Polecamy

 

 Millennium - Nowy program gwarancji kryzysowych dla kredytów i limitów faktoringowych w Banku Millennium

 

W ramach podpisanych w lipcu br. z BGK umów dotyczących nowych programów gwarancyjnych („następców” gwarancji płynnościowych), Bank Millennium udostępnił możliwość zabezpieczania kredytów i faktoringu odwrotnego gwarancją kryzysową. Pozostałe programy gwarancyjne są kontynuowane na „warunkach covidowych” do 31 grudnia br. Jest to kolejny element wsparcia Banku Millennium dla przedsiębiorców.

 

Bank Millennium uczestniczy w 4 programach zabezpieczających spłatę kredytu. Są to: gwarancje de minimis, gwarancje Biznesmax, gwarancje płynnościowe oraz zupełnie nowy program gwarancji kryzysowych. Dotychczasowe programy gwarancyjne realizowane z BGK zostały przedłużone na tzw. „warunkach covidowych” do końca bieżącego roku. Wyjątek stanowi program gwarancji płynnościowych dla wyselekcjonowanej grupy klientów, który zakończył się 30 czerwca br. Jego „następcą” są uruchomione przez bank gwarancje kryzysowe, które mają na celu wspieranie firm dotkniętych skutkami gospodarczymi rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Gwarancje te mogą zabezpieczać kredyty, limity faktoringu odwrotnego udzielone na finansowanie bieżącej działalności firmy oraz realizowane przez klientów inwestycje.

- Od wielu już lat Bank Millennium współpracuje z BGK, oferując firmom rozwiązania ułatwiające ich codzienną działalność. Gwarancje BGK realizowane w ramach kilku programów umożliwiają przedsiębiorcom dostęp do finansowania w najtrudniejszych dla gospodarki momentach takich jak ponad dwuletni okres pandemii i aktualnie wojna w Ukrainie - powiedziała Iwona Kęsik, Kierownik Produktu w Departamencie Marketingu Bankowości Przedsiębiorstw Banku Millennium.

- Aktywne uczestnictwo w programach gwarancyjnych wpisuje się w naszą strategię wspierania przedsiębiorców nie tylko w obszarze płynności finansowej, lecz również finansowania potrzeb rozwojowych w postaci inwestycji – poinformował Andrzej Gliński, Członek Zarządu Banku Millennium. - Duże nadzieje wiążemy z pracami nad nowymi propozycjami, które pojawią się na rynku na przełomie 2022 i 2023 roku. Liczymy, że program taki jak gwarancje Biznesmax, będzie realizowany w nowej i jeszcze bardziej atrakcyjnej odsłonie Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Nowe gwarancje kryzysowe dla kredytów i limitów faktoringowych to:,

 • Program dla średnich i dużych przedsiębiorstw (w przypadku faktoringu również małych), zabezpieczający kredyt lub limit faktoringowy w złotówkach lub walucie obcej w wysokości 80% kapitału. Klient powinien spełnić tzw. kryteria „kryzysowe” na dzień złożenia wniosku lub na dzień 1 lutego 2022 r.
 • Maksymalna kwota gwarancji to 200 mln zł, maksymalny okres gwarancji to:
  - 39 miesięcy dla kredytów na finansowanie bieżącej działalności
  - 72 miesiące dla kredytów inwestycyjnych
  - 27 miesięcy dla limitu faktoringowego.
 • Zaangażowanie z tytułu kredytów i limitów faktoringowych z gwarancją płynnościową lub kryzysową nie może przekroczyć 250 mln zł.
 • Maksymalna kwota jest ustalona na podstawie: 15% średnich rocznych obrotów za ostatnie 3 zamknięte okresy obrachunkowe lub 50% kosztów energii za okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o gwarancję.

W przypadku programu gwarancji de minimis (program dla mikro-, małych i średnich firm) przedsiębiorcy do końca 2022 roku są zwolnieni z prowizji za pierwszy rok korzystania z gwarancji oraz otrzymują 80% poziom ochrony. Maksymalny okres gwarancji to 75 miesięcy dla kredytu obrotowego i do 120 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego. Kwota gwarancji de minimis to maksymalnie równowartość 1,5 mln euro.

Gwarancje Biznesmax to unikalne połączenie gwarancji i dotacji. W ramach programu firma korzysta z zabezpieczenia kredytu i może uzyskać częściowy lub całościowy zwrot zapłaconych bankowi odsetek. Jest to również program dla mikro-, małych i średnich firm dający gwarancje spłaty kredytu w złotówkach. Jest dostępny w ramach dwóch rodzajów pomocy publicznej: pomocy regionalnej lub pomocy de minimis. Gwarancje są bezpłatne w całym okresie obowiązywania.

 • do końca 2022 roku gwarancje są dostępne na specjalnych warunkach – wspierają inwestycje i płynność finansową firm, zabezpieczają do 80% wartości kapitału kredytu, mogą być udzielone na okres aż do 20 lat i do równowartości 2,5 mln euro.
 • ważną cechą jest dopłata do odsetek kredytowych nawet do 100% ich wysokości. To dodatkowa korzyść, która nie występuje w innych programach gwarancyjnych BGK, a w istotny sposób wpływa na obniżenie kosztu udzielonego kredytu.

Proces wnioskowania o finansowanie z gwarancją BGK w Banku Millennium odbywa się w zależności od preferencji klienta w tradycyjny sposób lub z wykorzystaniem kanałów cyfrowych i podpisu kwalifikowanego.

Źródło: Millennium Bank

 

BNP Paribas - GOksięgowość usprawni prowadzenie działalności przez mikroprzedsiębiorców

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie musi wiązać się z uciążliwą „papierkową robotą”. Od 9 sierpnia mikroprzedsiębiorcy, którzy są Klientami Banku BNP Paribas, mają do dyspozycji nowoczesny system GOksięgowość, stworzony we współpracy z CashDirector. To nowoczesne usługi księgowe online dla Klientów prowadzących własny biznes.

- Przyzwyczailiśmy się do wielu ułatwień, które umożliwiła cyfryzacja usług bankowych. W Banku BNP Paribas nieustająco rozszerzamy ich katalog wychodząc do naszych Klientów z nowymi propozycjami. GOksięgowość, to system przygotowany specjalnie dla  przedstawicieli wolnych zawodów, osób zatrudnionych na kontraktach B2B, mikroprzedsiębiorców – mówi Maciej Wójcik, Tribe Lider zarządzający obszarem Przedsiębiorców i Rolników w Banku BNP Paribas. - Dzięki przemyślanym funkcjonalnościom sytemu, zarządzanie dokumentami, płatnościami, rozliczeniami księgowymi może się stać szybkie i wygodne. To nie tylko oszczędność czasu i porządek w dokumentach, ale również lżejsza, elektroniczna forma księgowości – przyjazna dla użytkownika i dla środowiska – dodaje.

GOksięgowość to usługa online dostarczana przez CashDirector, powiązana z rachunkiem prowadzonym w Banku BNP Paribas. Dzięki niej Klienci banku mogą sprawnie i wygodnie zarządzać księgowością swojej firmy. System gwarantuje bezpieczny obieg i elektroniczną archiwizację dokumentów, ułatwia budżetowanie i zarządzanie płatnościami. Co ważne, GOksięgowość współpracuje z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).

- Nawiązanie współpracy z Bankiem BNP Paribas jest kolejnym krokiem w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Naszym celem jest ułatwienie rozwijania małych biznesów poprzez danie im możliwości swobodnego skupienia się na prowadzeniu własnej działalności, bez zmartwień o nadzorowanie spraw księgowych oraz bezpieczny obieg i archiwizację dokumentów. Tematem, który obecnie jest trudny dla polskich przedsiębiorców to KSeF, jednak system GOksiegowość zapewnia pełną z nim integrację, a elektroniczny obieg dokumentów stanie się wręcz codziennością – mówi Patrycja Strzelecka, współwłaścicielka CashDirector.

Po rejestracji na platformie GOksięgowość, możliwe jest łatwe i darmowe wystawianie nielimitowanej liczby faktur. Proces jest przyśpieszony m.in. dzięki możliwości wystawiania dokumentów według zdefiniowanych szablonów, przez kopiowanie istniejących faktur, czy automatyczne wystawianie i wysyłanie faktur cyklicznych. Wygodnym rozwiązaniem dla usługodawców i przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym jest ewidencja przychodów z kas fiskalnych.

Do systemu można bardzo szybko wczytać także faktury kosztowe. Wystarczy wysłać zdjęcie aplikacją mobilną. GOksięgowość automatycznie połączy faktury z płatnościami, wykorzystując technologię OCR System rozczyta zawarte w nich dane i przygotuje przelew do zatwierdzenia.

Korzystając z platformy Banku BNP Paribas, faktur nie trzeba już zawozić do księgowej – można je udostępnić zdalnie, samemu zachowując skany w e-archiwum. Firmy prowadzące uproszczoną księgowość mają  możliwość automatycznego obliczenia i zaksięgowania podatków, co istotne dla osób, które wolą samodzielnie prowadzić księgowość. System przypilnuje płatności za faktury wystawione przez mikroprzedsiębiorcę, wysyłając przypomnienia SMS do jego klientów. Na bieżąco można także sprawdzać plan płatności na 4 kolejne tygodnie. Klient może też skorzystać z obsługi przez dedykowany zespół księgowy.

Źródło: BNP Paribas

 

ING - wprowadzenie kwalifikowanego podpis mSzafir

Klienci banku mogą uzyskać w pełni online kwalifikowany jednorazowy podpis elektroniczny mSzafir. Ma on taką samą moc prawną jak podpis odręczny, a dokumenty można podpisać całkowicie zdalnie. Wystarczy do tego smartfon, tablet czy komputer z dostępem do internetu.

mSzafir to nowatorska wersja kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W odróżnieniu od standardowej wersji e-podpisu mSzafir jest produktem cyfrowym, który nie wymaga stosowania fizycznych urządzeń, takich jak karty i czytniki. To pierwsze rozwiązanie na polskim rynku pozwalające na uzyskanie jednorazowego, kwalifikowanego certyfikatu w pełni online i złożenie podpisu o gwarantowanej mocy prawnej.

Jak przebiega podpisanie dokumentów z mSzafir?

 • Klient kupuje podpis na stronie mSzafir i potwierdza tożsamość przez Moje ING
 • KIR wydaje jednorazowy certyfikat kwalifikowany
 • Klient wybiera dokument w formacie PDF, który chce podpisać i składa podpis

Wdrażając kolejne cyfrowe rozwiązania skupiamy się na tym, aby były intuicyjne, funkcjonalne i dostępne. W naszej aplikacji można ogarniać nie tylko finanse, ale również wiele innych, niebankowych spraw. Wdrożenie mSzafir to duże udogodnienie dla naszych klientów, teraz mogą podpisać dokumenty w dowolnym miejscu i czasie oraz z dowolnego urządzenia – podkreśla Marcin Giżycki, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Innowacyjny podpis kwalifikowany mSzafir spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa określone w unijnym rozporządzeniu eIDAS. To pierwsze rozwiązanie na polskim rynku zapewniające możliwość pozyskania certyfikatu kwalifikowanego przez internet, a następnie złożenia podpisu o gwarantowanej mocy prawnej równoważnej podpisowi własnoręcznemu. Jego wersja jednorazowa uprawnia użytkownika do podpisania pojedynczego dokumentu.

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir nie wymaga instalowania lub konfigurowania przez użytkownika dodatkowego oprogramowania. Może z niego skorzystać każdy klient ING, który został zweryfikowany osobiście w placówce bankowej, jest pełnoletni i ma aktualny dokument tożsamości. mSzafir w ING dostępny jest w wariancie jednorazowym, uprawniającym do podpisania pojedynczego dokumentu.

Więcej informacji: www.ing.pl/mszafir 

Źródło: ING Bank Śląski

 

BGK - BGK i KUKE: kredyt inwestycyjny dla eksporterów już dostępny

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisały umowę wprowadzającą kredyt inwestycyjny z gwarancją KUKE. Umowa wprowadza do oferty banku produkt dla przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem lub rozwojem swojej działalności eksportowej.

Firmy mogą przeznaczyć środki np. na wybudowanie nowej hali, kupno terenu, linii produkcyjnej lub maszyn. Gwarancja KUKE stanowi zabezpieczenie kredytu do maksymalnie 80 proc. jego wartości. Minimalna wartość kredytu to 5 mln zł, a maksymalna długość spłaty wynosi 14 lat. Dodatkowym warunkiem są obecne lub planowane przychody z działalności eksportowej osiągające 20 proc. w okresie 3 lat.
Umowa została oficjalnie podpisana w siedzibie KUKE przez Członków Zarządu BGK, Włodzimierza Kocona oraz Radosława Kwietnia, a także Prezesa Zarządu KUKE, Janusza Władyczaka i Wiceprezes Zarządu KUKE Katarzynę Kowalską.
 
„Jednym z filarów strategii BGK jest współpraca i biznes międzynarodowy. Wspieramy polskich przedsiębiorców na ponad 80 rynkach zagranicznych. Ten produkt to kolejny element, który pomoże konkurować naszym firmom w światowym handlu” mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już są eksporterami lub w BGK finansują swoje inwestycje krajowe, mające generować eksport.
 
„BGK jest jednym z naszych najważniejszych partnerów po stronie instytucji finansujących polskich eksporterów. Widzimy ogromny potencjał do współdziałania na rzecz wspierania ich inwestycji w możliwości wytwórcze i innowacje, które zwiększą ich szanse na ekspansję na międzynarodowych rynkach. Skorzystanie z naszej wspólnej oferty na pewno ułatwi im konkurowanie w coraz trudniejszym otoczeniu, ponieważ niewiele państw zapewnia tak szerokie spektrum instrumentów pomocowych zapewniających wsparcie inwestycji również na rodzimym rynku. Oferta jest dostosowana zarówno dla mniejszych, jak i największych przedsiębiorstw, niezależnie od profilu działalności” – powiedział Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.
 
Źródło: BGK
 

mBank - Dobre wyniki w trudnym otoczeniu – wyniki w II kwartale 2022 r.

 

mBank w II kwartale wypracował rekordowe przychody (ponad 2,2 mld zł) ale wyższe obciążenia i składki obniżyły zysk netto, który wyniósł 229,7 mln zł.

 
Na wynik finansowy Grupy mBanku w II kwartale 2022 roku w porównaniu do I kwartału 2022 roku wpływ miały następujące czynniki:
 
· Znaczący wzrost wyniku z tytułu odsetek o 189,0 mln zł, tj. 12,6%;

· Obniżenie wyniku z tytułu opłat i prowizji.

· Spadek wyniku na działalności handlowej, głównie w związku z niższym wynikiem z pozycji wymiany;

· Niższe rezerwy (o 73,6 mln zł), co oznacza spadek kosztów ryzyka do 62 p.b. z 89 p.b. w poprzednim kwartale;

· Spadek kosztów ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi do 175,1 mln zł w porównaniu do 192,8 mln w I kwartale;

· Wzrost kosztów działalności (łącznie z amortyzacją) o 175,5 mln zł, spowodowany głównie zaksięgowaniem składki na System Ochrony Instytucjonalnej w wysokości 390,8 mln zł;

· Wyższy podatek od pozycji bilansowych Grupy na poziomie 167,1 mln zł;

· Wyższa stopa podatku dochodowego, związana z aktualizacją średniej rocznej efektywnej stawki podatkowej w związku z oczekiwanym wpływem wakacji kredytowych na wyniki mBanku w 2022 roku.

Bank ma solidną bazę kapitałową – wskaźniki przekraczają wymogi regulacyjne: współczynnik CET I jest na poziomie 13,9% i łączny współczynnik kapitałowy w wysokości 16,4%.

Kredyty i depozyty pozostawały pod narastającą presją wynikającą z turbulencji rynkowych i podwyżek stóp procentowych. Te pierwsze wzrosły o 8,3% a drugie o 4,7% w skali roku.

Realizując strategię rozwoju i ESG, mBank koncentruje się na wygodnych rozwiązaniach cyfrowych i eko-produktach. W drugim kwartale kontynuował finansowanie budowy odnawialnych źródeł energii przez największe korporacje ale też wprowadził do oferty ekopożyczkę dla małych firm.
 
Źródło: mBank