Polecamy

Złoty w odwrocie - Komentarz walutowy z dnia 15.10.2020 - InternetowyKantor.pl

Mamy bardzo słaby tydzień dla polskiego złotego. 2% spadku wartości względem euro może wcale nie być końcem obecnych problemów, a to przecież aż 9 groszy droższe euro. Z drugiej strony eksporterzy już zacierają ręce.

Szczyt brexitowy 

Dzisiaj odbywa się być może najważniejsze posiedzenie Unii Europejskiej w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych. Pomimo pewnych rozbieżności widać światełko w tunelu i część analityków podchodzi optymistycznie do możliwości zakończenia już dzisiaj negocjacji. Biorąc jednak pod uwagę interesy polityczne poszczególnych liderów państw bardziej prawdopodobna jest rychła dogrywka, by móc pokazać swoim wyborcom walkę do końca. Funt na razie jest stabilny, ale nie powinno być tak spokojnie, kiedy poznamy rezultaty rozmów.

Odwrót od złotego

Od wtorku trwa na rynkach wyraźny odwrót od polskiej waluty. W tym czasie euro podrożało już o 9 groszy, a nie wiadomo, gdzie zakończy się ten ruch. Inwestorzy boją się kilku tematów. Z jednej strony są to ryzyka globalne związane z brexitem, czy wyborami prezydenckimi w USA. Widać wpływ tego czynniki np. na parze EURCHF, która jest swoistym barometrem nastrojów. Z drugiej strony sytuacja pandemiczna w Polsce sugeruje, że pewne optymistyczne założenia trzeba będzie zweryfikować.

Inflacja bez zmian

Pomimo nawrotu pandemii ceny w Polsce stabilnie rosną o 3,2% w skali roku. Są to, co prawda, dane za wrzesień zatem z czasów, gdzie dziennie chorowało niecałe 2000 osób, a nie jak dzisiaj ponad 8000. Patrząc jednak na szybkość przyrostu tych danych liczba ta się bardzo szybko zdezaktualizuje. Inflacja na poziomie 3,2% z jednej strony mieści się w celu inflacyjnym, ale nadal pozostawia wątpliwość, co stanie się z tym parametrem, kiedy ludzie wyjdą z domów i zaczną nadrabiać “stracony czas”.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

17:00 - USA - zmiana zapasów paliw.