Polecamy

Złoto wróci na szczyty? Sprawdź 7 prognoz na 2020 rok

Po podpisaniu wstępnej umowy USA-Chiny rośnie apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa, co przyczynia się do spadku cen złota, które było niedawno na 7-letnich szczytach. - Powrót powyżej 1600 USD za uncję jest scenariuszem do zrealizowania – twierdzi główny ekonomista TMS Brokers.


15 stycznia deprecjacja złota napędzana była informacją, że Stany Zjednoczone nie uważają już Chin za manipulatora walutowego. Złoto jest więc w odwrocie, bo zmieniły się nastroje inwestorów. Po rekordowych 7-letnich szczytach złoto zaliczyło spadek po informacji, że ani Waszyngton ani Teheran nie zamierzają eskalować konfliktu. Na wartości tracą też platyna i pallad. Zdaniem ekspertów TMS Brokers przecena jest przejściowa, a wzrosty metali szlachetnych są prawdopodobne.


- W każdym momencie roku powinny się pojawiać czynniki powodujące łącznie, że trend wzrostowy złota będzie się utrzymywać. Może ten potencjał nie jest taki duży jak w 2019 r., ale powrót powyżej 1600 USD za uncję jest scenariuszem do zrealizowania - tłumaczy Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers i dodaje, że "dolar będzie powodował, że wycena złota i innych surowców będzie relatywnie wzrastać".


Wzrost i spadek


Na zaognieniu sytuacji na Bliskim Wschodzie zyskały również platyna oraz srebro, a pallad przebijał historyczne szczyty. Jest to tendencja, która została przerwana, ale analitycy TMS Brokers uważają, że może powrócić, zwłaszcza że złoto podrożało o 18,5 proc. w 2019 r., a pallad urósł ponad 58 proc.


Mimo wahań analitycy podkreślają, że wzrosty są możliwe i przypominają, że popyt banków centralnych na złoto jest najwyższy od czasów Nixona. - Widzimy też popyt fizyczny ze strony banków centralnych, który już się objawiał w 2019 roku. Nie sądzę by on osłabł - mówi Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.


Wynika to m.in. z poprawy warunków globalnego ożywienia w Azji oraz zmniejszenie napięć w związku z wojnami handlowymi. Poprawa ta może wskazywać na to, że inwestorzy m.in. z Indii, czy z Chin będą szukać inwestycji w fizyczne złoto. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że w USA trwa już kampania wyborcza.


- Wybory prezydenckie w USA będą ważne nie tylko dla dolara i Wall Street. Przede wszystkim dlatego, że dla ochrony idealnego obrazu gospodarki prezydent Trump będzie sięgał po wszystkie dostępne środki, w tym po ataki na niezależność Fed. Fala negatywnych informacji w tych, jak i zapewne innych tematach, będzie wsparciem dla wzrostów cen złota – tłumaczą autorzy raportu „7 pomysłów jak inwestować pieniądze w 2020 roku”.Prognozy inwestycyjne 2020


By lepiej zrozumieć to, co dzieje się na rynku, należy patrzeć na gospodarkę jako na żywy byt, który nieustannie ewoluuje. Rynki finansowe są wrażliwe na każdą najmniejszą zmianę, czy tweeta. Dlatego warto patrzeć na tendencje mijającego roku i prognozy na następny.


Czołowi analitycy TMS Brokers przygotowali więc raport, który rozjaśni jak te wszystkie wydarzenia wpłynęły na rynki finansowe. Ze specjalnego raportu "7 pomysłów jak inwestować pieniądze w 2020" dowiesz się czy: euro w końcu przełamie wieloletnią dominację dolara? Czy funt wyczerpał w 2019 roku przestrzeń do umocnienia? Która z walut szczególnie skorzysta na sytuacji w Chinach? Który towar może obrać drogę kawy, która w kilka tygodni podrożała o 50%? Czy legendarny Harley – Davidson to dinozaur skazany na marginalizację? Który z europejskich rynków akcji jest szczególnie podatny na korektę silnych wzrostów? Dodatkowo poznasz perspektywy dla najważniejszych walut i prognozy ich kursów na 2020 rok!


Ale co może być szczególnie interesujące - dlaczego złoto rekordowo wzrosło i szybko spadło? W raporcie znajdziesz również odpowiedź na pytanie, czy przy tak silnej pozycji złota jest jeszcze przestrzeń do zwyżek jego kursu?


Chcesz dowiedzieć się więcej o prognozach na 2020 rok? Dlaczego warto inwestować np. w cukier, pallad, czy kakao? Pobierz raport już teraz!