PKO Bank Polski oferuje premię do 2200 zł za konto firmowe z kartą debetową Visa i terminalem

 • Od 4 czerwca 2024 r. PKO Bank Polski zaprasza firmy do udziału w promocji, w której łącznie można otrzymać 2200 zł premii.

 • Bank zachęca w ten sposób do otwierania kont firmowych, korzystania z kart debetowych Visa i terminali POS.

 • PKO Bank Polski chce być bankiem pierwszego wyboru dla firm i wspierać je atrakcyjną ofertą.

Przedsiębiorcy, którzy otworzą konto firmowe w PKO Banku Polskim wraz z kartą debetową Visa, dokonają min. 5 transakcji bezgotówkowych i podpiszą umowę o terminal POS mogą liczyć na premię nawet do 2200 zł. W nowej ofercie promocyjnej bank zachęca do skorzystania z produktów niezbędnych do prowadzenia firmy, która dopiero rozpoczyna swoją działalność.

 

– W PKO Banku Polskim potrzeby naszych klientów są zawsze na pierwszym planie. Dlatego dostarczamy im wygodne i dostosowane do ich potrzeb narzędzia, które ułatwiają codzienne zarządzanie biznesem. Dla firm, które zdecydują się otworzyć u nas konto wraz z kartą debetową Visa i terminalem POS oraz spełnią proste warunki promocji, przygotowaliśmy specjalną premię „na dobry początek”. W ramach promocji, przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 2200 zł wsparcia finansowego. To nie tylko cenny zastrzyk gotówki na start, ale także wyraz naszego zaangażowania w rozwój nowych firm. Jestem przekonany, że to obecnie najbardziej konkurencyjna oferta na rynku, dzięki której przedsiębiorcy poza produktami niezbędnymi do prowadzenia działalności, mogą zyskać również dodatkowe środki na rozwój swojego biznesu

– mówi Radosław Hutnik, dyrektor Pionu Transformacji Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim.

Klienci mogą uzyskać premię na następujących warunkach:
- 500 zł za otwarcie konta firmowego wraz z kartą debetową Visa, jeśli od 1 stycznia do 3 czerwca 2024 r. nie mieli konta dla firm w PKO Banku Polskim;
- 500 zł za wykonanie min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą Visa do 31 sierpnia 2024 r. Każdy zwrot lub anulowanie transakcji pomniejsza tę liczbę;
- 1200 zł za podpisanie umowy o terminal POS. Firma może otrzymać maksymalnie 1200 zł niezależnie od liczby zamówionych terminali.
Do wyboru przedsiębiorcy mają 2 konta firmowe. W zależności od swoich potrzeb mogą założyć PKO Konto Firmowe lub PKO Konto Firmowe Premium, korzystając z serwisu iPKO, aplikacji IKO lub strony internetowej banku.
 
PKO Konto Firmowe przeznaczone jest dla firm o mniejszej skali, w tym dla klientów rozpoczynających działalność gospodarczą. Dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej wygodnym rozwiązaniem jest założenie konta wraz z równoczesną rejestracją firmy w CEIDG - wystarczy złożyć jeden wniosek w serwisie iPKO lub aplikacji IKO. Z kolei PKO Konto Firmowe Premium powstało z myślą o małych i średnich firmach, które mają większe potrzeby rozliczeniowe oraz potrzebują bardziej zaawansowanych usług.
Otwarcie rachunku w PKO Banku Polskim daje firmie wiele korzyści. Wydawana do kont karta debetowa Visa jest kartą wielowalutową, co oznacza że jedna karta może być wspólna do rachunku w złotym i pomocniczych rachunków w 19 walutach. Służbowa karta debetowa wielowalutowa Visa będzie bezpłatna pod warunkiem zrobienia 5 transakcji. Kartą można zarządzać online w serwisie iPKO; wpłacać i wypłacać gotówkę w kraju i za granicą (także przez internet) bez przewalutowania. Klient nie płaci za wydanie dowolnej liczby kart debetowych. Wpłaty we wpłatomatach do 50 tys. zł miesięcznie są bezpłatne. Rachunek pomocniczy jest bezpłatny przy wpływach 2 tys. zł. Klient może bezpłatnie wypłacać gotówkę z bankomatów PKO Banku Polskiego.
Z kolei terminal POS daje firmie bezpieczeństwo, elastyczność, wygodę, jak również przyczynia się do wzrostu obrotów. Dzięki udziałowi w Programie Polska Bezgotówkowa firma zostaje zwolniona z opłaty za najem terminal przez pierwsze 12 miesięcy i nie płaci prowizji od transakcji do łącznej kwoty obrotu 100 tys. zł. Poza Programem najem terminala kosztuje od 29,90 zł do 39,99 zł miesięcznie, w zależności od jego rodzaju. Przedsiębiorca może również korzystać z terminala w telefonie LikePOS. To nowoczesna aplikacja, która po zainstalowaniu w smartfonie pozwala przyjmować płatności zbliżeniowe o dowolnej wartości, także te wymagające autoryzacji kodem PIN. Miesięczny koszt utrzymania aplikacji LikePOS dla firmy to 4,99 zł.
 
Promocja będzie trwać do 31.08.2024 r. Liczba uczestników, którzy mogą otrzymać nagrody, jest ograniczona i wskazana w regulaminach promocji „Do 1000 zł dla Twojej Firmy. Na dobry początek” oraz „Odbierz 1200 zł z terminalem POS”. Maksymalna suma premii, którą może dostać klient, to 2200 zł. Z promocji mogą skorzystać firmy o przychodach do 15 mln zł, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i otworzą konto firmowe w PKO Banku Polskim.
 
Źródło: PKO BP

Wniosek o kartę kredytową dla firm – już dostępny w aplikacji IKO

Klienci firmowi, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą teraz złożyć wniosek i podpisać umowę o kartę kredytową w aplikacji mobilnej IKO PKO Banku Polskiego.

Wniosek można uruchomić w zakładce Oferta, w ramach przyznanego przez bank limitu.

PKO Bank Polski w  ofercie dla firm ma kartę kredytową dostępną na uproszczonych zasadach, z limitem do 10 tys. zł. Oferta przeznaczona jest dla klientów prowadzących działalność min. 12 miesięcy oraz posiadających konto firmowe min. 3 miesiące. Klienci, którzy prowadzą firmę powyżej 18 miesięcy oraz mają konto w PKO Banku Polskim od minimum 6 miesięcy, mogą liczyć na limit na karcie kredytowej do 50 tys. zł. Oferta jest dostępna w ramach przyznanego przez bank limitu. To kolejny produkt kredytowy, o który klient firmowy PKO Banku Polskiego prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może zawnioskować w aplikacji mobilnej IKO. Klienci firmowi mogą szybko i wygodnie złożyć w IKO wniosek o:

- rachunek firmowy, 
- rachunek firmowy z wnioskiem o działalność gospodarczą, 
- debet na koncie firmowym, 
- rachunek pomocniczy,
- kredyt w rachunku bieżącym (wraz z podpisaniem umowy), 
- pożyczkę MSP (wraz z podpisaniem umowy), 
- podwyższenie limitu kredytu (wraz z zawarciem aneksu), 
- rachunek lokacyjny dla firm.

 
PKO Bank Polski nieustannie pracuje nad tym, aby firmy miały dostęp do narzędzi ułatwiających prowadzenie biznesu i mogły zarządzać jak największą liczbą produktów w aplikacji mobilnej IKO. Inne przydatne funkcje aplikacji IKO dla firmy to m.in. funkcja Zeskanuj i zapłać – wystarczy zeskanować fakturę, aby aplikacja automatycznie uzupełniła dane do przelewu. Z IKO jest także zintegrowany kantor dla firm, który pozwala na zarządzanie walutami (oferuje 187 par walutowych) i nadwyżkami finansowymi. Aby wymienić walutę w kantorze w aplikacji, firma nie potrzebuje konta walutowego.
 
Źródło: PKO BP

Dziecięca oferta w PKO Banku Polskim

 • PKO Junior to kompleksowa oferta finansowo-edukacyjna PKO Banku Polskiego dla najmłodszych: konto, karta płatnicza, rachunek oszczędnościowy, ubezpieczenie i edukacja ekonomiczna w jednym miejscu.

 • Przez prawie 11 lat z oferty PKO Junior skorzystało w sumie 760 tys. najmłodszych klientów. Na dziecięcych kontach w PKO Banku Polskim jest obecnie ponad 2 mld zł.

 • Dzieci mają do dyspozycji również aplikację i serwis internetowy PKO Junior.

 • PKO Bank Polski prowadzi szerokie działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży: za pośrednictwem kanałów zdalnych, w tym aplikacji PKO Junior, za pomocą SKO oraz podczas lekcji i spotkań prowadzonych w szkołach w całej Polsce.

PKO Bank Polski ma kompleksową ofertę finansowo-edukacyjną skierowaną do najmłodszych i młodzieży, na którą składają się: konta, rachunki oszczędnościowe, aplikacja mobilna, serwis transakcyjny, ubezpieczenie oraz szereg działań z zakresu edukacji ekonomicznej. Najważniejszym elementem oferty PKO Junior jest PKO Konto Dziecka, którego prowadzenie jest bezwarunkowo darmowe. Przez prawie 11 lat z oferty PKO Junior skorzystało w sumie 760 tys. dzieci. Na dziecięcych kontach w PKO Banku Polskim (PKO Konto Dziecka, Pierwsze Konto Oszczędnościowe poniżej 13. r.ż., konta SKO uczniów) jest obecnie ponad 2 mld zł. PKO Bank Polski stawia też na edukację finansową dzieci i młodzieży, m.in. zapraszając na warsztaty w ramach projektu Kasa z klasą. Bank zajął pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu Złoty Bankier w kategorii "konto dla dziecka".

- Przy pracach nad usługami i ofertą PKO Banku Polskiego dla dzieci i młodzieży kierujemy się przede wszystkim oczekiwaniami i potrzebami najmłodszych klientów i ich rodziców. To właśnie one wskazują, że możliwość wyboru dopasowanych produktów i usług w jednym miejscu jest najbardziej ceniona. Taka właśnie jest oferta PKO Banku Polskiego, która zapewnia wszystkie elementy potrzebne, aby bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat finansów. Konto, aplikacja, serwis transakcyjny, rachunek oszczędnościowy, ubezpieczenie oraz, tak ważna w dzisiejszym świecie, edukacja. Ale to nie wszystko. Pracujemy nad dalszym rozwojem funkcji płatniczych oraz dostępnością rachunków walutowych i usług pozabankowych odpowiadających na potrzeby najmłodszych. Liczba dzieci, które skorzystały dotąd z oferty PKO Junior i SKO łącznie przekracza 1 mln. To dowód na to, że jako rodzice podchodzimy do edukacji ekonomicznej naszych pociech coraz bardziej świadomie

- mówi Tomasz Frąckowiak, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim. 

PKO Junior: konto, aplikacja i serwis transakcyjny w jednym miejscu

Dla dzieci PKO Bank Polski oferuje PKO Konto Dziecka oraz kartę debetową Visa Junior. Rachunek jest darmowy, a oprocentowanie wynosi 5 proc. w skali roku do wysokości salda na rachunku 2,5 tys. zł. Obsługa karty jest bezpłatna, a użytkownik może wybrać 1 z 30 dostępnych wizerunków kart. Do 30 czerwca obowiązuje promocja, w ramach której za otwarcie PKO Konta Dziecka i karty PKO Junior można otrzymać nawet 200 zł do wykorzystania na Allegro. Szczegóły promocji znajdują się na stronie: https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/konta/konto-dla-dziecka
Dziecko może korzystać z aplikacji oraz serwisu internetowego PKO Junior. Rodzice mają podgląd i sprawują pełen nadzór nad finansami dziecka w serwisie internetowym iPKO.
Dziecko w aplikacji i serwisie może zarządzać swoim kontem i dzięki dostępnym funkcjom uczy się stawiać pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych:
· inicjuje polecenia przelewu w telefonie,
· zakłada wirtualne skarbonki i określa cel, na jaki zbiera pieniądze,
· korzysta z kalkulatora, który pozwala obliczyć, ile potencjalnie można zaoszczędzić, uwzględniając wysokość i regularność wpłat oraz aktualne oprocentowanie,
· inicjuje doładowanie telefonu,
· widzi przyznane przez rodziców nagrody za wykonane zadania.
W ubiegłym roku, działająca od roku 2016, aplikacja mobilna dla dzieci PKO Junior zyskała nowy wygląd i łatwiejsze logowanie: PIN-em, przez odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy, a także lepszą nawigację m.in. wygodniejszy ekran startowy i wyszukiwanie funkcji w dolnym menu. Wzmocnione też zostały niewidoczne dla użytkownika elementy związane z bezpieczeństwem.
PKO Bank Polski pracuje nad rozwojem aplikacji PKO Junior, planuje jej sukcesywne rozwijanie i rozbudowywanie m.in. nowy wygląd ekranów i wprowadzenie płatności telefonem BLIK, równocześnie pracuje nad nowym profilem rodzica w kanałach zdalnych.

PKO Bank Polski dla młodzieży

PKO Konto dla Młodych to oferta skierowana dla osób od 13 roku życia. Młodzież na co dzień korzysta z nowych technologii, dlatego rachunek obsługiwany jest całkowicie przez internet i aplikację mobilną. Dzięki aplikacji IKO można wygodnie np. sprawdzić stan swojego konta, płacić w sklepach i internecie za pomocą BLIKA, płacić telefonem używając BLIKA zbliżeniowego (dotyczy telefonów z system Android), wykonać szybki przelew na numer telefonu, czy wysłać do rodzica prośbę o przelew, gdy na koncie zabraknie pieniędzy. Z PKO Konta dla Młodych można korzystać bez opłat – prowadzenie rachunku oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą są bezpłatne. Rodzic, który również jest klientem PKO Banku Polskiego ma wgląd w swoim systemie bankowości internetowej iPKO i aplikacji IKO do transakcji realizowanych przez dziecko. Do konta wydawana jest karta debetowa z funkcją wielowalutową. Ponadto można zamówić kartę do konta z wybranym wizerunkiem z galerii kart PKO w tym Galerii Oficjalnych Kart Ekstraklasy.
Do 30 czerwca obowiązuje promocja, w ramach której po otwarciu konta i wpisaniu hasła promocji, klient otrzyma w każdym z pierwszych 6 miesięcy zwrot na konto w wysokości 5 proc. transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą VISA wydaną do konta. Maksymalna kwota zwrotu miesięcznie to 50 zł, a szczegóły promocji znajdują się na stronie: https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/konta/konto-dla-mlodych#bd-col-9846fb0b7785-an-60745

Oszczędzanie z PKO Bankiem Polskim

Dzieci i młodzież mogą rozpocząć oszczędzanie na swoim Pierwszym Koncie Oszczędnościowym, które może być oprocentowane do 8 proc. w skali roku do 10 tys. zł przy systematycznym oszczędzaniu. Rachunek jest zasilany z dowolnego rachunku bankowego. Konto premiuje systematyczność i stałość w oszczędzaniu. Warunkiem uzyskania bonusu jest systematyczne realizowanie wpłat od 20 do 1000 zł oraz brak wypłat w okresie oszczędzania.

Test Wiedzy Ekonomicznej

Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego są kompleksowym programem edukacji finansowej w Polsce, który ma już 90 lat. Uczestniczą w nim uczniowie w wieku od 5 do 13 lat, a umowę o prowadzenie SKO w PKO Banku Polskim podpisało aż 4,5 tys. szkół podstawowych. SKO w obecnej formie jest cyfrowe, nowoczesne i obejmuje wszystkie ważne dla dzieci i młodzieży tematy: finanse, oszczędzanie, ekologię, zdrowy tryb życia, pierwszą pomoc i cyberbezpieczeństwo. Już po raz czwarty, zarówno uczniowie szkół uczestniczących w SKO, jak i wszyscy chętni (również dorośli) mogą sprawdzić swoją wiedzę za pomocą internetowego Testu Wiedzy Ekonomicznej. W sumie we wszystkich edycjach wykonano ponad 230 tysięcy testów. Test sprawdza i utrwala wiedzę z szeroko pojętych finansów, ekologii i cyberbezpieczeństwa. Test dla wszystkich chętnych dostępny jest m.in. na stronie: https://www.pkobp.pl/test-sko/

Edukacja ekonomiczna dzieci i młodzieży

W maju br. PKO Bank Polski udostępnił stronę internetową, która wspiera rodziców w nauczaniu dzieci m.in.: o finansach, oszczędzaniu i cyberbezpieczeństwie. Na stronie zebrano wszystkie materiały edukacyjne, w tym powstałe w ramach SKO, w jednym miejscu. Znajdują się tam filmy, artykuły, propozycje zabaw i gier dopasowane do wieku dziecka. Wszystkie materiały zostały przygotowane we współpracy ze specjalistami w danych dziedzinach. Link do strony: https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/twoje-potrzeby/dzieci/wsparcie-w-edukowaniu-najmlodszych
W ramach projektu Kasa z klasą pracownicy PKO Banku Polskiego prowadzą w szkołach interaktywne zajęcia wg scenariuszy lekcyjnych zgodnych z podstawą programową przedmiotu „Biznes i zarządzanie”. W programie udział biorą uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i średnich. Uzupełnieniem lekcji są zajęcia z wykorzystaniem gogli VR - pozwalają młodzieży na wcielenie się w różne postacie i wykonywanie określonych zadań związanych z zarządzaniem budżetem domowym. Pilotaż programu wystartował wiosną. Do tej pory w lekcjach wzięło udział ponad 4100 uczniów. 
 
Źródło: PKO BP

 

Agromax – nowa gwarancja BGK z dotacją dla sektora rolnego

BGK wprowadza do oferty Agromax, czyli nową gwarancję z dotacją na spłatę odsetek dla sektora rolnego z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus (FGR Plus). Zabezpiecza ona zarówno kredyt inwestycyjny, jak i obrotowy.Dzięki niej rolnicy oraz przetwórcy sektora rolno-spożywczego zwiększą konkurencyjność swoich inwestycji oraz rozwiną współpracę. Łączna wartość środków w FGR Plus wynosi 446,5 mln zł, finansowanych z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. FGR Plus został utworzony na podstawie umowy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z gwarancji mogą skorzystać rolnicy oraz przetwórcy z sektora rolno-spożywczego. Gwarancja Agromax zabezpiecza do 80 proc. kwoty kredytu i nie może przekroczyć 5 mln zł.  Kredytobiorcy mogą także skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci dotacji na spłatę odsetek, która w przypadku „młodego rolnika” (do 40 roku życia) może wynosić nawet 100 proc. kwoty raty odsetkowej.

„Zależy nam na tym, żeby wspierać odporność sektora rolno-spożywczego. Poprzednia edycja programu była sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników i przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Celem FGR Plus jest zapewnienie  rolnikom i przedsiębiorcom łatwiejszego dostępu do finansowania zwrotnego w postaci kredytu” – podkreślił sekretarz stanu Adam Nowak.

Podsekretarz stanu Adam Nowak

Podsekretarz stanu Adam Nowak podczas konferencji nt. FGR Plus (Fot. MRiRW).

Dwa kredyty – inwestycyjny i obrotowy

Za udzielenie gwarancji bank nie pobiera prowizji i opłat. Bezpłatna gwarancja Agromax z FGR Plus może zabezpieczyć dwa rodzaje kredytów:

 • inwestycyjny - udzielony na finansowanie materialnych (np. ciągnik) i niematerialnych (np. system do automatyzacji żywienia zwierząt) inwestycji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sektorze rolnym;
 • obrotowy nieodnawialny – udzielony z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, powiązany z inwestycją finansowaną kredytem inwestycyjnym zabezpieczonym gwarancją Agromax.

Maksymalny okres obowiązywania gwarancji dla kredytu inwestycyjnego to 183 miesiące, a dla kredytu obrotowego - 51 miesięcy.

„Bank Gospodarstwa Krajowego od wielu lat wspiera rolników i zabezpiecza ich potrzeby płynnościowe i inwestycyjne. Obecnie uruchomiliśmy kolejny produkt z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus, tak aby w jeszcze większym stopniu wspierać rolników i przetwórców. Agromax to dla nich zachęta do rozwoju oraz wzmacniania ich konkurencyjności. Kredyty inwestycyjne będą objęte dopłatą do odsetek, co dodatkowo zachęci rolników i przetwórców do podejmowania działań inwestycyjnych” - powiedział Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński podczas konferencji nt. FGR Plus (Fot. MRiRW).

Dotacja na spłatę odsetek

Dotacja na spłatę odsetek to dopłata do oprocentowania kredytu objętego gwarancją FGR Plus. Polega na pokryciu przez BGK części lub całości odsetek naliczonych przez bank kredytujący za dany okres odsetkowy. Dotacja na spłatę odsetek może wynieść 50 lub 100 proc. kwoty raty odsetkowej. Z wyższego poziomu dopłaty do odsetek może skorzystać młody rolnik lub kredytobiorca, którego inwestycje przyczyniają się do ochrony środowiska i klimatu.

„Utworzenie i wdrożenie FGR Plus jest następstwem dobrej współpracy między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz bankami kredytującymi (spółdzielczymi i komercyjnymi). To pokazuje, że wspieramy rolników w sposób przemyślany – nie tylko w formie dotacji i rekompensat, lecz także w formie finansowania zwrotnego” – zaznaczył wiceminister Nowak.

Nowa gwarancja z dotacją na spłatę odsetek będzie dostępna w bankach kredytujących, które podpiszą umowę z BGK. Lista banków, w których można wziąć kredyt i skorzystać z gwarancji z dopłatą znajduje się na stronie internetowej BGK.

Więcej informacji na temat gwarancji można znaleźć na stronie Gwarancji Agromax.

Źródło: BGK

Zwiększenie limitu pomocy de minimis i nowe zasady udzielania wsparcia gwarancyjnego

BGK wprowadza do oferty gwarancji dla przedsiębiorców ważne zmiany, m.in. zwiększa limit pomocy de minimis do 300 tys. euro i rozszerza grono odbiorców o firmy transportowe. Modyfikacje wynikają z dostosowania do nowych zasad wprowadzonych przez Komisję Europejską.

Od początku maja 2024 r. przedsiębiorca, który zabezpiecza gwarancją BGK swój kredyt, leasing lub pożyczkę leasingową może korzystać z pomocy de minimis na jeszcze lepszych zasadach. Zmiana dotyczy: gwarancji de minimis, Biznesmax Plus z dotacjami, Ekomax, gwarancji dla sektora rolnego oraz gwarancji dla transakcji leasingowych.

W porównaniu do poprzednich warunków obecnie obowiązuje:

 • zwiększona do kwoty 300 tys. euro całkowita kwota pomocy de minimis przyznawanej jednemu przedsiębiorcy,
 • nowy okres brany pod uwagę przy określaniu wykorzystania limitu pomocy de minimis przez jednego przedsiębiorcę tj. 3 lata, zamiast 3 lat podatkowych,
 • zrównanie limitu pomocy de minimis przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w drogowym transporcie towarów z pozostałymi rodzajami działalności,
 • możliwość korzystania z pomocy de minimis w przypadku nabycia środka transportu przez przedsiębiorców prowadzących działalność zarobkową w drogowym transporcie towarów,
 • dopuszczenie do korzystania z pomocy de minimis przedsiębiorców z sektora przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury.

Programy gwarancyjne BGK umożliwiają wsparcie w finansowaniu przedsiębiorców już od ponad 10 lat. Szczególnie w czasach kryzysu wywołanego pandemią czy wojną w Ukrainie były one bardzo intensywnie wykorzystywane. Duże zainteresowanie w tym czasie doprowadziło do wykorzystania dostępnego limitu pomocy de minimis przez jednego przedsiębiorcę. W związku z tym firmy miały mocno ograniczone możliwości otrzymania tego typu wsparcia. Gdy tylko Komisja Europejska wydała odpowiednie rozporządzenie, rozpoczęliśmy prace nad jak najszybszym dostosowaniem warunków naszych gwarancji do nowych zasad. Skupiliśmy się na sprawnym wprowadzeniu tych zmian wiedząc, że są one bardzo korzystne dla przedsiębiorców i pozwalają na wykorzystanie wsparcia gwarancyjnego i dotacyjnego w szerszym zakresie niż dotychczas – mówi Piotr Natkański, dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych w BGK.

Dzięki tym zmianom możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie gwarancji BGK do zabezpieczenia finansowania udzielanego przedsiębiorcom z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Modyfikacje pozwalają również na korzystanie z dotacji na spłatę kapitału kredytu lub odsetek, które przedsiębiorca może otrzymać, gdy korzysta z wybranych gwarancji BGK jako zabezpieczenia spłaty kredytu (np. Biznesmax Plus z dotacjami).

Więcej informacji o gwarancjach i dotacjach do odsetek i kapitału kredytu znajduje się stronie internetowej banku.

 DEPESZA AUDIO - Piotr Natkański, dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK - o wwiększeniu limitu pomocy de minimis i nowych zasadach udzielania wsparcia gwarancyjnego (MP3, 1,28 MB)

Źródło: BGK