Polecamy

InternetowyKantor.pl - Posiedzenie RPP - Komentarz walutowy z dnia 26.08.2021

Analitycy z ciekawością czekają na stenogram z ostatniego posiedzenia RPP. Bardzo wysoka inflacja względem ciągle utrzymywanych rekordowo niskich stóp procentowych budzi coraz więcej wątpliwości na rynkach.

Dolar wciąż w odwrocie

Pomimo lepszych od oczekiwań danych na temat zamówień w USA dolar wciąż znajduje się w odwrocie. Zamówienia na dobra zarówno te bez środków transportu, jak i te trwałego użytku okazały się lepsze o 0,2% od oczekiwań. Inwestorzy coraz mocniej wierzą w potencjał do przyspieszenia podwyżek stóp procentowych w USA. Scenariusz ten zakłada jednak poprawę danych makroekonomicznych większą, niż pokazują ostatnie odczyty. W rezultacie dolar osłabiał się wczoraj kolejny dzień względem głównych walut.

Co ze stopami procentowymi w Polsce?

Dzisiaj opublikowany zostanie protokół z lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Dowiemy się, jakie są nastroje w tym gremium i jak bardzo możliwe są podwyżki stóp procentowych. Obecnie dominują dwa scenariusze. Pierwszy przewiduje, że stopy procentowe mogą wzrosnąć już w listopadzie. Drugi, że pozostaną na niezmienionym poziomie do końca kadencji większości członków, czyli do pierwszego kwartału 2022. Zadziwiające jest to, że rozważana jest podwyżka z 0,1% na 0,25% i jest to mocno wątpliwe działanie, w sytuacji gdy inflacja wynosi 5%. Pokazuje to, jak dużą wagę przykłada się do pompowania wzrostu gospodarczego względem stabilności cen.

Chwila oddechu na franku

Ostatni tydzień był horrorem dla kredytobiorców frankowych. Perspektywa powrotu szwajcarskiej waluty do 4,30 zł to bardzo nieciekawa propozycja. Po stabilizacji na rynku dzisiaj oglądamy okolice 4,24 zł. To nadal dużo, ale wyraźnie lepiej. Powodem wzrostów jest stabilizacja sytuacji pandemicznej. Wiele regionów pomimo wzrostu zachorowań radzi sobie bardzo dobrze i ryzyko wprowadzania szkodliwych dla gospodarki lockdownów jest niewielkie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

14:30 - USA - rewizja danych o wzroście PKB.