyfrową transformację oraz zatrudnienie.

Program InvestEU zapewnia Unii Europejskiej kluczowe długoterminowe finansowanie dzięki wykorzystaniu znaczących środków prywatnych i publicznych do wspierania zrównoważonego ożywienia gospodarczego. Pomaga również uruchamiać inwestycje prywatne na potrzeby realizacji priorytetów polityki Unii Europejskiej takich jak Europejski Zielony Ład i transformacja cyfrowa. InvestEU łączy wiele instrumentów finansowych UE, dzięki czemu finansowanie projektów inwestycyjnych w Europie jest prostsze, bardziej efektywne i elastyczne. Fundusz InvestEU wdrażają partnerzy finansowi, którzy będą inwestować w projekty z wykorzystaniem gwarancji budżetowej UE w wysokości 26,2 mld euro. Gwarancja wesprze projekty inwestycyjne partnerów wykonawczych, zwiększy ich zdolność do ponoszenia ryzyka, a tym samym przyczyni się do uruchomienia co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji.

BNP Paribas Bank Polska S.A. notowany od 2011 r. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest częścią grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 63 krajach. W Polsce jako bank uniwersalny o globalnym zasięgu kieruje usługi do Klientów detalicznych, Wealth Management, a także firm w segmentach mikro, MŚP i bankowości korporacyjnej. BNP Paribas jako Bank Zielonych Zmian wspiera Klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje Klientów do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Dzięki finansowaniu banku, ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z paneli fotowoltaicznych. Bank konsekwentnie realizuje również strategię finansowania przedsiębiorstw w Polsce, a także wspierania inwestycji strategicznych z punktu widzenia państwa oraz wywierających pozytywne wpływy: społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.

Źródło: BNP Paribas

ING i KUKE wspierają firmy w transformacji

ING i KUKE wspierają firmy w transformacji

Dzięki skorzystaniu z najnowszych gwarancji KUKE, ING będzie mógł zwiększyć skalę finansowania firm na projekty związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną. Dla klientów banku program jest dostępny od 18 grudnia br.

Wykorzystując wprowadzone właśnie na rynek gwarancje KUKE, klienci ING będą mogli na atrakcyjnych warunkach sfinansować wydatki związane z transformacją energetyczną oraz realizować projekty inwestycyjne służące osiągnięciu przez gospodarkę neutralności klimatycznej. Oferta umożliwia uzyskanie środków np. na przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii oraz poprawą efektywności energetycznej. Gwarancje pokrywają nawet 80% wartości udzielonego kredytu, umożliwiając firmie zaciąganie dodatkowych zobowiązań na inne cele. Zgodnie z podpisaną w Warszawie umową KUKE będzie gwarantować spłatę kredytów udzielonych przez ING Bank Śląski S.A. oraz ING w Niemczech na projekty inwestycyjne, które związane są z transformacją energetyczną.

Transformacja polskiej gospodarki trwa, ale w obliczu nowych wyzwań geoekonomicznych wymaga przyspieszenia. Nowatorskie instrumenty gwarancyjne KUKE umożliwiają bankom finansowanie na jeszcze większą skalę przedsięwzięć krajowych firm, które chcą przestawiać się na nowe technologie i korzystanie z nisko- bądź zeroemisyjnych źródeł energii lub rozwijać projekty w ramach OZE. Ważne, że obok ING Banku Śląskiego do umowy z nami przystępuje również ING w Niemczech. Koszty transformacji w Polsce tylko do końca tej dekady są szacowane na kilkaset miliardów złotych. Musimy zmobilizować również środki z zewnątrz, by zapewnić sfinansowanie potrzeb polskiego biznesu – mówi Janusz Władyczak, Prezes KUKE.

Cele w obszarze ESG i wspieranie transformacji energetycznej są elementem naszej strategii biznesowej i wynikają z misji naszego banku oraz wartości, którymi się kierujemy. Zrównoważone finansowanie daje realny impuls do budowania przewagi konkurencyjnej kolejnym firmom, które wdrażają odporny model biznesowy. Jako bank zapewniamy wsparcie finansowe, ale pomagamy także naszym klientom dzieląc się wiedzą, najlepszymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarach takich jak zrównoważone finanse – podkreślił Michał H. Mrożek, Wiceprezes ING Banku Śląskiego S.A.

Globalnie agencje kredytów eksportowych odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej. My w ING w Niemczech wspieramy transformację energetyczną Polski, wnosząc nasze globalne doświadczenie w zakresie transformacji ESG, zrównoważonego rozwoju i finansowania eksportu. Wierzymy, że dodanie Green Cover do naszej oferty w Polsce wzmocni naszą współpracę z KUKE i zapewni naszym klientom ciągłe wsparcie – powiedział Eddy Henning, Członek Zarządu ING w Niemczech.

KUKE jest jedną z pierwszych agencji kredytów eksportowych na świecie, która angażuje się we wspieranie transformacji krajowej gospodarki. Dotychczas rozwiązania koncentrowały się na finansowaniu działalności i rozwoju rodzimych eksporterów. 

Umowa o współpracy została podpisana przez przedstawicieli trzech stron: Janusza Władyczaka Prezesa Zarządu KUKE, Katarzynę Kowalską Wiceprezes Zarządu KUKE, Michała Mrożka Wiceprezesa Zarządu ING Banku Śląskiego, Sebastiana Szaudela Dyrektora Departamentu Finansowania Klientów Strategicznych w ING Banku Śląskim, Eddy’ego Henninga Członka Zarządu w ING w Niemczech oraz Oksanę Milkę Dyrektor ds. strukturyzowanego finansowania eksportu w ING w Niemczech.

Społeczeństwo przechodzi na gospodarkę niskoemisyjną. Robią to klienci, robi to również ING. Finansujemy wiele zrównoważonych działań, ale wciąż więcej tych, które takie nie są. Sprawdź na ESG w ING Banku Śląskim.

Źródło: ING Bank Śląski

Bank Pekao zaprasza młodych graczy do nowej przygody w Fortnite!

Dla wszystkich fanów gamingu i przyszłych mistrzów finansów Bank Pekao S.A. przygotował coś specjalnego. Wyszedł z inicjatywą stworzenia innowacyjnej mapy Tycoon w grze Fortnite, łącząc świat gamingu z edukacją finansową. Ta koncepcja skierowana jest do młodych osób, które chcą zdobywać umiejętności zarządzania finansami, bawiąc się przy tym w jednej z najpopularniejszych gier na świecie. Ta nowa inicjatywa to fragment długoterminowej kampanii marketingowej Konta Przekorzystnego dla Młodych z kartą gamingową pod hasłem „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”.

Bank Pekao S.A. rozszerza działalność w metaverse. Tym razem jest to coś wyjątkowego dla fanów gamingu. Bank Pekao jako pierwsza instytucja finansowa w kraju zainicjował stworzenie planszy symulacyjnej w ramach gry Fortnite - mapę Money Tycoon wprowadzającą w świat finansów. Ta innowacyjna rozgrywka łączy elementy strategiczne: budowanie własnej placówki bankowej z edukacją finansową, zapewniając graczom wyjątkową okazję do zdobywania wiedzy i umiejętności zarządzania finansami, które mogą wykorzystać w realnym życiu osobistym. W tej edycji gry zadaniem będzie zbudowanie własnej placówki bankowej, a unikalnym atrybutem jest telefon, za pomocą którego główny bohater będzie mierzył się z zadaniami, które dla niego przygotowano. W następnych edycjach planowane jest wdrożenie dodatkowych, atrakcyjnych dla graczy rozwiązań i bonusów.

– Przygotowaliśmy coś wyjątkowego dla naszych młodych klientów, a jest to pionierska mapa Money Tycoon stworzona specjalnie w Fortnite! Pokazujemy tym samym, że znamy i rozumiemy świat młodzieży oraz ich potrzeb. Staramy się do nich dotrzeć właśnie tam, gdzie ich zmysły są najbardziej otwarte na chłonięcie nowych wiadomości, w tym właśnie edukacji finansowej. Nie ma nic lepszego niż uczenie się poprzez zabawę – mówi Jorge Sanchez Klosinski, dyrektor zarządzający Departamentem Marketingu w Banku Pekao S.A.

Artur Brudnicki, dyrektor Biura Digital Marketingu w Banku Pekao S.A. dodaje – Gaming stał się dziś rozrywką porównywalną do słuchania muzyki, oglądania telewizji czy filmów i seriali na platformach. Stworzenie mapy Tycoon było naturalnym krokiem na ścieżce wspierania pasji naszych młodych klientów. Bank ma już w swojej ofercie Konto Przekorzystne z atrakcyjnymi wizerunkami kart dla graczy  oraz skórki w aplikacji nawiązujące do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzyliśmy w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną z quizami i przeszkodami w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową. Zapraszam do tego fascynującego świata gamingu Pekao po pigułkę extra emocji!

Istotnym zadaniem w grze będzie wybór działki, na której gracz wybuduje nowoczesną placówkę Banku Pekao oraz zaplanowanie jej poszczególnych rozwiązań. Każde piętro ma oferować różne funkcje, od operacji finansowych, punktów obsługi, po luksusowy apartament na szczycie. Podczas gry będzie można inwestować, zarządzać dochodami i oszczędzać na wirtualnych lokatach. Mapa zawiera wyzwania finansowe, takie jak misje parkour i wyścigi, które dają dodatkowe fundusze. Unikalną cechą gry jest wirtualny telefon Banku Pekao S.A., który pozwala zarządzać finansami, podejmować wyzwania oraz dostosowywać kartę bankową do własnych preferencji.

Mapa Fortnite Banku Pekao S.A. to jedno z wielu działań w kampanii marketingowej Konta Przekorzystnego dla Młodych z kartą gamingową pod hasłem „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”. Jej ambasadorem jest Kamil „KALUCH” Kaliński - najpopularniejszy gracz GTA V.  Oprócz niego, grę będą na swoich kanałach promować tacy znani gracze Fortnite jak - RafaToJa, Airnest i Hexo.

Po wszystkie informacje i aktualne promocje dotyczące Konta Przekorzystnego zapraszamy na Konto Przekorzystne dla młodych w Banku Pekao S.A.

Grę można znaleźć na www.fortnite.com. Aby wziąć udział w grze, należy wpisać nazwę: Money Tycoon lub kod gry: 8754-6289-4338. Udział w grze jest bezpłatny.

Agencją odpowiedzialną za prowadzenie Kampanii Konta Przekorzystnego, jak i wdrożenie Mapy Money Tycoon Pekao w grze Fortnite jest Agencja Sales & More S.A.

Źródło: Pekao

Nowości w aplikacji IKO – cyfrowa hipoteka i płatności powtarzalne BLIK

Nowości w aplikacji IKO – cyfrowa hipoteka i płatności powtarzalne BLIK

PKO Bank Polski udostępnił klientom proces hipoteczny w aplikacji mobilnej IKO. Klient w aplikacji może skorzystać z kalkulatora raty, zbadać wstępną zdolność kredytową, wygenerować ofertę i złożyć wniosek. Klienci PKO Banku Polskiego mogą też teraz w aplikacji IKO włączyć płatności powtarzalne BLIK. To rozwiązanie, dzięki któremu automatycznie zapłacą BLIKIEM za subskrypcje, abonamenty czy rachunki albo opłaty.

Klient PKO Banku Polskiego, ubiegający się o kredyt hipoteczny, w aplikacji IKO może skorzystać z kalkulatora raty, zbadać wstępną zdolność kredytową, wygenerować ofertę i złożyć wniosek. Decyzję banku sprawdzi w serwisie internetowym iPKO, w którym podpisze też umowę. Pracujemy nad tym, aby cały proces był dostępny w obu kanałach – aplikacji IKO i serwisie iPKO.
Od września, część naszych klientów może korzystać z całkowicie zdalnego procesu hipotecznego: od wygenerowania oferty, przez złożenie wniosku, analizę i wydanie decyzji, aż po podpisanie umowy kredytowej.
To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Zgodnie ze strategią PKO Banku Polskiego pod hasłem „Numer 1 i kropka”, bank udoskonala procesy zdalne i oferuje klientom jeszcze lepsze doświadczenia cyfrowe.
Na początek o cyfrowy kredyt hipoteczny mogą wnioskować single z umową o pracę, którzy planują remont lub chcą kupić nieruchomość z rynku wtórnego. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, które zakłada, że cały proces może odbywać się zdalnie – w serwisie internetowym iPKO.
 
Robimy wszystko, aby proces był przyjazny dla klientów.
 
W pierwszym kwartale 2025 r. chcemy, żeby z całkowicie zdalnego procesu hipotecznego mogły skorzystać pary, a następnie w drugim kwartale osoby, które planują kupić nieruchomości na rynku pierwotnym. Wszyscy klienci będą mogli składać wnioski w serwisie iPKO i aplikacji IKO. Wszystkie dokumenty będzie można podłączyć do wniosku, a z części zrezygnowaliśmy.
Klient w każdej chwili może zrezygnować ze ścieżki zdalnej i skorzystać z pomocy doradcy w tradycyjnym lub wirtualnym oddziale.
 
Płatności powtarzalne BLIK w IKO
 
Klienci PKO Banku Polskiego mogą teraz w aplikacji IKO włączyć płatności powtarzalne BLIK. To rozwiązanie, dzięki któremu automatycznie zapłacą BLIKIEM za subskrypcje, abonamenty czy rachunki albo opłaty. PKO Bank Polski jest pierwszym bankiem na rynku, który oferuje tę funkcję w nowej odsłonie.
PKO Bank Polski udostępnił płatności powtarzalne BLIK klientom, którzy korzystają z aplikacji IKO od wersji 3.162. Jest to nowy rodzaj płatności BLIKIEM, który odpowiada na oczekiwania klientów. Dzięki temu mogą oni automatycznie opłacić część swoich rachunków czy abonamentów i zachować nad nimi pełną kontrolę.
 
Jak skorzystać z płatności powtarzanych BLIK?
Jeśli sprzedawca obsługuje takie płatności, w jego aplikacji mobilnej lub serwisie internetowym trzeba wybrać opcję płatności powtarzalnych BLIK, zaakceptować warunki oraz podać kod BLIK. W kolejnym kroku, klient otrzyma w aplikacji PKO Banku Polskiego prośbę o potwierdzenie aktywacji usługi. Zobaczy szczegółowe informacje o płatności np. kwotę subskrypcji, częstotliwość płacenia, sposób pobierania opłaty – automatycznie lub po potwierdzeniu. Ten proces musi powtórzyć dla każdego kolejnego sprzedawcy.
IKO _platnosci powtarzalne BLIK.jpg
Szczegóły wszystkich płatności powtarzalnych BLIKIEM oraz ich historię, klient może potem sprawdzać w aplikacji IKO. Żeby to zrobić, musi wybrać ikonę BLIKA a następnie „Płatności powtarzalne BLIK” pod wyświetlonym kodem.  W każdej chwili może wyłączyć daną płatność. Sprzedawca również może wyłączyć ten rodzaj płatności.

Za co można zapłacić?

  • Subskrypcje – stała kwota płatna automatycznie z określoną częstotliwością.
  • Płatności za rachunki – zmienna kwota i częstotliwość, każda płatność musi być przez klienta potwierdzona (w ciągu 72 godzin).
  • Płatności okazjonalne – zmienna kwota i częstotliwość, płatna automatycznie, gdy klient zamawia usługę.
Płatności powtarzalne BLIK to dla klientów PKO Banku Polskiego kolejne udogodnienie i możliwość jeszcze lepszej kontroli finansów w aplikacji mobilnej IKO. Zwiększają też poziom bezpieczeństwa, bo proces tworzenia płatności powtarzalnej opiera się na kodzie BLIK, co minimalizuje ryzyko nieautoryzowanych operacji. Klienci mogą na bieżąco monitorować i zarządzać swoimi płatnościami. Obecnie usługa płatności powtarzalnych BLIK dostępna jest dla akceptantów agenta rozliczeniowego Autopay, takich jak: Play i TUŻ Allianz oraz dla doładowań telefonów na kartę w sieci Plus (Plus i Plush) i T-Mobile (w tym Heyah).
 
Źródło: PKO BP

Finansovo.pl

Finansovo.pl - Nowocześnie o finansach.

Najnowsze informacje z zakresu finansów osobistych, finansów firmowych, dostępnych promocji, aktualnych dotacji, możliwości lokowania środków, podatków, ubezpieczeń, publikowanych raportów.

Napisz do nas: finansovo@finansovo.pl

Reklama

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.