FED bez zmian - Komentarz walutowy z dnia 17.09.2020 - InternetowyKantor.pl

Rezerwa Federalna postanowiła nie tylko nie zaskoczyć rynków, ale opublikować wskazówki na przyszłość mające nas tylko utwierdzić, że dużo się musi zmienić, by doszło do zmiany polityki. Wynagrodzenia w Polsce rosną powyżej oczekiwań.

FED niczym nie zaskakuje

Posiedzenie FED-u okazało się zgodne z oczekiwaniami. Rekordowo niskie stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie 0-0,25% do końca 2023 roku. Pojawił się co prawda haczyk w postaci rosnącej inflacji, ale już teraz zapowiedziano, że docelowy jej poziom to 2%. Dodano również, że czasowo dopuszczalne jest przekroczenie tego poziomu, gdyż chodzi o średni poziom tego wskaźnika. Inwestorzy wyraźnie spodziewali się dodatkowych działań w ramach pobudzania gospodarki, które nie nastąpiły. W rezultacie byliśmy świadkami umacniania się dolara.

Wynagrodzenia w Polsce

Poznaliśmy dzisiaj dane GUS na temat rynku pracy. Zatrudnienie w ujęciu rocznym spada o 1,5%, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Wynagrodzenia rosną z kolei o 4,1%, czyli 0,1% powyżej oczekiwań. W rezultacie mamy w Polsce średnią pensję na poziomie 5337 zł brutto. Mowa o przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 10 pracowników. Dane te nie miały większego wpływu na złotego, gdyż były niemal równe oczekiwaniom analityków.

Deflacja w Unii

Średni poziom inflacji w Unii Europejskiej wyniósł właśnie wg. danych Eurostatu -0,2%. Oznacza to, że mamy do czynienia z deflacją. Patrząc na sytuację w poprzednim kryzysie trudno nie zauważyć pewnego podobieństwa. Europie relatywnie łatwo przyszło ustabilizowanie gospodarki, problem był natomiast z przywróceniem jej na ścieżkę wzrostu i wyrwaniem z marazmu.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Stopy procentowe wciąż niskie - Komentarz walutowy z dnia 16.09.2020 - InternetowyKantor.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła nas niczym na swoim posiedzeniu. Kredyty dalej pozostają rekordowo tanie, a lokaty niemal nie wypłacają odsetek. Pakiet danych z USA pokazuje, że gospodarka szybko nie wraca do wyników sprzed pandemii. 

Dane z USA

Wczoraj poznaliśmy pakiet danych z USA. Produkcja przemysłowa spada w ujęciu rocznym o 7,7%. Z jednej strony w kwietniu było to -16,5%, z drugiej miesiąc temu -7,4%. Pokazuje to, że gospodarka USA wcale nie wraca płynnie na stare tory. Z drugiej strony bardzo korzystnie wypadł indeks NY Empire State pokazujący, że optymizmu nie brakuje. W rezultacie wczoraj byliśmy świadkami umacniania się dolara względem euro. Efektem był kilkugroszowy wzrost ceny dolara, podczas gdy euro było w miarę stabilne.

Huragan podbija ceny ropy

Z powodu huraganu w USA istotnie spadła produkcja ropy. Rezultatem był gwałtowny spadek zapasów. Wczorajsze dane pokazały zamiast oczekiwanego wzrostu o 2 mln baryłek spadek o 9,5 mln baryłek. Rezultatem jest odbicie cen ropy naftowej. Czarne złoto w ciągu dwóch dni podskoczyło już z 39,5 dolara do 41,5 dolara w przypadku ropy notowanej w Londynie, co ciekawe amerykańska ropa wzrosła mniej, ale ruch był bardzo podobny.

RPP bez niespodzianki

Wczorajsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło żadnych zmian. Stopy procentowe pozostają na najniższych poziomach w historii. Jest to bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców, aczkolwiek trudno nazwać ją niespodzianką. W komentarzu do decyzji prezes NBP Adam Glapiński ocenił ten poziom jako właściwy i ewentualny wzrost uwarunkował od znalezienia się na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego. Patrząc na zmiany PKB w tym roku możemy śmiało zakładać, że mamy kilka miesięcy spokoju, jak nie kilka kwartałów.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,

20:00 - USA - decyzja w sprawie stóp procentowych.

 

DM TMS Brokers: Raport Poranny 2020-09-16 - Powell dużo może, ale mało musi

Senny start środowego handlu, gdyż inwestorzy nie chcą angażować się w nowe pozycje zanim nie usłyszą, co ma do powiedzenia szef Fed. Oczekiwania ustawiają się po gołębiej stronie, co powinno sprzyjać rozwijającemu się rajdowi ryzykownych aktywów. Na poprawie nastrojów zewnętrznych powinien korzystać złoty po tym, jak zeszła z niego premia niepewności związana z posiedzeniem RPP.


Po tym, jak pod koniec sierpnia podczas przemówienia otwierającego sympozjum Jackson Hole prezes Fed Jerome Powell ujawnił wyniki przeglądu strategii banku, zbliża się moment, kiedy będzie trzeba zaktualizować forward guidance w oparciu o nowe ramy polityki. Nowe założenia polityki przewidują dążenie do uśrednienia inflacji na 2 proc. w horyzoncie czasowym, tym samym pozwalając na przejściowe „przestrzelenie” celu, by skompensować okresy niskiej inflacji. Ponadto Fed nie będzie już decydował się na podnoszenie stóp procentowych, kiedy stopa bezrobocia spadnie poniżej długoterminowego poziomu równowagi, a raczej Fed skupi się na działaniu ku maksymalizacji zatrudnienia. Obecnie komunikat FOMC stanowi, że Komitet nie zdecyduje o zmianie stóp, dopóki nie zyska pewności, że gospodarka „jest na dobrej drodze do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i celów stabilności cen”. Zasadnym jest modyfikacja tego fragmentu o tolerowanie wyższej inflacji przez pewien czas. Na konferencji prasowej prezes Powell może zasugerować, jak długi może to być okres czasu i jak wysoki poziom inflacji Fed jest w stanie znieść. Powell może, ale nie musi. W obecnej sytuacji nie ma wyraźnej potrzeby sztywnego ustalania założeń polityki stóp procentowych. Rynek zgodnie zakłada, że stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez wiele lat, stąd nie ma różnicy, czy nakreślenie celów dla inflacji i zatrudnienia, które nie będą do osiągnięcia jeszcze przez długi czas, nastąpi teraz czy np. dopiero po posiedzeniu w grudniu. Niewykluczone też, że choć przegląd strategii zakończył się, w Komitecie wciąż trwa dyskusja nad progami dla reakcji Fed i póki nie ma zgody, forward guidance pozostanie w starej wersji.


Przypomnienie stanowiska Fed samo w sobie nie powinno być silnym impulsem do wyprzedaży USD, jednak ponieważ rynki są w fazie odbudowy równowagi po korekcie rynku akcji, gołębie sygnały z banków centralnych (też od EBC w ubiegłym tygodniu) powinny pomóc w odbudowie przekonania do rynku byka. Z jednej strony brak nowych informacji od Fed (i EBC) sugeruje, że EUR/USD powinien być mniej więcej na tym samym poziomie, na którym był po wystąpieniu prezesa Powella w Jackson Hole, tj. ok. 1,19. Z drugiej – pozytywna reakcja rynku akcji na gołębi wydźwięk FOMC otwiera przestrzeń dla wzrostowej presji na EUR/USD. Jednak nie sądzimy, aby potencjalna skala ruchu była duża (<0,5 proc.), gdyż rynek może szybko sprzedawać fakty z powodu braku nowych informacji.


EUR/PLN pozostaje blisko 4,45, nieco wyżej niż w poprzednich dniach. Komunikat po wczorajszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej był w ogólnym ujęciu zgodny z oczekiwaniami. RPP dostrzega wyraźną poprawę w danych gospodarczych w III kw. i liczy na kontynuację tego trendu, czemu ma sprzyjać „dalsza poprawa koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki oraz działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP.” Jednocześnie RPP dostrzega negatywne ryzyka: „niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii, niższą dynamikę dochodów oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.” W komunikacie zwrócono też uwagę na negatywne skutki dla ożywienia z tytułu braku dostosowania kursu złotego. Jakkolwiek nie jest to nowa uwaga (jest powtarzana w komunikatach od maja), to jednak przypomnienie, że RPP patrzy na kurs PLN mogło stać się wczoraj pretekstem do przejściowej presji na osłabienie waluty. Jednak RPP na werbalnych ostrzeżeniach powinien poprzestać i złoty szybko powinien wrócić do dyskontowania nastrojów zewnętrznych. Powracający w ostatnich dniach apetyt na ryzyko będzie sprzyjał stopniowej aprecjacji złotego.


Konrad Białas


Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

 

Zmiana lidera - Komentarz walutowy z dnia 15.09.2020 - InternetowyKantor.pl

Za półtora miesiąca odbędą się wybory w USA. Dotychczasowy lider sondaży Joe Biden wyraźnie traci i powoli liderem staje się urzędujący prezydent Donald Trump.

Trump odzyskuje przewagę

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że wynik wyścigu o fotel prezydencki w USA jest już znany. Ostatnie tygodnie to jednak moment wyraźnego odzyskiwania poparcia przez urzędującego prezydenta. Reelekcja w sytuacji tak słabych wyników gospodarczych, a szczególnie wysokiego bezrobocia, byłaby swoistym ewenementem w USA. Nie zmienia to faktu, że pomimo tego, że w skali kraju Donald Trump dalej przegrywa z Joe Bidenem, to jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki z poszczególnych stanów i ilość głosów elektorskich sytuacja się odwraca. W rezultacie bukmacherzy pierwszy raz od dawna zaczęli mniej płacić za zwycięstwo Donalda Trumpa niż Joe Bidena.

Rubel słaby, ale stabilny

Rosyjski rubel znajduje się ostatnio s w okolicach 5 groszy. Tańszy w swojej historii był tylko przez bardzo krótkie momenty na przełomie lat 2014-2016 w wyniku zaangażowania kraju w sprawy wewnętrzne Ukrainy. Obecnie cierpi on z wielu powodów. Z jednej strony są to sankcje, z drugiej problemy gospodarcze. Nie bez znaczenia są też problemy na Białorusi, które nie wiadomo jak się skończą. Jest za to pewne światełko w tunelu. Joe Biden uchodził za mniej przychylnego Rosji niż Donald Trump w rezultacie jego straty w sondażach sprzyjają rublowi.

Posiedzenie RPP

Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w Polsce. Analitycy są zgodni, że nie powinno dojść do żadnych ważnych decyzji. Dlaczego zatem jest to takie ważne? Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP. To na niej najprawdopodobniej dostaniemy wskazówki dotyczące dalszych działań RPP. Z jednej strony spowolnienie gospodarcze zachęca do utrzymania niskich stóp procentowych, inaczej będzie nam jeszcze ciężej spłacić wydawane na lewo i prawo w tym roku miliardy. Z drugiej strony zalanie gospodarki pieniędzmi może spowodować, że inflacja wróci, a wtedy podwyżka stóp powinna być domyślnym rozwiązaniem. Podnoszenie stóp procentowych powinno umacniać złotego.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

15:15 - USA - produkcja przemysłowa.

DM TMS Brokers: Raport Poranny 2020-09-15 - Sprawy ważne i ważniejsze

Rynek akcji wciąż wysyła pozytywne wibracje dla innych klas aktywów, a dziś rano dodatkowy impuls wzmacniający apetyt na ryzyko przyszedł ze strony lepszych od oczekiwań chińskich danych o aktywności gospodarczej. Ale inwestorzy powoli są już myślami przy jutrzejszym komunikacie FOMC, co może ograniczyć skalę reakcji na liczne wydarzenia zaplanowane na wtorek.


EUR/USD podchodzi pod 1,19, czyli jest mniej więcej po środku wrześniowego przedziału wahań. Wraz z odbiciem indeksów (w szczególności sektora technologicznego) pojawia się zachęta do powrotu do zbieżnego z rynkiem akcji handlu na forexie: sprzedawać USD. Jednocześnie komunikat FOMC i późniejsza konferencja prasowa szefa Fed to zawsze ryzyko niespodzianki, więc jest mało prawdopodobne, aby przed jutrzejszym wieczorem EUR/USD znalazł się ponownie przy 1,20. Ostrożność inwestorów oznacza też, że zaplanowane na dziś odczyty ze strefy euro i USA mogą nie być dyskontowane z pełną mocą - nikt nie chce się agresywnie angażować w pozycje, które później Fed może wysłać w otchłań stop lossów. Mimo to warto zwrócić uwagę na indeks ZEW mierzący nastroje wśród niemieckich inwestorów i ekonomistów. Lepsze dane z gospodarki powinny wpływać na poprawę oceny bieżącej, ale spodziewany wzrost liczby zachorowań na koronawirusa na jesieni ciąży na ocenie przyszłej aktywności gospodarczej. Taka mieszanka przypomina o wyzwaniach, jakie stoją przed Niemcami (i całą strefą euro) i mogą ostatecznie hamować aprecjację EUR.


Stąd jeśli już EUR/USD ma piąć się wyżej, to prędzej z nasilenia sprzedaży dolara. Przepis na to jest prosty i dobrze znany: gołębi Fed i nowe rekordy na Wall Street. Co ma Fed do powiedzenia, dowiemy się jutro, choć nieprawdopodobnym jest, aby odszedł od gołębiego nastawienia. Ale też o super zaskoczenia też może być trudno. Czy to wystarczy, by wspierać rajd indeksów? Po ostatniej korekcie namnożyły się pytania, czy wysokie wyceny są uzasadnione w przypadku każdej spółki. Wątpliwości będą generować zmienność, szczególnie im bliżej będzie do terminu wyborów prezydenckich w USA. W międzyczasie dowody siły ożywienia będą zagłuszać obawy o negatywne skutki pandemii (postępy w opracowywaniu szczepionek też pomagają). Dziś interesującym będzie, czy mierzona przez indeks NY Empire State aktywność gospodarcza w rejonie Nowego Jorku wzmacnia się po silnym spadku w sierpniu. Ryzykiem jest, że impas w negocjacjach fiskalnych w sprawie 4. fazy pakietu fiskalnego, szczególnie w odniesieniu do wsparcia małych przedsiębiorstw, może dodatkowo osłabiać nastroje producentów.


Wrzesień przyniesieni kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej bez konferencji prasowej. Jako uczestnicy rynków pozostaje nam tylko odgadywać nastroje w Radzie na podstawie krótkich komunikatów i wywiadów poszczególnych członków. Jednak nic nie wskazuje, aby stanowisko banku centralnego miało w najbliższych miesiącach ulec zmianie. Wprawdzie napływające dane z gospodarki są lepsze od pesymistycznych prognoz NBP z początku lipca, to jednak RPP zaje sobie sprawę z konieczności utrzymania ekspansywnej polityki dla wsparcia dalszego ożywienia i pozostania w gotowości na potencjalne negatywne ryzyka. Jednocześnie poprawiająca się sytuacja gospodarcza zamyka drogę dla głębszego luzowania. Temat częściowej normalizacji polityki (podwyżki stóp procentowych) może pojawić się na początku przyszłego roku, ale biorąc pod uwagę, jak bardzo Rada obawia się negatywnego wpływu silnego złotego na tempo ożywienia, wydaje się nierealne, że Rada zdecyduje się iść pod prąd dominującym trenerom w globalnej polityce monetarnej. Nie sądzimy, aby złoty miał reagować na decyzję i komunikat. Większe znaczenie w dalszym ciągu mają nastroje zewnętrze – powrót słabości dolara stwarza przestrzeń do umocnienia złotego.


Konrad Białas


Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

 

Copyright © 2018-2020 Finansovo.pl - Nowocześnie o finansach!. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.